۲۷ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۰۹
کد خبر: 81883925
۰ نفر
دیدار از مناطق راهبردی

كرمانشاه - ایرنا - اسدالله رازانی استاندار كرمانشاه روز پنجشنبه از مناطق راهبردی جنوب غربی استان بازدید كرد.

به گزارش ایرنا رازانی در این سفر از روند اجرایی پروژه های عمرانی نفت شهر، سومار و گیلانغرب بازدید كرد.
وی كه در ابتدای فعالیت خود در استان رسیدگی به پروژه های نیمه كاره را از اولویت های كاریش عنوان كرده بود، بر تكمیل و تسریع در اجرای پروژه های مهم مناطق مورد نظر تاكید كرد.
استاندار كرمانشاه در این سفر از روند بازسازی نفت شهر دیدار و تاكید كرد و با بیان اینكه حداقل برای 30 سال می توان از چاه های نفت شهر نفت استخراج كرد گفت كه باید استعداد واقعی منطقه نفت شهر بررسی شود.
نفت شهر در دوران جنگ تحمیلی پس از هجوم نیروهای رژیم بعث عراق خالی از سكنه شد اما اكنون با گذشت سال ها از جنگ تحمیلی بیش از 500 خانوار نفت شهری خواهان بازگشت به این شهر هستند.
براساس اعلام مسئولان محلی 200 میلیارد ریال برای بازسازی نفت شهر بودجه در نظر گرفته شده و تاكنون اماكن، فرهنگی، ورزشی و بهداشتی این شهر و بخشی از واحدهای مسكونی آن در حال تكمیل است.
استاندار كرمانشاه پس از بازدید از روند بازسازی نفت شهر از بازارچه مرزی سومار نیز بازدید و بر تكمیل زیرساخت های این بازارچه تاكید كرد.
بازارچه سومار فعالیت تجاری خود را از اواسط مرداد ماه امسال آغاز كرده و تاكنون بیش از 30 میلیون دلار از این مرز كالا به عراق صادر شده است.
براساس اعلام مجتبی نیك كردار معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار كرمانشاه سال گذشته 80 میلیارد ریال و امسال 40 میلیارد ریال برای تكمیل جاده مرز سومار بودجه در نظر گرفته شده است.
بخش سومار در فاصله 90 كیلومتری شهر قصرشیرین واقع است و با كشور عراق 86 كیلومتر مرز مشترك دارد این بخش دارای دو شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست.
رازانی پس از گفت و گو با تجار حاضر در مرز سومار از سد شرفشاه بازدید كرد و از نزدیك در جریان روند ساخت این طرح عمرانی قرار گرفت.
تاكنون 500 میلیارد ریال برای ساخت این سد كه ظرفیت ذخیره سازی 12 میلیون متر مكعب آب را دارد هزینه شده است و براساس اعلام مدیرعامل شركت آب منطقه ای كرمانشاه 2 هزار میلیارد دیگر برای تكمیل آن نیاز است.
سد شرفشاه قادر است پس از بهره برداری چهار هزار و 800 هكتار از اراضی اطراف را مشروب سازد.
متخصصان شركت آب منطقه ای كرمانشاه اكنون در حال انجام كارهای مطالعاتی برای تولید برق از سد شرفشاه هستند.
استاندار كرمانشاه سپس به سد دایك شهرستان گیلانغرب رفت و تاكید كرد كه باید هرچه زودتر آب سد دایك به بخش كشاورزی اختصاص پیدا كند.
سد دایك با بودجه ای 80 میلیارد ریالی اكنون تكمیل شده است اما سیستم انتقال آب آن هنوز نیمه تمام است.
رازانی در پایان سفر خود پس از دیدار با خانواده شهدای گیلانغرب در شورای اداری این شهرستان حاضر شد و بر توسعه منطقه به عنوان منطقه ای راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران تاكید كرد.
وی با بیان اینكه اقدامات خوبی در گیلانغرب انجام شده است عنوان كرد: با توجه به ساخت سدها و راه اندازی بازارچه مرزی گیلانغرب می توانیم این انتظار را داشته باشیم كه گیلانغرب به زودی متحول شود.
استاندار كرمانشاه در ادامه به ظرفیت های استان كرمانشاه اشاره كرد و گفت: باید از ظرفیت های استان به خوبی استفاده كنیم.
رازانی به معضل بیكاری در استان اشاره كرد و اظهار داشت: اشتغال نباید برای مردم یك نیاز باشد بلكه باید مردم بتوانند به راحتی شغل پیدا كنند.
وی خطاب به مسئولان گفت: باید برای انجام كارها مصلحت مردم را در نظر بگیریم تا به نتیجه برسیم اما اگر منافع شخصی و سازمانی را در نظر داشته باشیم ضرر خواهیم كرد.
8066/7445