سفير ايران در اوگاندا خواستار احترام به حقوق شيعيان نيجريه شد

اوگاندا- ايرنا- سفير كشورمان در اوگاندا ضمن ابراز تاسف از يورش ارتش نيجريه به تعدادي از مسلمانان آن كشور از جمله شيخ زكزكي و بيت ايشان در آخرين روز ماه صفر، خواستار احترام به حقوق شيعيان نيجريه شد.

به گزارش ايرنا به نقل از بخش ديپلماسي عمومي سفارت كشورمان، «امير حسين نيك بين» روز جمعه اين مطلب را در پاسخ به پرسش يكي از شركت كنندگان در دوره دانش افزايي مربيان و مسولان مدارس اسلامي اوگاندا درخصوص واقعه اخير در نيجريه اظهار كرد.
نيك بين گفت: حمله ارتش نيجريه به كاروان شركت كننده در عزاداري آخرين روز ماه صفر به مناسبت شهادت حضرت امام رضا (ع) و يورش به خانه شيخ زكزكي رهبر عاليقدر شيعيان آفريقا به هيچ وجه پذيرفتني نيست.
وي افزود: اين تجمع صرفا يك اجتماع مذهبي بوده است و بر اساس قانون اساسي نيجريه، همه اديان و مذاهب حق دارند مراسم مذهبي خود را به طور آزادانه برگزار نمايند. ضمنا اين تجمع با اطلاع دولت نيجريه بوده و بنابراين قانوني برگزار شده است.
در روزهاي گذشته جامعه مسلمانان شيعه نيجريه هدف حملات متعدد ارتش اين كشور قرار داشته است. ارتش نيجريه روز شنبه با حمله به يك حسينيه شيعيان و خانه شيخ ابراهيم زكزاكي رهبر جامعه شيعيان اين كشور در شهر زاريا در ايالت كادونا، صدها تن را قتل عام كرد. اخبار منتشر شده در برخي رسانه ها از كشته شدن همسر و فرزند شيخ زكزاكي در اين حمله حكايت دارد.
سفير كشورمان در اوگاندا در سخنراني خود با عنوان «سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در خاورميانه و شمال آفريقا» در جمع مربيان و مديران موسسات آموزش اسلامي و مبلغان اوگاندايي گفت: بر اساس سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، ما به دنبال كرامت و سعادت بشري براي همگان هستيم و در اين راه از هيچ كوششي دريغ نخواهيم كرد.
نيك بين افزود: سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بر حفظ كرامت و سعادت بشري در كل جامعه جهاني در سايه صلح، امنيت و آزادي براي همگان مبتني است.
او ادامه داد: قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران حفظ استقلال و نفي سلطه جويي و سلطه پذيري را در روابط بين الملل مورد اشاره قرار داده و بر ممانعت از هرگونه دخالت خارجي در امور داخلي ديگران تاكيد كرده است.
سفير كشورمان گفت: سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بر اساس بيانات و منويات مقام معظم رهبري بر سه اصل عزت، حكمت و مصلحت بنانهاده شده است و در اين چارچوب همكاري و مشاركت سازنده با كشورهاي ديگر را در دستور كار خود قرار داده است.
نيك بين با تبيين مولفه هاي اصلي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بويژه در آفريقا افزود: ايران به دنبال توسعه هر چه بيشتر روابط صلح آميز و برادرانه با تمامي كشورهاي دوست مي باشد.
وي با اشاره به تحولات خاورميانه و شمال آفريقا گفت: جمهوري اسلامي ايران هميشه به دنبال برقراري صلح و ثبات در منطقه بوده و از هرگونه تلاشي در اين زمينه حمايت مي كند.
نيك بين با اشاره به فعاليت هاي ديپلماتيك كشورمان براي حل بحران در سوريه تصريح كرد: ما از هرگونه ابتكار از سوي جامعه بين المللي براي حل و فصل اين بحران استقبال مي كنيم اما اين نكته نيز كليدي است كه اين مردم سوريه هستند كه بايد براي آينده سياسي كشورشان تصميم بگيرند.
سفير كشورمان با اشاره به تحولات يمن نيز گفت: جمهوري اسلامي ايران توقف فوري بمباران در يمن است و معتقد است تنها راه حل بحران اين كشور آغاز مذاكرات يمني-يمني است كه در آن بدون دخالت كشورهاي خارجي، منافع همه گروه هاي سياسي و اجتماعي آن كشور تامين شود.
نيك بين همچنين به موضوع داعش در عراق اشاره كرد و اظهارداشت: جنگ در عراق را نبايد جنگ مذهبي دانست بلكه اين گروه هاي تحت حمايت كشورهاي خاص هستند كه اقدامات تروريستي را براي خدشه دار كردن اسلام و مسلمانان و نيز در راستاي تامين منافع حاميانشان انجام مي دهند.
دوره دانش افزايي مربيان و مسولان مدارس اسلامي اوگاندا از 14 تا 17 دسامبر به ابتكار رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آن كشور در محل جامعه المصطفي العالميه در كامپالا برگزار شد. در اين دوره حدود 50 نفر از مربيان و مسولان مدارس اسلامي اوگاندا شركت كردند كه در انتهاي دوره به آنان گواهينامه اعطا شد.
شبد**1953** 3404