اخلاق حلقه مفقوده در عرصه رسانه است

كيش - ايرنا - عضو هيات علمي گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي اخلاق را حلقه مفقوده در مطبوعات و رسانه ها دانست و گفت : اعمال قانون و رعايت اخلاق در حوزه جرايم مطبوعاتي از نكاتي است كه بيشتر بايد بدان توجه شود.

صديقه ببران روز جمعه در حاشيه برگزاري دومين دوره آموزش خبرنگاري ( كارگاه خبر نويسي ) در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا با تاكيد بر اينكه خبرنگار رابط بين مردم و حاكميت است افزود : خبرنگاران بايد در رسالت خود مسير عدالت اجتماعي را هموار كنند و گوش شنوا و چشم بيناي جامعه باشند .
وي رعايت اخلاق در رسانه را امري ضروري خواند و افزود : پرهيز از كپي برداري و پايبندي به ذكر منبع خبر يكي از نكاتي است كه در رسانه ها بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
اين استاد دانشگاه ،اخلاق در حوزه روزنامه نگاري را نسبي خواند و گفت : رعايت عفت عمومي ، پرداختن به واقعيت ها ، پرهيز از ورود به حريم خصوصي ديگران ، پرهيز از جانبداري ، توهين به قوميت ها ، ذكر منبع توليد كننده خبر ، رعايت خط قرمزها ، پرهيز از دروغ گويي و بزرگنمايي ، رعايت بي طرفي، دقت در انتخاب واژه ها و تصاوير از نكات اخلاقي است كه بايد رسانه ها بدان توجه كنند.
مترجم كتاب 'مبادي سواد رسانه اي ' به گفت : اگر شاهد برخي بي اخلاقي ها در عرصه مطبوعات هستيم نشان مي دهد قانون نتوانسته رعايت اخلاق را تضمين كند و از آنجا كه كشور ما اسلامي است بايد به اين مقوله پررنگ تر پرداخته شود.
وي بي طرفي را يكي از كارهاي مهم درعرصه روزنامه نگاري و كار خبر دانست و گفت : رسانه بايد به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولان ديدگاه ها ، نظرات و قوميت هاي مختلف را در نظر بگيرد و از جانبداري ، پرداختن به جناح يا قشري خاص و يا تخريب افراد بپرهيزد.
ببران يكي از راههاي ساماندهي مطبوعات در حوزه اخلاق را تدوين منشور اخلاق رسانه اي عنوان كرد و به خبرنگار ايرنا گفت : اين اقدام بايد توسط متخصصان ، صاحب نظران و اهالي فن صورت بگيرد .
وي اضافه كرد : اين منشور بايد در بردارنده نظرهاي مختلف و داراي ثبات و پايداري باشد و در تمامي دوره ها از آن حمايت شود.
ببران بر ضرورت برخورداري از سواد رسانه اي به ويژه در اهالي رسانه تاكيد كرد و گفت : دست اندركاران اين حوزه بايد از سواد رسانه اي بهره مند باشند ، آگاهي از اين دانش كمك مي كند تا از بمباران و پيامدهاي رسانه اي تا حد زيادي در امان باشيم .
عضو هيات علمي دانشگاه آزاد تصريح كرد : سواد رسانه اي فرآيندي طولاني است كه بايد از كودكي مورد توجه قرار گيرد ، آموزش هاي رسمي و غير رسمي در مدارس و دانشگاه ها و افزايش دانش و آگاهي و مطالعه مي تواند در ارتقا سواد رسانه اي موثر باشد.
دومين دوره آموزش خبرنگاري ( كارگاه خبر نويسي ) روز پنجشنبه با هدف ارتقاء سطح دانش و آگاهي در عرصه اطلاع رساني و خبر به همت معاونت فرهنگي و اجتماعي سازمان منطقه آزاد كيش با حضور 20 نفر از علاقه مندان به اين رشته در فرهنگسراي سنايي برگزار شد، اين كارگاه تا عصر امروز نيز ادامه دارد.
دوره نخست اين كارگاه شهريور ماه امسال برگزار شد .
1630**1641