از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت می كنیم

تهران - ایرنا - معاون وزیر اقتصاد ایتالیا و معاون اجلاس وزرای WTO تصریح كرد: موضوع الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی را به اتحادیه اروپا منعكس و از آن حمایت خواهیم كرد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در نایروبی، 'كارلو كالندا' در دیدار با محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران موضوع حمایت از الحاق جمهوری اسلامی به سازمان تجارت جهانی را مطرح كرد.
نعمت زاده نیر در این دیدار با اشاره به اقدامات ایران برای پیگیری مجدانه الحاق به WTO خاطر نشان كرد: ایران از سال 1996 رایزنی های متعددی برای الحاق به این سازمان داشته و امروز زمان تسریع این فرآیند فرا رسیده است.
وی بر ادامه مراودات برای عملی سازی تعهدات مبادله شده بین دو كشور در جریان سفر هیات ایتالیایی به تهران تاكید كرد.

** ایران آماده صادرات محصولات دارویی و پتروشیمی به سوازیلند است
مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین در دیدار وزیر بازرگانی سوازیلند، تولید محصولات پتروشیمی و دارویی را از جمله فعالیت های بزرگ اقتصادی در ایران توصیف كرد كه قابلیت صادرات آن به كشورهای آفریقایی و از جمله سوازیلند وجود دارد.
وی گفت: الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی زمینه ساز افزایش همكاری های دوجانبه با همه كشورهای عضو این سازمان است،
نعمت زاده در ادامه خواستار توجه اعضای WTO به این مساله شد و بر توافق كشورها برای حمایت از الحاق ایران در این سازمان و تسریع فرآیندهای مربوطه تاكید كرد.
در ادامه، وزیر بازرگانی سوازیلند، به تقویت تجارت و هماهنگی برای سرمایه گذاری بین دو كشور و همچنین آمادگی كشورش برای ایجاد زمینه های بیشتر همكاری های مشترك تاكید كرد.
دلامینی با اشاره به فعالیت های معدنی در این كشور، تقویت این گونه فعالیت ها را خواستار شد.
وزیر بازرگانی سوازیلند یادآور شد: فعالیت های اقتصادی این كشور عمدتا از سوی بخش خصوصی انجام شده و دخالت دولت تنها محدود به برخی بخش های خاص می شود.
وی همچنین خواستار حضور سرمایه گذاران خارجی در این كشور و توسعه فعالیت های اقتصادی شد.
سوازیلند یكی از تولیدكنندگان و صادركنندگان شكر در قاره سیاه است كه عمدتا به بازار اروپا صادرات دارد. تولید میوه های گرمسیر، از جمله فعالیت های این كشور در بخش كشاورزی است.
اجلاس وزرای سازمان جهانی تجارت عالی‌ترین ركن تصمیم‌گیری در WTO محسوب می‌شود كه هر دو سال یكبار با حضور وزرای تجارت كشورهای عضو تشكیل می‌شود.
سازمان تجارت جهانی یك سازمان بین‌المللی است؛ كه قوانین جهانی تجارت را تنظیم و اختلافات بین اعضا را حل و فصل می‌كند. اعضای سازمان تجارت جهانی كشورهایی هستند كه موافقت‌نامه‌های (حدود ۳۰ موافقت‌نامه) این سازمان را امضا كرده‌اند. مقر سازمان تجارت جهانی در ژنو، سویس قرار دارد. تا ۲۶ آوریل ۲۰۱5 میلادی۱۶1كشور عضو این سازمان شده‌اند.
در دهمین اجلاس آن، ایران به عنوان عضو ناظر شركت كرده و وزیر صنعت كشورمان ضمن دیدار با مقامات سازمان تجارت جهانی و تعدادی از وزرای كشورهای عضو، به رایزنی و طرح مواضع كشورمان پرداخت.
این اجلاس از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شده و امروز به كار خود پایان می‌دهد.
اقتصام (1) 3065 **1436