منابع انگلیسی: دولت انگلیس آماده اعزام نیروی نظامی‌ به لیبی است

لندن - ایرنا- منابع انگلیسی روز جمعه گزارش دادندكه به دنبال امضای توافق‌نامه صلح میان اعضای پارلمان لیبی و كنگره ملی سراسری این كشور و دیگر شخصیت‌های لیبیایی در شهر صخیرات مغرب، دولت انگلیس آماده اعزام نیروی نظامی به این كشور است .

به گزارش ایرنا، روزنامه 'دیلی استار 'روز جمعه با اشاره به توافق صلح لیبی میان دو جناح رقیب در صخیرات مغرب، نوشت كه دولت انگلیس آماده است یك هزار نیروی نظامی را در چارچوب نیروهای بین‌المللی به لیبی اعزام كند.
این روزنامه عنوان كرد هدف از اعزام این نیروهای بین‌المللی كه شمار آنها به 6 هزار نفر می‌رسد كمك به آموزش و حمایت از نیروهای امنیتی لیبی‌ است .
دیلی استار افزود: دولت انگلیس پیش ‌ازاین قول داده است درصورتی‌كه لیبی به‌صورت واحد علیه داعش وارد نبرد شود، از دولت این كشور حمایت نظامی كند.
این روزنامه نوشت: اعضا پارلمان لیبی و كنگره ملی سراسری این كشور روز پنجشنبه طی مراسمی با نظارت سازمان ملل متحد در شهر الصخیرات مغرب در زمینهٔ تشكیل دولت وحدت ملی توافق‌نامه ای را امضاء كردند.
دیلی استار افزود: داونینگ استریت ( نخست وزیری ) نشان داده است كه اگر دولت واحد جدید لیبی از دولت انگلیس درخواست كمك كند، نیروهای نظامی‌اش به این كشور اعزام كند.
این روزنامه نوشت: این اعزام جدید احتمالی درست یك سال بعد از خروج نیروهای انگلیسی از افغانستان و بعد از 4 سال از عراق صورت می‌گیرد.
دیلی استار نوشت كه انگلیس در حال حاضر تنها در سوریه اقدام به بمباران هوایی می‌كند و این نگرانی وجود دارد كه وارد یك جنگ دیگر در خاورمیانه شود.
این روزنامه افزود: گروه داعش به دنبال سرنگونی رژیم معمر قذافی درحال پیشروی در لیبی است و فاصله آنها از خاك اروپا تنها 200 مایل است.
به نوشته دیلی استار، این گروه تروریستی برای فرار از حملات هوایی انگلیس و سایر گروه ائتلاف از مقرش در شهر رقه در سوریه به زادگاه قذافی شهر سرت در لیبی نقل‌مكان كرده است.
دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس عصر روز پنجشنبه از امضای توافق‌نامه میان اعضای پارلمان لیبی و كنگره ملی سراسری این كشور و دیگر شخصیت‌های لیبیایی با نظارت سازمان ملل در شهر صخیرات مغرب كه منجر به یك دولت وحدت ملی در لیبی خواهد شد، استقبال كرد.
نخست‌وزیر انگلیس در بیانیه ای تصریح كرد: امضای این توافق‌نامه، به این معنا است كه جامعه بین‌المللی می‌تواند تعامل جدیدی با یك دولت واحد و منتخب، در مبارزه علیه داعش و قاچاقچیان انسان صورت دهد.
كامرون افزود: ما به دنبال همكاری نزدیك با 'فایز سراج' به‌عنوان نخست‌وزیر لیبی ( دولت وحدت ملی ) برای بازگرداندن صلح و ثبات برای تمامی مردم این كشور هستیم.
هدف از امضای توافقنامه صخیرات پایان دادن به دودستگی‌ها، خونریزی و تنش‌ها در لیبی است كه پس از سرنگونی حكومت معمر قذافی دیكتاتور لیبی این كشور را فراگرفته است.
یكی دیگر از اهداف توافق جلوگیری از گسترش نفوذ تروریسم ازجمله گروه تروریستی داعش در كشور لیبی عنوان‌شده است.
منابع انگلیسی پیشتر گزارش داده بودند كه دولت انگلیس به‌شدت نگران از گسترش سریع قدرت گروه داعش و سایر گروه‌های افراطی در لیبی بوده و به همین دلیل طرح‌هایی را برای مقابله با این تهدیدات تحت بررسی قرار داده است.
این منابع گفتند دولت انگلیس احتمال دارد كه به همراه سایر هم‌پیمانان اروپایی‌اش اقدام به دخالت نظامی در لیبی بكند.
روزنامه دیلی تلگراف در همین ارتباط نوشت : 'توبیاس ال وود» معاون وزیر خارجه انگلیس بیان داشته است: در حالی‌كه داعش در حال ایجاد مواضع مستحكمی برای خود در سواحل مدیترانه است، «ما نیز در حال همكاری نزدیك با شركای بین‌المللی خود هستیم تا به درك درستی از حضور نیروهای تروریستی در لیبی و نحوه مقابله با آنها در این كشور برسیم.»
این روزنامه نوشت: كشور ایتالیا نیز در حال تشكیل ائتلاف نظامی اروپایی برای كمك به دولت آینده لیبی است و در حال جلب حمایت دیگر شركای اروپایی خود در این رابطه است. بااین‌حال اجرای هرگونه طرح نظامی جدیدی در لیبی مستلزم روی كار آمدن یك دولت ملی به رسمیت شناخته‌شده در این كشور است.
دیلی تلگراف افزود: یك منبع دولتی انگلیس تأكید كرده است : لازم است تا دولتی به رسمیت شناخته‌شده در لیبی روی كار آید كه بتواند از ما درخواست كمك كند، در آن صورت است كه هر اقدامی را برای كمك به آنها در خصوص مقابله با داعش انجام خواهیم داد.
روزنامه دیلی اكسپرس نیز پیشتر در گزارشی نوشته بود كه انگلیس به دلیل گسترش فعالیت نیروهای افراط‌گرا در لیبی كه شمار آنها در حدود 3 هزار نفر برآورد می‌شود، ممكن است اقدام به حمله نظامی علیه مواضع داعش در این كشور كند.
فروپاشی دولت لیبی و هرج‌ومرج حاكم در این كشور، پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی در سال 2011 میلادی به دنبال مداخله كشورهای غربی ازجمله انگلیس صورت گرفته است.
لیبی از زمان سقوط رژیم معمر قذافی، دوران سیاسی پرتنش و پرتلاطمی را به خود دیده و درحالی‌كه حاضر شاهد یك حاكمیت دوگانه است.
از زمانی كه نیروهای مسلح موسوم به 'فجر لیبی' شهر طرابلس را اشغال كردند ( بیش از یك سال پیش )، مجلس منتخب این كشور كه از حمایت بین‌المللی برخوردار است در فاصله یك هزار كیلومتری در شهر 'طبرق' واقع در شرق لیبی، دولت در تبعید را تشكیل داده است.
انتظار می رود كه با توافق صلح لیبی در صخیرات مغرب، این كشور شاهد یك دولت وحدت ملی در آینده نزدیك باشد.
اروپام**4**1552