ایران جزو 10 كشور مطرح دنیا در پیوند قلب مصنوعی است

تهران- ایرنا- رئیس انجمن آتروسكلروز ایران گفت: ایران جزو 10 كشور مطرح دنیا در زمینه پیوند قلب مصنوعی است.

دكتر مسعود قاسمی روز جمعه در حاشیه برگزاری سومین همایش روز ملی آتروسكلروز (تصلب شرایین) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیوند قلب مصنوعی در كشور كه به ‌صورت مكانیكی انجام شده، موفقیت آمیز بوده و تحقیقات زیادی روی آن انجام شده است.
وی با بیان اینكه این پیوند همچنان به بررسی‌های مختلفی نیاز دارد، اظهار كرد: مسیر جدیدی در زمینه پیوند قلب مصنوعی در كشور آغاز شده است كه نیاز به تحقیقات مختلفی دارد.
وی به پیوند قلب فرد به فرد اشاره كرد و افزود: در این نوع پیوند، گروه خونی باید سازگار باشد و از داروهای ضد ایمنی برای پس نزدن قلب استفاده شود؛ البته افرادی كه این نوع پیوند را انجام می‌دهند مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها و حتی سرطان هستند.
قاسمی با اشاره به اینكه به كار گذاشتن باطری و شارژ آن در قلب نیز نوع دیگری از درمان بیماری قلبی به شمار می رود، اظهار كرد: پیوند قلب مصنوعی بهترین درمان برای بیماری قلبی است كه باید بسترهای درمان آن در كشور فراهم شود.
قاسمی با اشاره به اینكه 45 درصد مرگ و میرها در مردان و 36 درصد در زنان به خاطر بیماری‌های قلبی و عروقی رخ می دهد، خاطرنشان كرد: ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و تصلب شرائین در صورت نبود اقدامات لازم پیشگیرانه می‌تواند از مرز 60 درصد نیز بالاتر رود؛ بنابراین مردم باید اقدامات پیشگیری اولیه راكه مصرف موادغذایی سالم و فعالیت بدنی مهمترین ركن آن است، در اولویت زندگی خود قرار دهند.
فراهنگ ** 9022 ** 3053**1834