امام جمعه كيش : پژوهش هاي ناب شناسايي شوند

كيش - ايرنا - امام جمعه كيش تاكيد كرد : مسئولان بايد از ميان انبوه پژوهش هاي انجام شده بهترين ها و ناب ترين آنها را شناسايي و براي بكارگيري آنها در حل مشكلات جامعه هزينه كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، حجت الاسلام حسن عليدادي در آيين اختتاميه سومين جشنواره پژوهش و فناوري به اهميت پژوهش در آيات و روايت ها اشاره كرد و گفت : قرآن كريم مي فرمايد تحقيق به درازاي عمر بشر است و تا انسان در اين عالم زندگي مي كند ميدان پژوهش در فرا روي آن باز است .
وي گوش دادن به نظرات ديگران و صاحب نظر شدن را از دستورات ديني اسلام برشمرد و افزود : در حوزه اسلامي دانشمندان بزرگي پا به عرصه نهاده اند كه زندگي آنها پر از خاطرات ارزشمند در حوزه تحقيق و پژوهش است كه بايد از آن درس هاي فراوان گرفت.
خطيب جمعه كيش به بيان اينكه قدرپژوهش و تحقيق آنطور كه بايد دانسته و بدان توجه نمي شود اظهار داشت : مسئولان بايد ميان انبوهي از تحقيق هاي انجام شده بهترين ها و ناب ترين آنها را شناسايي و براي بكارگيري آنها در حل مشكلات جامعه هزينه كنند.
وي به فاصله موجود در ارتباط بين دانشگاه و صنعت اشاره كرد و گفت : بين اين دو كويرها فاصله وجود دارد و اگر در بازار كار ،خريداري براي پژوهش دانشجويان با انگيزه باشد اين توجه و احترام به فكر و ايده فرد و تلاش هاي تحقيقاتي ، او را به رشد و بالندگي مي رساند .
حجت الاسلام عليدادي با ابراز تاسف از اينكه بسياري از طرح هاي دانشگاهي در دانشگاه ها مي ماند گفت : بايد از اين ظرفيت ها براي حل مشكلات جامعه استفاده كرد .

* تامل در امر پژوهش بهره وري را افزايش مي دهد
قائم مقام وزير علوم ، تحقيقات و فناوري بر اهميت پژوهش تاكيد كرد و گفت : تامل در پژوهش بهره وري را افزايش مي دهد .
محمد سعيد تسليمي با بيان اينكه پژوهش بايد براي جامعه دستاوردي مفيد داشته باشد اظهار داشت : همه براي تعالي و بهتر شدن جامعه تلاش كنند.
وي تصريح كرد : پژوهشي كه دستاورد نداشته باشد و سطح آن نازل باشد مردود است و قابل قبول نيست ،در حوزه پژوهش نبايد به كارهاي كم ، گذار و سطحي اكتفا شود.
اين مسئول در وزارت علوم اظهار داشت : پژوهش كشف قواعد حاكم بر تمام فعل و انفعالات ، افكار ، نظريه ها و پديده ها است ، كاري دامنه دار و فزاينده است ، اين امر غير قابل تعطيل شدن و محدود شدن است و رويكردي انبساطي و قابل توسعه دارد .
وي با بيان اينكه فعاليت هاي انجام شده در دانشگاه ظرفيت هاي اسمي آن مركز را افزايش مي دهد افزود : تلاش دانشجويان پژوهشگر اين ظرفيت اسمي را افزايش مي دهد و بايد به سمت دستاوردها و نتيجه گرفتن حركت كنيم .
تسليمي با تاكيد بر اينكه دانشگاه ها براي رسيدن به سطح مطلوب بايد شبانه روزي فعاليت كنند افزود : اولويت كار دانشگاهي بايد پژوهش باشد و تلاش كند تا طرح ها به مرحله عمل برسند.
وي رابطه دانشگاه و صنعت را دو سويه خواند و افزود : سازمان ها ونهادها به علم و دانشگاه اهميت بيشتري بدهند ، اگر به سمت بهره وري از منابع و استفاده درست از امكانات پيش برويم به يقين شاهد تعالي و رشد خواهيم بود.

