شتاب در حفاري چاه هاي عميق نفت و گاز با ساخت تجهيزات راهبردي

تهران- ايرنا- رئيس اداره نصب آويزه مديريت خدمات فني شركت ملي حفاري، از طراحي و ساخت نسل جديد تجهيزات در صنعت حفاري ايران خبر داد و گفت: ساخت اين تجهيزات راهبردي جديد به روند حفاري چاه هاي عميق، انحرافي و افقي نفت و گاز در كشور سرعت مي بخشد.

به گزارش ايرنا از شبكه اطلاع رساني نفت و انرژي (شانا)، محمود ارشدي افزود: طراحي و ساخت نسل جديدي از آويزه‌ها كه در حفاري چاه هاي نفت و گاز كاربرد دارد، براي نخستين بار به دست متخصصان داخلي انجام شده است.
به گفته وي، 'اسلاتد هايدروليك هنگر' يا آويزه‌ها در اندازه چهار و يك دوم اينج براي نخستين بار در صنعت نفت كشور طراحي و ساخته شده و قرار است اين دستگاه جديد جايگزين هنگرهاي مكانيكال شود.
رئيس اداره نصب آويزه مديريت خدمات فني شركت ملي حفاري افزود: توليد هنگرهاي هايدروليك، يك پروژه ابداعي است كه از نظر ضرورت در حفاري چاه هاي نفتي در ميدان نفتي 'ياران' طراحي شده و به مرحله توليد انبوه رسيده است.
وي در تشريح مزيت هاي هنگرهاي هايدروليك بيان كرد: ضريب اطمينان بالا براي لاينرهاي سنگين (آستري) و متراژ بالا، مناسب بودن براي چاه‌هاي عميق، انحرافي و افقي، آساني كار و تسريع در راندن و كاهش زمان حفاري، از مزيت هاي اين فناوري جديد است.
ارشدي يادآور شد: انواع آويزه هاي مورد نياز تا سال ٨٤ از خارج كشور تامين و نصب و راندن آن در چاه ها از سوي شركت هاي خارجي انجام مي شد.
وي ادامه داد: طراحي و ساخت اين دستگاه در راستاي بومي سازي قطعات و تجهيزات صنعت حفاري، با همكاري شركت پارس فولاد در اهواز محقق و از سال 1387 تاكنون انواع سايزهاي سه و نيم، پنج، هفت و ١١ و سه چهارم اينچ ساخت داخل شده است.
ارشدي به قرارداد شركت ملي حفاري با شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب در زمينه تهيه و راندن بيش از يك هزار مجموعه لاينرهنگر اشاره كرد و گفت: اين قرارداد از سال 1387 اجرايي شده و تاكنون بر اساس آن ٩٣٠ مجموعه توليد و مورد استفاده قرار گرفته است.
وي خاطرنشان كرد: تاكنون حدود 50 عمليات ارائه خدمات آويزه و نصب آستري در طرح توسعه ميدان هاي نفتي غرب كارون و ميدان مشترك نفتي آذر از سوي شركت ملي حفاري انجام شده است.
آويزه ها و پس آويزه‌هاي آستري، ابزاري درون چاهي هستند كه در هنگام تكميل عمليات حفاري چاه‌هاي نفت و گاز براي كوتاه كردن زمان بستن لوله هاي آستري تا سطح و يا عميق تر كردن چاه هاي قديمي و ديگر موارد به كار گرفته مي‌شوند.
اقتصام (1) 3065 **1834