امامان جمعه خاش وحدت حوزه و دانشگاه را عامل نجات كشور در مقابل آسيب ها دانستند

زاهدان - ايرنا - امامان جمعه شيعه و سني شهرستان خاش با تاكيد بر اصل موضوع وحدت و همگرايي، از وحدت حوزه و دانشگاه بعنوان عامل نجات كشور در مقابل آسيبها ياد كردند.

به گزارش ايرنا امام جمعه خاش در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه بيان كرد: فعالان حوزه هاي علميه و دانشگاهها بعنوان قشر روشنفكر و آگاه بر مسائل در رفع مشكلات و نا رسائيها نقش مهمي دارند لذا وحدت حوزه و دانشگاه داراي اهميت ويژه اي براي نجات كشور از آسيبها است.
حجت الاسلام محمدحسين ميري افزود: بايد تلاش شود پويايي و نشاط در ميان جامعه دانشگاهي و حوزوي پايدار بماند تا آنان به سهم خود بتوانند به سرزنده بودن و نشاط اجتماعي كمك كنند.
امام جمعه شهرستان خاش اظهار داشت: رسيدگي به حقوق ملتها از وظايف مهم دولتهاست.
حجت الاسلام ميري با محكوم كردن حادثه حمله به شيعيان در نيجريه ادامه داد: حمله به مكان مذهبي شيعيان در نيجريه و دستگيري رهبر ديني اين كشور كاري زشت و مردود است.
وي در بخش ديگري از خطبه هاي نماز با اشاره آمادگي ايران اسلامي براي برگزاري انتخابات باشكوه در هفتم اسفند امسال گفت: مردم انتظار دارند افرادي توانمند و شايسته خدمت در عرصه رقابت انتخاباتي مجلس خبرگان رهبري و شوراي اسلامي حضور پيدا كنند.
وي بيان كرد: خوشبختانه در كشورمان برترين دموكراسي و حكومت مردم سالاري ديني حاكم است و ملت بزرگ ايران در تعيين سرنوشت خود و كشورشان سهيم هستند.
امام جمعه خاش سپس از حمايتهاي رهبري و ملت از دولت قدرداني كرد و افزود: موفقيت در مبحث بر جام و اذعان غربي ها به صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي ايران نشان از تدابير شايسته رهبر معظم انقلاب و حمايت معظم له و ملت از دولت و تلاش دولتمردان است.
**
امام جمعه مسجد جامع توحيديه اهل سنت خاش نيز با اشاره به اينكه جنگ و درگيري در كشورهاي اسلامي بعنوان يك آفت بزرگ به شمار مي آيد گفت: همه مسلمانان بايد تلاش كنند در ممالك اسلامي وحدت و همدلي به جاي خشونت حاكم شود.
مولوي محمدعلي شهنوازي اظهار داشت: كشتن شيعه و سني عملي زشت و از خواسته هاي ننگين دشمنان است به همين سبب انتظار است در ممالك اسلامي موج همدلي شكل گيرد تا ملت هاي مظلوم و خسارت ديده به آرامش برسند.
وي ضرورت حضور افراد توانمند و شايسته به عرصه انتخابات را متذكر شد و تصريح كرد: جامعه امروز ما به حضور افراد توانمند و داراي روحيه خدمتي بالا نيازمند است.
**
امام جمعه مسجد جامع الخليل اهل سنت خاش هم در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه بر اهميت كمك كردن به مساجد و حوزه هاي علميه تاكيد كرد و گفت: با توجه به اينكه منبع مهم و اصلي درآمد در ساخت و ساز و تجهيز مساجد و تامين مخارج تحصيلي، گرمايشي و سرمايشي و مواد غذايي مدارس علوم ديني كمك هاي مردمي مي باشد لذا توصيه مي كنيم مردم مومن و مسلمان در راه خداوند انفاق كنند.
مولوي محمدعثمان قلندرزهي اظهار داشت: بيعت اسلامي، شرعي و ديني چهار نوع است كه بيعت براي داخل شدن به ايمان و دور شدن از شرك و كفر، بيعت در جهاد و پيوستن در صف مجاهدان براي كمك به رشد اسلام، بيعت براي خلافت و تعيين حاكم و يك فرد توانمند براي مديريت جامعه اسلامي و نيز بيعت براي توبه و تزكيه و پاكي مد نظر است.
نمازگزاران شهرستان خاش در اقدامي خودجوش با انجام راهپيمايي حركت زشت صورت گرفته و حمله به شيعيان نيجريه را محكوم و آزادي رهبر شيعيان نيجريه و رسيدگي به حادثه ديدگان را خواستار شدند.
نمازجمعه در شهرستان خاش هر هفته در يك مسجد اهل تشيع و 50 مسجد اهل تسنن اقامه مي شود.
خاش در 185 كيلومتري جنوب زاهدان مركز سيستان و بلوچستان واقع شده است.
7310 / 6081