حمله ارتش نيجريه به برادران شيعه يك اتفاق تكان دهنده بود

زاهدان- ايرنا- مدير حوزه علميه دارالعلوم و امام جمعه مسجد مكي اهل سنت زاهدان گفت: حمله ارتش به برادران شيعه ما در نيجريه يك اتفاق تكان دهنده بود و هر حادثه اي كه با عنوان مذهبي و فرقه اي رخ مي دهد خطرناك است.

به گزارش دريافتي ايرنا از دفتر امام جمعه مسجد مكي زاهدان مولوي عبدالحميد اسماعيل زهي در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته اهل سنت زاهدان اظهار داشت: هيچ تهديدي خطرناك تر از اختلاف و تفرقه براي جهان اسلام نيست و هر كس از هر قشر و مذهبي چه شيعه و چه سني حق ندارد بين مسلمانان اختلاف ايجاد كند چرا كه اختلاف و تفرقه در هر نوعي به ويژه مذهبي خطر آفرين است.
امام جمعه مسجد مكي اهل سنت زاهدان دولت و ارتش نيجريه را به سبب ايجاد اختلاف ميان مردم كشورش مقصر دانست و خطاب به دولت نيجريه گفت: مردم نيجريه، اعم از شيعه وسني، يهودي و مسيحي همگي جزء ملت نيجريه هستند و دولت ها بايد از ملت خود دفاع كنند و مانع تفرقه بين مردم شوند.
مولوي اسماعيل زهي افزود: هيچ حكومتي حق ندارد به اقليت كشورش با عنوان مذهب تعرض كند چرا كه از لحاظ عقل و عرف، قانون و كنوانسيون هاي پذيرفته شده از سوي تمام كشورهاي دنيا اقليت ها بايد از آزادي كامل برخوردار بوده و به حقوق آنان توجه شود.
مدير حوزه علميه دارالعلوم اهل سنت زاهدان تصريح كرد: توصيه من به تمام دولت ها به ويژه دولت نيجريه اين است كه اقليت شيعه در نيجريه و تمام اقليت هاي شيعه و سني در ساير كشورها بايد مورد توجه قرار گيرند، از دولت نيجريه انتظار است دل عزيزان شيعه ما را به دست آورد، حق و حقوق آنان را مورد توجه قرار دهد و اگر به آنان تعرضي صورت گرفته است عدالت را اجرا كند.
وي گفت: چيزي كه به اثبت رسيده اين است كه افراط گرايي، تندروي و تروريزم معلول علتهايي از قبيل فشار، حق كشي و زورگويي است.
وي بيان كرد: اينكه يك دولت و نظام نتواند اقليت خودش را حمايت و حفظ كند و به حقوق و اماكن مذهبي آنها تعرض شود همه اينها نشانه ضعف و بيانگر ناتواني فكري آن دولت و ملت است.
مولوي اسماعيل زهي در بخش ديگري از خطبه هاي نماز با تبريك مختومه شدن پرونده هسته اي ايران اظهار داشت: جهانيان به اين نتيجه رسيدند كه دولت ايران اراده اي مبني بر توليد سلاح هسته اي ندارد.
وي ادامه داد: مختومه شدن پرونده هسته اي موفقيت بزرگي براي ملت و دولت تدبير و اميد و در راس همه آنها رهبر معظم انقلاب است كه تمام مذاكرات با همراهي و برنامه ريزي ايشان پيش رفت.
وي ابراز اميدواري كرد: مختومه شدن پرونده هسته اي بتواند تاثير بسزايي در بهبود وضعيت ايران داشته باشد و در آينده اي نزديك با لغو تحريم ها عليه ملت ايران شاهد رفع مشكلات اقتصادي و سياسي در سطح داخلي و خارجي باشيم.
7322 / 6081