آمریكا پس از 37 سال بخش دیگری از اموال ایران را مسترد كرد

تهران - ایرنا- یك مقام آگاه در مركز حقوق بین المللی ریاست جمهوری گفت بخش دیگری از اموال ایران در آمریكا پس از 37 سال به كشورمان مسترد شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، وی توضیح داد كه در سال 1357 موزه هنرهای معاصر ایران وابسته به وزارت فرهنگ و هنر وقت 14 قطعه آثار هنری از دو هنرمند آمریكایی ( 4 قطعه از آقای رابرت استرن و 10 قطعه از آقای مایكل گریو) خریداری نمود و قیمت آنها را نیز پرداخت كرد اما با پیروزی انقلاب اسلامی و متعاقبا تصرف سفارت آمریكا در تهران و انسداد اموال ایران در امریكا، استرداد و تحویل آثار خریداری شده با مشكلاتی مواجه شدند تا اینكه به موجب بیانیه های الجزایر كه دیماه 1359 امضا شد، دولت آمریكا متعهد شد كلیه اموال ایران من جمله این آثار هنری را به ایران مسترد كند.
وی افزود: اما آمریكا به رغم این تعهد، در مورد استرداد این چند قطعه آثار هنری اقدامی نكرد.
این مقام آگاه در مركزحقوقی بین المللی ریاست جمهوری در مورد مشخصات این اثار توضیح داد كه این اثار هنری تابلوهایی است در مورد طرحهای معماری با ارزش كه برای ایران انجام شده است.
وی اضافه كرد: دولت جمهوری اسلامی ایران در سال 1361 به علت تخلف آمریكا از بیانیه های الجزایر ( از حیث استرداد اموال) دعوایی علیه دولت آمریكا در دیوان داوری دعاوی ایران ـ ایالات متحده ( در لاهه) اقامه كرد و با ارائه ادله و مدارك به دیوان نشان داد كه مالك آثار هنری بوده و دولت آمریكا پس از امضای بیانیه های الجزایر باید آنها را به ایران تحویل می داد، لیكن در اجرای این تعهدات قصور كرده است و مسئولیت استرداد آنها برعهده دولت آمریكا است.
این مقام افزود: به هرحال پس از طرح دعوا، دولت آمریكا همچنان به بهانه های واهی از ترتیب انتقال آثار هنری امتناع ورزید و در پاسخ ادعا می كرد كه تكلیفی به تحویل اموال ندارد و مساله باید بین ایران و فروشندگان آمریكایی مستقیما حل و فصل شود.
'تبادل لوایح و مدارك بین طرفین خاتمه یافت و جلسه رسیدگی دیوان داوری به این دعوی بالاخره درمهرماه 1392 برگزار گردید اما درجریان جلسات رسیدگی، دولت ایالات متحده آمادگی خود را برای همكاری و ترتیب انتقال آثار هنری به ایران اعلام كرد و متعاقبا مركز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری اقدامات و هماهنگی های لازم را برای انتقال این اموال انجام داد به طوری كه كلیه هزینه های آن نیز توسط آمریكا تقبل و پرداخت گردیده است.'
این مقام گفت این 14 قطعه اثر ابتدا به آمستردام حمل شد و پس از احراز اصالت آنها توسط نمایندگان و كارشناسان وزارت ارشاد، پس از 37 سال به ایران مسترد گردید.
وی اضافه كرد در مورد سایر ادعاهای مالی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران علیه آمریكا پرونده ادعاهای ایران علیه آمریكا در دیوان داوری (لاهه) همچنان ادامه دارد و جمهوری اسلامی ایران از هیچ اقدامی برای دفاع از حقوق خود فروگذار نخواهد كرد.
سیام/1449