هند درصدد مشاركت در طرح پایانه گازی ال ان جی ایران است

دهلی نو - ایرنا - یك مقام ارشد هند مرتبط با طرح توسعه میدان گازی فرزاد ب از پیشنهاد هند به ایران برای مشاركت در تاسیس پایانه ال ان جی (گاز طبیعی مایع شده) و توسعه این میدان گازی خبر داد.

به گزارش ایرنا ، روزنامه بیزینس لاین روز جمعه در گزارشی به نقل از این مقام نوشت: ایران بر انجام توافقی مستقیم میان دو دولت تاكید دارد اما هند می خواهد كه این توافق از طریق كنسرسیومی متشكل از شركتهای بخش دولتی اجرا شود.
این منابع همچنین احتمال حضور بخش خصوصی در كنسرسیوم در كنار شركتهایی با مالكیت دولتی در صورت واگذاری ضمانت های حاكمیتی را مردود ندانست.
بر پایه این گزارش، سهم مورد نظر هند در پروژه ال ان جی در منطقه تنبك ( از توابع شهرستان كنگان) در جنوب ایران واقع شده و كارخانه ال ان جی متشكل از تاسیسات ذخیره و بارگیری را شامل می شود.
به گفته این مقام هندی ،گزینه های واردات گاز از ایران از طریق خط لوله یا كشتی خواهد بود و داشتن سهم در پایانه ال ان جی به فروش تولید گاز در بلوك یاد شده كمك می كند.
در ادامه این گزارش آمده شركت او ان جی سی ویدش پیشنهاد توسعه بلوك فارسی را ارائه كرده و مذاكرات در این باره در چارچوب قراردادهای نفتی جدید ایران موسوم به آی پی سی ادامه دارد.
وزیر نفت و گاز طبیعی هند هفته گذشته در پاسخ به سوال ایرنا گفت كه لغو تحریم ها فرصت مناسبی برای همكاری ایران و هند فراهم كرده و دو كشور در حال گفت و گو برای سرمایه گذاری در میدان گازی «فرزاد ب » هستند.
كنسرسیومی متشكل از شركت های دولتی ONGC ویش ، شركت نف هند و شركت ایندیا اوایل در سال 2008 در میدان فرزاد ب گاز اكتشاف كردند و به دنبال طرح توسعه این میدان به منظور برداشت 12.8 تریلیون فوت گاز را ارائه دادند .
این شركت ها به دنبال تحریم آمریكا علیه ایران از ادامه فعالیت خودداری و ایران را ترك كردند و هم اكنون امیدوارند كه بتوانند بار دیگر امتیاز این طرح را به دست آورند.
مدیرعامل شركت مایع سازی گاز ایران پیش ازاین گفته بود كه شركت های هندی پیشنهاد مشاركت 20 درصدی در طرحهای ال ان جی و خرید سالانه چهار میلیون تن گاز مایع را درسالهای قبل ارائه كرده بودند.
*آساق*1600 ** شبد ** 1095