اراك قهرمان مسابقات انتخابی ووشو استان مركزی شد

اراك-ایرنا- تیم اراك عصر جمعه قهرمان مسابقات انتخابی ووشو استان مركزی شد و تیم های ساوه و زرندیه عنوان های دوم و سوم را به دست آوردند.

این رقابت ها با حضور 69 ووشو كار ستان مركزی در رده های سنی جوانان و بزرگسالان در سالن كشتی مجموعه ورزشی شهدای پنجم مرداد اراك برگزار شد.
در پایان این رقابت ها در رده سنی جوانان، كامران ایجادی در وزن 48 كیلوگرم از ساوه، مصطفی صبور در وزن 52 كیلوگرم از زرندیه، حمید رضا مالمیر در وزن 56 كیلوگرم از ساوه، حسین رودبارانی در ورن 60 كیلوگرم، احمد سلیمانی در وزن 65 كیلوگرم و محمد رضا رضایی در وزن 70 كیلوگرم همگی از اراك عنوان های برتر را به خود اختصاص دادند.
در رده سنی بزرگسالان نیز حمید جمالو در وزن 52- كیلوگرم از اراك، رسول حسنی در وزن 56 كیلوگرم و رضا یاری در وزن 60 كیلوگرم از ساوه، حسین رضایی در وزن 65 كیلوگرم از محلات، میثم بابایی در وزن 70 كیلوگرم، امیر حسین صالحی در وزن 75 كیلوگرم و محمد حبیبی در وزن 80 كیلوگرم از اراك، سید رضا جلالی در وزن 85 كیلوگرم از دلیجان و عبدالله غلامی در وزن 90- كیلوگرم از ساوه مقام های نخست را از آن خود كردند.
نفرات برتر این رقاتب ها به مسابقات انتخابی تیم ملی برای اعزام به مسابقات آسیایی كه در بخش جوانان 10 بهمن ماه امسال در سمنان و در بخش بزرگسالان كه 15 بهمن ماه امسال در قم برگزار می شود، راه یافتند.
ووشو كه مركب از دو كلمه 'وو' و 'شو' به معنی هنر رزم می باشد ، ورزش رزمی ملی كشور چین است كه در آن انواع مختلف حركات برای سلامتی جسم و روح و دفاع شخصی در نظر گرفته شده‌ است.
اولین مسابقات ملی ووشو در سال 1935 برگزارو در سال1936 در در سطح بین المللی معرفی شد و یك تیم 9 نفره از قهرمانان ووشو در جریان المپیك برلین حركاتی را به نمایش گذاشته كه بسیار مورد توجه و تشویق حضار قرار گرفت. آنگاه پس از چندین سال مطالعه، تحقیقات و پژوهش در سال 1958 بدلیل استقبال شدید مردم از مسابقات مقررات و قوانین كاملی توسط سازمان تربیت بدنی چین وضع شد كه با تلاش دیگر اساتید و قهرمانان این رشته در سطوح جهانی با حضور 14 كشور در سال 1987 اولین مسابقه قهرمانی ووشو آسیا در ژاپن برگزار شد و نیز همان سال WFA یا فدراسیون ووشو آسیا تشكیل شد كه در حال حاضر 38 كشور عضو این فدراسیون آسیایی هستند.
در همین حال در رقابتهای اروپا، آمریكا و فدراسیونهای مربوطه انجام و پس از كوشش های فراوان در سال 1990 ووشو به عنوان یكی از رشته های رسمی در بازیهای آسیایی وارد شد و سپس با تشكیل فدراسیون بین الملی ووشوIWUF در سال1990 اولین دوره مسابقات ووشو قهرمانی جهان با حضور 36 كشور در سال 1991در چین برگزار شد و ً دومین دوره آن نیز در سال 1993 در كشور مالزی به انجام رسید و همچنین كشور آمریكا نیز بعنوان محل برگزاری سومین دوره مسابقات جهانی ووشو در سال 1995 برگزیده شد.
ایران نیز چند سالی است كه به همت و پشتكار تنی چند ، شاهد توسعه و گسترش این هنر رزمی است و از سال 1368 به طور رسمی تحت پوشش فدراسیون های مختلف از جمله تكواندو، كاراته، دفتر جهاد تربیت بدنی و فدراسیون كونگ فو، ووشو رزم آوران شروع به فعالیت كرد و از اسفند 1382 ووشو فعالیت خود را در قالب فدراسیون مستقل ادامه می دهد و با 20 سبك در سی و یك استان فعال است.
3005/6012