مجلس درحمایت و تصویب طرح های توسعه ای مربوط به روستاها مصمم است

یاسوج - ایرنا- نماینده مردم شهرستان های بویراحمد ودنا در مجلس شورای اسلامی گفت: همواره یكی از بخش ها و حوزه های مورد حمایت و تقویت نمایندگان طرح ها و لوایح مربوط به توسعه روستاها بوده است.

به گزارش ایرنا، غلام محمد زارعی روز جمعه در نشست كارگروه توسعه روستایی و عشایری كهگیلویه وبویراحمد افزود: نمایندگان مجلس نیز آمادگی لازم و همكاری با دولت یازدهم و معاونت توسعه مناطق محروم در زمینه تصویب هر طرح توسعه ای برای توانمند سازی روستائیان را دارد.
زارعی بیان كرد: اهتمام ویژه دولت یازدهم و شخص رئیس جمهور مبنی بر تقویت و توسعه روستاها اكنون فصل جدیدی را از كارهای عمرانی و زیرساختی همراه با نگاه های مشاركتی و تعاونی در روستاها بوجود آورده است.
وی با اشاره به برخی ایرادهای اساسی در نظام ساختاری مربوط به روستاهای كشور و افزایش بی رویه مهاجرت روستائیان نیز گفت: این مهم نیازمند یك كاركارشناسی و راهبردی و نظریه های علمی ، دقیق و موشكفانه از سوی تمامی اركان نظام است.
زارعی با بیان اینكه اقدام های انجام شده در روستاهای بویراحمد و دنا در این دولت قابل رشد چمشگیری داشته است،افزود: در دو سال گذشته بیش از یك میلیون و 300 هزار مترمربع جاده روستایی در این دو شهرستان بهسازی و آسفالت شده است.
وی ابراز داشت: در حوزه خدمات رسانی به منطقه محروم زیلایی با جمعیتی افزون بر 12 هزار نفر جمعیت نیز تحول چمشگیری اتفاق افتاد و واژه محرومیت برای این حوزه دیگر نامانوس است.
زارعی اظهار كرد: در این دوسال همچنین حدود دو هزار هكتار از اراضی كشاورزی در مناطق مختلف بویراحمد و دنا به شبكه های زهكشی و تامین آب كشاورزی مجهز شده اند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كهگیلویه وبویراحمد نیز در این نشست گفت: بر اساس مركز آمار جمعیت روستایی استان حدود دو هزار و 239 آبادی است كه از این تعداد حدود 565مورد خالی از سكنه است.
حسن نوروزی افزود: 672 روستا نیز دارای جمعیتی كمتر از 10 خانوار هستند.
وی با طرح این سئوال كه آیا خدمات دهی و ایجاد زیرساخت ها در این روستاها قابلیت اجرایی به لحاظ توجیه اقتصادی و هزینه كرد بودجه های دولتی را دارد یا نه، گفت: البته استان در انجام اقدام ها و خدمت به این روستاها تاكنون كوتاهی نكرده است.
وی از دو برابر شدن بودجه دهیاری های استان در سال 93 نسبت به سال 92 خبر داد و گفت: اعتبار عمرانی دهیاری ها از محل ردیف های مختلف استانی در سال 92 230 میلیارد ریال بود كه با افزایش حدود دو برابری در سال 93 به 460 میلیارد ریال رسید.
نوروزی میزان اعتبار مصوب دهیاری ها در سال 94 را نیز 890 میلیارد ریال ذكر كرد و گفت: تاكنون حدود 260 میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.
وی ابراز داشت: علاوه بر اعتبارات مصوب در بودجه امسال برای دهیاری ها حدود 200 میلیارد ریال نیز از بخش حمل و نقل جهت توسعه راه های روستایی استان اختصاص یافت.
3016/1662