مبارزه با تروریسم با خردجمعی/مردم سوریه نیاز به قیم ندارند

لندن - ایرنا - «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در یادداشتی كه روز جمعه در گاردین منتشر شد، با اشاره به گفت‌وگوهای صلح سوریه در نیویورك و اهمیت مقابله با تروریسم از طریق خرد جمعی، بر لزوم احترام به خواست و تصمیم مردم سوریه تأكید و گفت مردم این كشور نیازی به قیم ندارند.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در این یادداشت نوشت: گروه بین‌المللی حمایت از سوریه فضایی منحصربه‌فرد را برای گفت‌وگوهای مهم میان شماری از بازیگران اصلی به وجود آورده است. اكنون این ظرفیت واقعی به وجود آمده است تا اراده سیاسی موجود را به ایجاد صلح به عنوان اقدامی ملموس و هدفی متعالی كمك كند.
وی افزود: نیروها باید صرف جریان سیاسی و جبهه مشترك علیه خشونت افراطی شود؛ اما این روند به دلیل پیش‌شرط‌هایی كه منجر به طولانی شدن خشونت‌ها و خون‌ریزی‌ها شده، همچنان ادامه دارد.
ظریف ادامه داد: با این‌حال آنچه در رابطه با این پیش‌شرط‌ها مضحك و آزاردهنده است این است كه خواسته مردم سوریه را در بر‌نمی‌گیرد و بیشتر اهداف بازیگران خارجی را كه هیچ‌كدام حق تحمیل خواسته‌شان را بر یك ملت مستقل ندارند، منعكس می‌كند.
وزیر خارجه كشورمان بابیان اینكه « مردم سوریه به قیم نیاز ندارند» تصریح كرد: عصر دستور و تحت‌الحمایه بودن مدت‌ها است سپری‌شده است.
وی افزود: این كاملاً بی‌معنا است، آن‌هایی كه حقوق اولیه دمكراسی - همچون قانون اساسی و انتخابات - را برای مردمشان قائل نیستند خود را قهرمانان دمكراسی در سوریه، اعلام می‌كنند.
ظریف نوشت: دمكراسی آن‌ها شامل دادن حق بیان به سوری‌ها نمی‌شود بلكه می‌خواهند با چوب لای چرخ گذاشتن، جریان سیاسی را خنثی كنند و نیز خواستار حضور گروه‌هایی منتسب به القاعده در میز مذاكرات هستند.
وی ادامه داد: این نگران‌كننده است بعضی‌ها نسبت به گروه‌های شروری همچون داعش و یا القاعده كه تهدید مشتركی برای ما هستند بی‌تفاوت‌اند.
وزیر خارجه ایران نوشت: این احمقانه و توهم است كه تصور كنیم حمایت از این گروه‌های تروریستی به‌صورت مستقیم و یا از طریق گروه‌های وابسته‌شان می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای دست‌یابی به اهداف سیاسی كوتاه‌مدت كمك كند.
وی افزود: اما آن‌هایی كه از افراط‌گرایی نظامی حمایت می‌كنند نه‌تنها به این كار ادامه می‌دهند بلكه ضمن حمایت از تروریسم در مصونیت به سر می‌برند.
ظریف عنوان كرد: آن‌ها با استفاده از جایگاه سیاسی و لابی‌گری تلاش می‌كنند تا با تفكیك «تروریست خوب» و «تروریست بد» این جریان را مشروع جلو دهند.
وزیر خارجه ایران اظهار داشت: گروه‌های شرور نقاب‌دار جدای از قتل شمار زیادی از مردم بی‌گناه، نشان داده‌اند درحالی‌كه تروریسم دین ملیت و نژادی ندارد بلكه حامیان مشخص با اهداف وحشتناكی در پشت سرش دارد.
وی نوشت: بروید و از سوری‌ها و یا عراقی‌ها بپرسید كه طی 12 سال گذشته هدف دست‌كم 2هزار حملات انتحاری بوده‌اند. عاملان اصلی این جنایت‌ها و آنچه جنایت‌های نیویورك، لندن، مادرید، پیشاور، بیروت، تونس، پاریس و سن برناردینو را رقم زد از یك جریان سرچشمه می‌گیرد. آن‌ها از همان اندیشه‌های گمراه شده و عوام‌فریبانه اسلامی نشأت می‌گیرند.