*نياز سنجي جامعه دركارهاي پژوهش مهم است
به گزارش خبرنگارايرنا ، معاون فرهنگي و اجتماعي سازمان منطقه آزاد كيش سخنران ديگر اين مراسم در مورد همطرازي ايمان و دانش گفت : اگر به دنبال دانش هستيم بايد باور كنيم كه دانش درارتقا بشر نقش مهمي دارد .
ابراهيم رضواني با تاكيد بر اهميت پژوهش گفت : اگر پژوهش تنها منحصر به داشته ها شود و خروجي معنا داري نداشته باشد مانند اين است كه هيچ تحقيق و پژوهشي صورت نگرفته است .
وي تصريح كرد : بهترين علم ، علمي است كه در جامعه بروز و ظهور كند و خروجي كافي داشته باشد ، پژوهش نه براي پژوهش بلكه براي ارتقا سطح زندگي بشري و رسيدن به قله هاي پيشرفت است .
اين مسئول فرهنگي، عالم بدون عمل را چون تيراندازي بدون كمان دانست و ابراز اميدواري كرد پژوهش هاي دانشگاهي در راستاي بر طرف ساختن مشكلات جامعه و بر اساس نيازهاي آن انجام گيرد .

* شركت هاي دانش بنيان واردعمل شوند و ايده ها را تبديل به توليد و محصول كنند
رئيس پرديس بين الملل كيش دانشگاه تهران نيز در اين مراسم به دستاوردهاي خوب در حوزه پژوهش اشاره كرد و گفت : ظرفيت هاي خوبي در جوانان ايراني وجود دارد و با امكانات موجود در نظام دانشگاهي بايد در اين حوزه پيشرفت هاي بهتري داشته باشيم .
به گزارش ايرنا ، منصور خليلي عراقي اظهار داشت : تلاش هاي نظام دانشگاهي ستودني است اما در مقايسه با ساير كشورها راضي كننده نيست .
وي اضافه كرد : كشورهاي صنعتي به حوزه دانشگاه ها و به ويژه پژوهش توجه زيادي دارند و هزينه مي كنند اين هزينه براي آنان سود آور است ، نظام دانشگاهي ارزان ترين جا براي امر تحقيقات و سود حاصل از آن براي جامعه است .
وي به اقدام هاي انجام شده براي ايجاد پارك علم و فناوري در كيش اشاره كرد و گفت : اين موضوع مطالبه جدي بوده كه بايد به سرعت انجام گيرد ، بايد شركت هاي دانش بنيان واردعمل شوند و ايده ها را تبديل به توليد و محصول كنند .
رئيس پرديس بين الملل كيش دانشگاه تهران در مورد ارتباط صنعت با دانشگاه نيز گفت : اين طرح به سازمان منطقه ازاد داده شده است كه اميدواريم بزودي اجرايي شود.
وي گفت: طرح ايجاد پژوهشكده علوم دريايي با شش حوزه كاري در كيش نيز به تصويب شوراي راهبردي دانشگاه تهران رسيده است و به دنبال اجرايي كردن آن هستيم .
دبير سومين جشنواره پژوهشي و فناوري در مورد برگزاري اين جشنواره و نمايشگاه به ايرنا گفت : اين جشنواره به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه پرديس بين الملل كيش دانشگاه تهران برگزار شده و 300 مقاله و كتاب و 50 طرح و اختراع در حوزه هاي مختلف به آن ارسال شده است .
مهديه آكوچكيان افزود : پس از بررسي طرح ها و آثار رسيده از ميان مقالات 12 اثر و از بين طرح ها شش طرح حائز رتبه برتر شدند .
وي اضافه كرد : در اين جشنواره نمايشگاهي از طرح ها ، پايان نامه ها و اختراعات دانشجويان در پنج گروه هنر و معماري ، علوم انساني ، علوم رفتاري و فني و مهندسي در غرفه هاي مختلف به معرض نمايش گذاشته شده است .
به گفته آكوچكيان ، در طول برگزاري اين جشنواره پنج كارگاه آموزشي برگزار شده است .
در پايان اين مراسم از نفرات برتر در حوزه تدوين مقاله ، نگار ش كتاب و طرح هاي برتر با اهدا لوح و تنديس قدرداني شد.
' ترويج علم و فناوري از طريق رسانه ها ' طرحي از زهرا آهني از دانشگاه پرديس بين الملل كيش به راهنمايي سهيلا بورغاني فراهاني از جمله طرح هاي برگزيده قابل استفاده در سطح ملي است .
همچنين از نفرات برتر و فعال كتابخانه ها نيز تقدير شد.
سومين جشنواره پژوهشي و فناوري با حضور مسئولان ، استادان دانشگاه و جمعي از دانشجويان در پرديس بين الملل كيش دانشگاه تهران برگزار شد.
1630**1641/6048