اعطاي جايزه صادراتي تا مقاوم سازي ساختمان ها

تهران- ايرنا- رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران(ايميدرو) براي خارج شدن صنعت فولاد از ركود و رونق آن، مواردي ازجمله اعطاي جايزه صادراتي و مقاوم سازي ساختمان ها را پيشنهاد كرد.

به گزارش ايرنا از سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، مهدي كرباسيان با اشاره وضعيت نامطلوب فولادسازان داخلي در تامين نقدينگي و انباشته شدن حدود سه ميليون تن محصولات فولادي در انبارها، اظهار كرد: براي خروج از وضعيت ركود فولادسازان، 6 پيشنهاد شامل اعطاي جايزه صادراتي، افزايش تعرفه واردات فولاد، فعال كردن حوزه مسكن، تغيير سبك ساختمان سازي و مقاوم سازي ساختمان ها، اعطاي تسهيلات خريد براي اين حوزه مانند صنعت خودرو و كاهش هزينه هاي توليد مي تواند اثربخش باشد.
رئيس هيات عامل ايميدرو گفت: كشور چين به عنوان بزرگترين توليدكننده و مصرف كننده فولاد جهان در سال جاري با افت جدي در نرخ رشد اقتصادي (كمتر از هفت درصد) مواجه و به تبع آن بازارهاي جهاني صنعت فولاد با چالش روبه رو شده اند.
وي ادامه داد: اين كشور با اعمال تسهيلات حمايتي براي توليدكنندگان خود نظير اعطاي جوايز صادراتي و دامپينگ، توانسته صادرات فولاد را در حدود هشت ماه اخير از 30 به 100 ميليون تن افزايش دهد.
به گفته اين مسئول، اعطاي جايزه صادراتي براي توليدكنندگان فولاد ضروري است و بايد تعرفه واردات فولاد از 15 تا 20 درصد فعلي به ميزان موثري افزايش يابد، زيرا كشورهاي مختلف از جمله آمريكا و حتي كشورهاي اطراف مانند تركيه و هند عوارض 40 درصدي بر واردات فولاد اعمال مي كنند.
كرباسيان يادآور شد: سال گذشته حدود سه ميليون تن محصولات فولادي صادر شد و امسال نيز با وجود دامپينگ ها، صادرات مناسب خواهد بود؛ اما با حمايت هاي صادراتي، توليدكنندگان نه تنها مي توانند صادرات و تامين ارز داشته باشند بلكه قادر خواهند بود در بازارهاي جهاني حركت كنند.
ِوي، فعال كردن حوزه مسكن را از جمله پيشنهادهاي لازم براي رونق صنعت فولاد برشمرد و تصريح كرد: فعال شدن اين حوزه منجر به رونق 190 شغل مرتبط و از جمله صنعت فولاد مي شود؛ همچنين با توجه به زلزله خيز بودن اغلب نقاط كشور، تغيير سبك ساختمان سازي و مقاوم سازي ساختمان ها ضروري است و محصولات فولادي مي تواند اين نقش را به خوبي ايفا كنند.
رئيس هيات عامل ايميدرو اضافه كرد: معتقديم براي خروج فوري از ركود محصولات فولادي انبار شده، بايد تسهيلاتي ارائه شود تا توليدكنندگان بتوانند كالاهاي خود را به صورت مدت دار بفروشند.
وي بيان داشت: موضوع ذكر شده در جلسه ‌اي با حضور معاون اول رئيس جمهور، نمايندگان بانك مركزي و سازمان مديريت و برنامه ريزي به همراه معاونت معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح و در آن اختصاص وامي همانند خريد خودرو به صنعت فولاد براي تحريك تقاضا پيشنهاد شد.
اين مقام مسئول تاكيد كرد: ماندگاري در بازارهاي جهاني، نيازمند كاهش هزينه هاي توليد است و فولادسازان بايد به اين مهم توجه كنند.
وي ادامه داد: مصرف فولاد به عنوان يكي از شاخص هاي توسعه يافتگي به شمار مي رود و بر اين اساس، بايد به سمتي برويم كه سرانه مصرف فولاد در كشور از 250 به 400 كيلوگرم (استاندارد جهاني) افزايش يابد.
در 40 سال گذشته روند توليد فولاد جهان همواره سير صعودي داشته، اما از سال 2000 به بعد و با ظهور كشور چين در عرصه توليد فولاد، اين افزايش با شيب تندتري اتفاق افتاده است.
سرانه مصرف ايران در سال 2011 ميلادي 280 و متوسط ساير كشورهاي خاور‌ميانه 239 كيلوگرم بوده است و در پايان 2013 سرانه مصرف فولاد ايران به 219 و متوسط خاور‌ميانه به 241 كيلوگرم رسيده است.
اقتصام (1) 3065 **1834