ظریف یادآور شد: واكنش آنچه در پی واقعه‌ی صبح 14 سال پیش در نیویورك رخ داد مستقیما به تراژدی صورت گرفته در پاریس، بیروت و سن برناردینو مرتبط است.
وی نوشت: در كنار 400 تریلیون دلار و جان صدها هزار انسانی كه تاكنون گرفته شد، جنگ به‌اصطلاح علیه تروریسم نتوانسته است به اهداف مورد ادعایش دست یابد.
وزیر خارجه كشورمان تصریح كرد: اندیشه‌های گروه‌هایی همچون القاعده نه‌تنها رونق گرفته بلكه سبب گسترش تنفر و تشنگی برای خون گردیده است؛ اكنون شروران نقاب‌دار مهد تمدن را نابود می‌كنند.
وی بابیان اینكه «ما باید بدانیم كه امنیت با بی امن كردن دیگران حاصل نمی‌شود» تصریح كرد: تا زمانی كه رفتارهایمان را عوض نكنیم خشونت گریبان گیرمان خواهد شد، ازجمله آن‌هایی كه حمایتش كرده اند.
ظریف نوشت: بیایید دیگر اشتباه نكنیم: در طول چهار سال گذشته، سوریه میدان نبرد برای تأمین [امنیت] آینده‌مان بوده است.
وی ضمن اشاره به نامه اخیر رهبر معظم انقلاب به عموم جوانان اروپا افزود: من از عبارت «ما» استفاده كردم چون سرنوشت دنیا مشترك است. هیچ‌كس از عواقب نبردی كه باید برای آن بجنگیم در امان نیست.
ظریف افزود: از آغاز بحران سوریه موضع ایران بر سه‌پایه و محور استوار بوده است: احترام به خواسته ملت سوریه كه در خصوص آینده‌شان تصمیم بگیرند و اموراتشان را مدیریت كنند؛ مخالفت با دخالت‌های خارجی كه باهدف اعمال خواسته بازیگران بیرونی علیه یك ملت مستقل شكل‌گرفته است؛ رد تروریسم به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی.
وزیر خارجه كشورمان نوشت: بر این اساس ایران همواره تأكید كرده است كه حمله نظامی راه‌حل بحران سوریه نیست و تنها از طریق انتخابات - و نه گلوله- می‌توان آینده سوریه را رقم زد.
وی افزود: ایران همواره طرفدار آتش‌بس سریع و پایان بخشیدن به خون‌ریزی‌ها در سوریه، خواهان آغاز گفت‌وگو میان دولت سوریه و گروه‌های معارض كه تروریسم را نمی‌پذیرند؛ تلاش هماهنگ جامعه جهانی برای مقابله با خشونت افراطی؛ و راه‌اندازی كمپین بین‌المللی برای رسیدگی به فجایع انسانی جاری و تلاش برای ساخت دوباره سوریه زمانی كه آتش جنگ فروكشید، بوده است.
ظریف عنوان كرد: گروه بین‌المللی حمایت از سوریه باید با تشویق سوری‌ها و ارائه تسهیلات، امكان تغییر آینده‌شان را برای آن‌ها و همه فراهم آورد.
وی افزود: برای نیل به این هدف همه باید دست در دست هم، خون‌ریزی‌ها را سریعاً پایان‌بخشیم و تمركزمان را بر روی گذار سیاسی درون سوریه معطوف كنیم تا فردایی روشن برای سوریه بارور شود.
وزیر خارجه ایران تصریح كرد: ما باید در مبارزه با خشونت افراطی و تروریسم پیش‌قدم باشیم و نگذاریم خشم سر راه واكنش بر محور خرد جمعی قرار گیرد.
ظریف در پایان خاطرنشان ساخت مهم‌تر اینكه ما باید با همكاری هم باریشه‌های خشونت افراطی، ازجمله استاندارد دوگانه، انزوا، سركوب، بیگانه هراسی و اسلام هراسی مقابله كنیم. چراكه اگر نكنیم بچه‌های ما و بچه‌های آن‌ها مجبور به این كار اما به قیمتی گزاف‌تر خواهند شد.
اروپام**5**ن**1552
http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/dec/18/syria-islam-syrians-peace