۲۷ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۴۶
کد خبر: 81883907
۰ نفر
3فیلم ایرانی ازتلویزیون اسلواكی پخش می شود

تهران - ایرنا - بنیاد سینمایی فارابی قرارداد فروش حقوق پخش تلویزیونی برای نمایش سه فیلم ایرانی را با تلویزیون اسلواكی منعقد كرد.

به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی بنیاد سینمایی فارابی اعلام كرد به دنبال پیگیری ها و مذاكرات به عمل آمده، این بنیاد حقوق پخش سه فیلم «جزیره رنگین» ساخته خسرو سینایی، «قبیله من» ساخته غلامرضا آزادی و «مروارید» ساخته سیروس حسن پور را به تلویزیون اسلواكی واگذار كرده است.
گفتنی است در ماه های اخیر، فیلم «جزیره رنگین» در زمان حضور در جشنواره فیلم ونكوور نیز با استقبالی شایان توجه مواجه شده بود و بلیت های دو نوبت نمایش آن به طور كامل فروخته شده بود. در كاتالوگ آن رویداد سینمایی، فیلم آخر خسرو سینایی به شكل زیر معرفی شده بود:
«یكی از غریب‌ترین و شگفت‌انگیزترین فیلم‌های جشنواره امسال فیلم – جزیره رنگین – خسرو سینایی است. عنوان این فیلم از جزیره هرمز گرفته شده است. این جزیره در نقطه‌ای حساس در محل ورود به خلیج فارس قرار دارد. با خاك‌هایی كه به شكلی فوق‌العاده رنگارنگ است؛ قلعه باستانی پرتغالی‌ها و آداب و سنن هنرهای مردم بومی آن. این جزیره رویای راهنمایان جهانگردیست. ولی در ایران اسلامی مردم جزیره كه پای بند عادات و سنت‌هایشان هستند، تا چه حد آمادگی پذیرش دنیای خارج را دارند؛ و در این فرآیند چه چیزی بدست می‌آوردندیا از دست می‌دهند؟ یك استاد از تهران می‌آید كه می‌خواهد به شكلی موثر امكانات بومی جزیره را به سوی یك هدف شكوفای فرهنگی و مادی هدایت كند. این فقط به منظور جلب گردشگران نیست، بلكه به خاطر زنده نگه‌داشتن فرهنگ جزیره و ارتقاء شرایط مادی آن و البته زیبایی طبیعی آن است.
جزیره رنگین درامی درباره فعالیت دكتر احمد نادعلیان است. موزه و نمایشگاهی كه او در جزیره هرمز ساخته امروز هم وجود دارد؛ و شهرت او به عنوان یك هنرمند محیط زیستی به خوبی در ایران تثبیت شده است. به آسانی می‌توان فهمید كه چرا با وجود مقاومت‌ها و مخالفت‌هایی كه گاهی با او می‌شد؛ هنرهای بومی جزیره هرمز الهام‌بخش او شد.
این فیلم با شكوه و جذابیت نشان می‌دهد كه چگونه یك كوشش مصمم می تواند در بزرگداشت و زنده نگه داشتن هنرهای قدیمی مثل سفالگری، حكاكی، كار روی شیشه، قالیبافی، تئاتر سنتی و نقاشی روی دیوار و غیره... موثر باشد. امیدوار باشیم كه چالش‌های با ایران برطرف شوند و همه ما بتوانیم برای سفر به آن كشور چمدان‌هایمان را ببندیم.»
فیلم «مروارید» نیز ساخته سیروس حسن پور پیشتر در جشنواره های معتبری چون جیفونی، فیوجی، تامیل نادو، هیروشیما، ریو، اولو، كودك بنگلور، چینه چیتای بوگوتا، لاكنو، دریم فست، فیلم های اجتماعی ایتالیا، مینسك، سینما تك مقدونیه، چشم سوم بمبی و كودكان كانادا و نمایش ویژه شركت «نیجی ایرو پیكچرز» در شهر هیروشیما حضور داشته است.
همچنین فیلم سینمایی «قبیله من» به كارگردانی غلامرضا آزادی در جشنواره هایی مثل كرالا، لاداخ و كلكته هندوستان، فیلم كودكان ارمنستان و فیلم پیونگ یانگ كره شمالی به نمایش در آمده است.
فراهنگ****1436