تهران و كابل بر مبارزه مشترك علیه تهدیدهای منطقه ای تاكید كردند

كابل - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در كابل و «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان بر مبارزه مشترك علیه تهدیدهای منطقه ای تاكید كردند و درباره همكاری اقتصادی تهران - كابل و وضعیت مهاجران افغان در ایران، گفت و گو كردند.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا بهرامی» در این دیدار كه روز گذشته (پنجشنبه) انجام شد، گفت كه جمهوری اسلامی ایران برای فراهم ساختن امكانات رفاهی و آموزشی مهاجران افغان از هیچ كوششی دریغ نخواهد كرد.
مشاور امنیت ملی افغانستان نیز نقش ایران و كشورهای منطقه را در مبارزه با تروریسم با اهمیت دانست و گفت كه كابل به همكاری و كمك های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران نیاز دارد و خواهان تداوم آن است.
اتمر افزود: افغانستان امیدوار است ایران برای مهاجران افغان در چهارچوب كنوانسیون های بین المللی و توافق نامه های دو جانبه، تسهیلات مورد نیاز آنان را فراهم كند.
روابط جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به دلیل زبان مشترك و برخورداری از مرزهای طولانی در سال های گذشته دوستانه و گرم بوده است.
ایران از سه دهه گذشته همواره پذیرای پناهجویان افغان بوده است و در حال حاضر حدود 3 میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می كنند و با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، تسهیلات لازم برای ثبت نام فرزندان اتباع ساكن غیرمجاز افغان در ایران نیز برای آنان فراهم شده است.
آساق* 1610 ** شبد ** 1095