نماگزاران تبريزي كشتار شيعيان نيجريه را محكوم كردند

تبريز - ايرنا - نمازگزاران تبريزي پس از اقامه نماز جمعه با برپايي راهپيمايي در مسير مصلا تا ميدان ساعت اين شهر، كشتار شيعيان نيجريه را محكوم كردند.

به گزارش روز جمعه ايرنا، مردم تبريز در اين راهپيمايي اعتراض آميز، خواستار احقاق حقوق شيعيان نيجريه و جمهوري آذربايجان از سوي جهان اسلام و مجامع بين‌المللي شدند.
در اين راهپيمايي كه در مسير مصلاي امام خميني(ره) تبريز تا ميدان ساعت اين شهر برگزار شد، نمازگزاران تبريزي با سر دادن شعارهاي 'ارتش نيجريه قاتل شيعيان است'، 'زكزاكي مجاهد؛ آزاد بايد گردد'، 'مرگ بر آمريكا' و 'مرگ بر اسرائيل' و ' مرگ بر آل‌سعود'، بر دست داشتن آمريكا، رژيم صهيونيستي و وهابيت در اين جنايات تأكيد كردند.
مردم تبريز دراين تظاهرات همچنين حمايت خود را از شيعيان منطقه نارداران در حومه باكو، پايتخت جمهوري آذربايجان اعلام كردند.
اين راهپيمايي با صدور بيانيه اي به پايان رسيد.
در بخشي از بيانيه اين راهپيمايي با اشاره به اينكه مستكبران از بيداري جهان اسلام و گسترش آن در اقصي نقاط دنيا سخت به وحشت افتاده‌اند و دست به اين جنايات مي‌زنند، آمده است: ما نمازگزاران جمعه تبريز اعتراض خود را به گوش جهانيان و آمريكا، شيطان بزرگ و حكام بي‌خاصيت نيجريه مي‌رسانيم و خشم و نفرت انقلابي خود را نسبت به اين جنايت ابراز مي‌داريم.
در اين بيانيه از دستگاه ديپلماسي كشور خواسته شده است: نسبت به تحقق حقوق مظلومان در نيجريه اقدامات ديپلماتيك مقتضي را انجام داده و در صورت عدم كسب نتيجه، ارتباط ديپلماتيك خود با اين كشور را قطع كند.
ارتش نيجريه هفته گذشته در جنايتي غيرانساني دست به كشتار بيش از 800 شيعه در اين كشور زد.
آنها همچنين به منزل شيخ الزكزاكي رهبر شيعيان اين كشور حمله كرده و علاوه بر كشتن پسرش، وي و همسرش را نيز زخمي كرده و آنها را ربودند.
در پي اين حادثه، دكتر روحاني رئيس جمهور كشورمان در گفت‌وگوي تلفني با همتاي نيجريه‌اي خود خواستار آزادي هرچه سريع‌تر رهبر شيعيان اين كشور و توقف حملات خشونت‌بار عليه مردم اين كشور شد.
3071/6183