رهبر حزب دعوت اسلامي افغانستان از احتمال تشكيل دولت انتقالي سخن گفت

كابل - ايرنا - «عبدالرسول سياف» رهبر حزب دعوت اسلامي افغانستان و يكي از رهبران جهادي در گردهمايي بزرگ اعلام موجوديت شوراي «حراست و ثبات افغانستان» گفت كه اگر مجلس نمايندگان قانون اساسي در آينده نزديك برگزار نشود، اين كشور به سمت تشكيل دولت انتقالي يا انتخابات زود هنگام پيش خواهد رفت.

به گزارش ايرنا، سياف امروز (جمعه) در اين گردهمايي كه رهبران و چهره هاي شاخص جهادي افغانستان و برخي از مقام هاي بلندپايه در آن سخنراني كردند، استفاده از تجربه مجاهدان براي مقابله با گروه هاي مسلح مخالف به ويژه داعش را ضروري دانست و گفت كه اين شورا اجازه نخواهد داد حاصل سال ها جهاد مردم افغانستان، نابود شود.
وي گفت كه دولت بايد از تجربه مجاهدان براي نبرد با گروه هاي تروريستي استفاده كند و هيچ دولتي نمي تواند جهادگران اين كشور را به حاشيه براند. زيرا تاريخ نشان داده است كه مردم اين كشور استعمارگران شرق و غرب را در اين كشور به زانو درآورده و جهان مديون مردم افغانستان است.
رهبر حزب دعوت اسلامي افغانستان تصريح كرد كه وضعيت موجود افغانستان، رهبران جهادي را واداشته است تا آنان دست به كار شوند و تحت نام شوراي «حراست و ثبات» گردهم جمع شوند و با هدف حفظ و تقويت نظام حاكم، راهكارهاي حل مشكلات كنوني جامعه را ارايه دهند.
مقام هاي بلندپايه افغانستان پيشتر از ورود رهبران جهادي به مسايل سياسي از جمله مشاركت آنان براي مقابله با گروه هاي تروريستي استقبال نكردند و تاكيد كردند كه مشاركت آنان تنها در چارچوب قوانين جاري كشور ثمربخش خواهد بود.
سيافت گفت كه سران حكومت وحدت ملي افغانستان بايد مجلس نمايندگان قانون اساسي را برگزار كنند تا نسبت به تغيير مسئوليت رييس اجرايي حكومت به نخست وزير و برگزاري انتخابات مجلس، تصميم گيري كند.
رهبر حزب دعوت اسلامي افغانستان افزود جنگ در افغانستان، جنگ ميان اسلام و كفر نيست و در اين جنگ، طالبان را به نام اسلام، به دين و كشور وارد كرده اند و اين شورا از مذاكرات صلح با طالبان، حمايت مي كند.
«عبدالروف ابراهيمي» رييس مجلس نمايندگان افغانستان يكي ديگر از سخنرانان اعلام موجوديت شوراي «حراست و ثبات» افغانستان بود.
وي تاكيد كرد كه هدف از تشكيل اين شورا، حمايت از نظام فعلي و وحدت و يكپارچگي مردم است و رهبران جهادي قصد دارند تا به مسئولان دولت وحدت ملي كمك كنند تا آنان وعده هاي خود را از جمله برقراري امنيت و عدالت و ايجاد اشتغال براي جوانان عملي كنند.
**اسماعيل خان: احتمال تشديد جنگ در افغانستان نگران كننده است
«محمد اسماعيل خان»، يكي ديگر از رهبران جهادي افغانستان و وزير پيشين انرژي و آب افغانستان نيز در اين نشست گفت كه نگران تبديل افغانستان به سوريه ديگري هستيم.
وي اين پرسش را در سخنان خود مطرح كرد كه چرا افغانستان 37 سال است كه در آتش جنگ مي سوزد و اين نگراني وجود دارد كه آتش جنگ در اين كشور تشديد شود و به سوريه ديگري تبديل شود.
به گفته وي، جنگ افغانستان، جنگ خط ديورند نيست، بلكه جنگ درياي «امو» است و مشكل اصلي آن اين است كه رهبران جهادي و مردم مجاهد در اين وضعيت ناديده گرفته شده و به حاشيه رانده شده اند و اينك حضور دشمنان و گروه هاي تروريستي در مناطق مختلف افغانستان، مشاهده مي شوند و داراي پايگاه هستند.
اسماعيل‌خان افزود: وضعيت امنيتي افغانستان، نگران كننده است و بايد براي خارج شدن از اين وضعيت، نقش و حضور مجاهدان در تمامي فعاليت ها، افزايش يابد.
«محمد عمر داوود زي»، وزير پيشين كشور افغانستان نيز در اين نشست، مشكل افغانستان را ناشي از سه مساله همسايگان، مديريت و چگونگي هزينه هاي كمك هاي بين المللي دانست و تاكيد كرد كه بايد براي اين مشكلات چاره انديشي شود.
وي گفت كه حكومت نبايد به مواضع و سخنان مقام هاي پاكستان براي برقراي صلح در افغانستان اعتماد و اطمينان كند و براي برقراي حكومت بايد به دنبال افزايش مشاركت مردم و رضايت آنان باشد.
**يونس قانوني: نگران سرنوشت افغانستان هستيم
«محمد يونس قانوني»، معاون رئيس جمهوري پيشين افغانستان نيز در اين نشست، از نظام مستقر افغانستان و دولت وحدت ملي حمايت كرد و گفت كه شوراي «حراست و ثبات» به دنبال براندازي نيست، بلكه خواهان اصلاح امور كشور و نگران سرنوشت افغانستان است.
وي افزود: اين شورا به دنبال خنثي كردن توطئه هاي خارجي است كه مي خواهند افغانستان را به كانون درگيري هاي جديد تبديل كنند.
وي افزود كه هر كسي كه خواهان اصلاح وضع موجود باشد، عضو شوراي «حراست و ثبات» افغانستان خواهد بود و اين شورا يك تشكل موقتي نيست و فعاليت هاي آن طولاني مدت و گسترده خواهد بود.
رهبران جهادي همچنين در سخنان خود خواستار سرعت بخشيدن به انجام اصلاحات در نظام انتخاباتي افغانستان و اتخاذ يك رويكرد روشن و شفاف در قبال مذاكرات صلح كابل با گروه طالبان شدند.
اصلاحات در نظام انتخاباتي افغانستان از وظايف كميسيون اصلاحات انتخاباتي است. اين كميسيون كه بر اساس توافق نامه سياسي تشكيل دولت وحدت ملي، قرار بود در اولين سال تشكيل حكومت وحدت ملي، آغاز به كار كند، پس از گذشت حدود يك سال از عمر دولت كار خود را شروع كرد.
آساق*1610 ** شبد ** 1095