علمای دینی عراق ائتلاف جدید سعودی را زیر سوال بردند

بغداد-ایرنا- علمای دینی و ائمه جمعه عراق امروز در خطبه ها و بیانیه های صادره، ائتلاف ضد تروریسم جدید سعودی ها را زیر سوال بردند. صدرالدین قبانچی آن را مشكوك دانست ، الخالصی ائتلاف ضد اسلامی خواندش و مدرسی پیشاپیش شكست خورده معرفی كرد.

به گزارش ایرنا، پس از ابراز تعجب حیدرالعبادی نخست وزیر عراق كه ائتلاف شكل گرفته بدون عراق و سوریه دو كشوری كه در حال جنگ با داعش هستند را زیر سوال برد، روز جمعه علما ، ائمه جمعه و شخصیت های برجسته عراقی نیز نشان دادند كه از ایده تشكیل چنین ائتلافی از سوی سعودی ها حیرت زده اند.
سید صدرالدین قبانچی امام جمعه نجف اشرف ، ائتلاف سعودی را كه سه شنبه گذشته موجودیت آن با ارائه یك فهرست از 34 كشور توسط سران سعودی اعلام شد، یك ائتلاف غیرقانونی و پرابهام توصیف كرد.
وی درخطبه های امروز جمعه نجف گفت ائتلاف 34 كشور علیه تروریسم ، علامات سوال و ابهامات بزرگی دارد ، بویژه آنكه با عراق به عنوان كشوری كه موضوع به آن ارتباط دارد نه مشورت كرده و نه اطلاع داده اند.
قبانچی تصریح كرد نشانه هایی وجود دارد كه بیانگر آن است كه در پشت این ائتلاف چیزهای دیگری نهفته است.
امام جمعه نجف با بیان اینكه سپر جزیره برای حمایت از منطقه در برابر اسراییلی ها تشكیل نشده و سرگرم سركوب شیعیان بحرین است، گفت: این ائتلاف جدید سعودی ها نیز درست زمانی شكل داده شده كه نیروهای عراق در الانبار و الرمادی پیروزی های بزرگی به دست آورده اند و ثابت كردند كه قدرت آزادسازی موصل را هم دارند و به همین دلیل تشكیل چنین ائتلافی مشكوك است.
القبانچی با اشاره به رفتارهای اخیر تركیه كه یكی از كشورهای عضو فهرست سعودی است، گفت تركیه همچنان احترامی به حاكمیت عراق قائل نیست و ما همچنان در انتظار عقب نشینی نظامیان تركیه بطور كامل از خاك عراق هستیم.
امام جمعه نجف، اقدام نیجریه، از دیگر كشورهای فهرست ائتلاف جدید سعودی را نیز بخاطر جنایت كشتار شیعیان در این كشور محكوم كرد و گفت این جنایت با پول و سازماندهی سعودی ها صورت گرفته است.
در همین حال ، شیخ مهدی الخالصی امام جمعه كاظمین نیز به ائتلاف جدید سعودی ها واكنش نشان داد و گفت هر ائتلافی درمنطقه كه تفنگ هایش را به سمت اسرائیلی ها نشانه نرود، مشكوك است و برای سركوب ملت های منطقه و حمایت از صهیونیست ها ایجاد شده است.
وی نیز جنایت كشتار شیعیان در نیجریه را یك پروژه ضد اسلامی و سازمان یافته خواند و سعودی ها را مورد سوال قرار داد : 'زمانی كه مسلمانان را در میانمار كشتار می كردند، یا در نیجریه، كجا بودید؟'
آیت الله محمد تقی مدرسی از علمای دینی هم از ائتلاف سعودی برای مقابله با داعش در عراق و سوریه ابراز تعجب كرده و صلاحیت كشورهایی را كه از نظر مالی و رسانه ای هنوز به تروریست ها كمك می كنند، برای شركت در ائتلاف ضد تروریستی زیر سوال برد.
وی در بیانیه ای ضمن تاكید بر اینكه داعش نماینده اهل سنت نیست، گفت دولت هایی كه هم اكنون در ائتلاف جدید نامشان دیده می شود، در یمن شكست خورده اند.
نماینده آیت الله سیستانی مرجع عالی در عراق نیز در خطبه های امروز جمعه بدون اشاره مستقیم به ائتلاف، از عراقی ها خواست مقابل طرح ها و نقشه های منطقه ای كه تجزیه عراق را در سر دارند، متحد شوند.
سعودی ها كه در یمن عملا زمین گیر شده اند، سه شنبه گذشته از تشكیل یك ائتلاف به نام ائتلاف اسلامی علیه تروریسم با مشاركت 34 كشور اسلامی خبر دادند كه در عراق با واكنش های تندی روبه رو شد.
عراق و سوریه دو كشوری كه عملا در جنگ با داعش هستند، نامشان در این ائتلاف نیست.
خاورم*1*1770* شبد ** 1095