سخنگوی وزارت دفاع چین: رفتار آمریكا گستاخانه است

پكن - ایرنا - یك سخنگوی وزارت دفاع چین گفت كه آمریكا كشوری گستاخ است كه با اقداماتش صلح و ثبات را در مناطق مختلف، بویژه شرق و جنوب شرق آسیا به مخاطره انداخته است.

به گزارش ایرنا، «یانگ یو جون» در مصاحبه ای با اشاره به فروش بزرگ تسلیحاتی آمریكا به تایوان هشدار داد كه این موضوعی نیست كه چین در قبال آن ساكت بماند.
وی روز جمعه در سخنانی تاكید كرد كه قرارداد یك میلیارد و 830 میلیون دلاری فروش تجهیزات موشكی به تایوان قویا از دیدگاه چین مردود است و این معامله نباید سر بگیرد.
سخنگوی وزارت دفاع چین كه بسیار خشمگین به نظر می رسید گفت كه كشورش با این فروش و چنین معامله ای مخالف است و از طرفین می خواهد هر چه سریعتر اجرای آن را به متوقف سازند.
دولت آمریكا كه در چند دهه گذشته بزرگترین فروشنده تسلیحات به تایوان بوده، اعلام كرده است كه بر اساس پیمان مناسبات دفاعی با تایوان حق انجام چنین كاری را دارد.
چین می گوید كه آمریكا بیانیه هایی مشترك با پكن تدوین كرده است كه بر اساس آنها این كشور باید به اصل چین واحد پایبند بوده و تایوان را بخشی از چین بداند.
سخنگوی وزارت دفاع چین هشدار داد كه چنانچه این معامله انجام شود صلح و ثبات در تنگه تایوان نیز به مخاطره خواهد افتاد.
وی افزود: مسئله روابط چین و آمریكا را هم باید در نظر داشت و اینكه این اقدامات نظامی آمریكا طبیعتا تاثیرات منفی خود را بر روابط دو طرف خواهد گذاشت.
وی فروش تسلیحات به تایوان را ورود گستاخانه آمریكا به امور داخلی چین توصیف كرد و گفت: این كشور در تلاش است تا حق حاكمیت چین را ساقط كند.
سخنگوی دفاعی چین تصریح كرد: آمریكا به منافع ملی و امنیتی چین بی توجهی می كند و صلح در منطقه را به مخاطره انداخته است.
«دیوید مك كیبی» سخنگوی كاخ سفید در امور سیاسی و نظامی، روز چهارشنبه گذشته در سخنانی اعلام كرده بود كه كشورش بر اساس قرارداد یك میلیارد و 830 میلیون دلاری، فروش تجهیزات جنگی شامل انواع موشك و ناو به تایوان را نهایی كرده است.
این موضوع واكنش تند مقامات چین را در پی داشت و این كشور روز گذشته (پنجشنبه) علاوه بر احضار كاردار سفارت آمریكا به وزارت امور خارجه در پكن اعلام كرد كه یكی از شركت های فرشنده تجهیزات نظامی آمریكایی به تایوان را نیز تحریم كرده است.
آساق*231*1597