۲۷ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۵۳
کد خبر: 81883682
۰ نفر
سفر غيرمترقبه وزير دفاع آمريكا به افغانستان

كابل - ايرنا - اشتون كارتر وزير دفاع آمريكا روز جمعه در سفري از پيش اعلام نشده وارد افغانستان شد و پس از ورود به اين كشور به پايگاه نيروهاي آمريكايي در بگرام رفت.

به گزارش ايرنا به نقل از آسوشيتدپرس، وي براي بررسي اوضاع امنيتي شكننده امنيتي به افغانستان سفر كرده و پيش از سفر به اين كشور، توقفي در بغداد نيز داشته است.
وزارت دفاع آمريكا دو روز قبل، گزارشي از وضعيت امنيتي افغانستان به كنگره ارايه كرد و گفت كه مقاومت و انعطاف ناپذيري طالبان، وضعيت امنيتي در اين كشور را شكننده كرده است.
در گزارش وزارت دفاع آمريكا آمده است كه امنيت افغانستان از ناحيه گروه هاي طالبان، القاعده و داعش مورد تهديد قرار گرفته است.
وزارت دفاع آمريكا در اين گزارش مدعي شده كه با كاهش نقش نظاميان آمريكا و نيروهاي خارجي در افغانستان، طالبان جسورتر شده و راهبرد حمله به نظاميان افغان را براي كسب موقعيت هاي بهتر، انتخاب كرده اند.
گروه طالبان نيز با انتشار گزارشي از وضعيت امنيتي افغانستان در ماه نوامبر ميلادي مدعي شد كه اين گروه در اين ماه توانسته چندين شهرستان در استان هاي مختلف را تصرف كند.
اين گروه در روزهاي گذشته با حمله گسترده به استان هلمند واقع در جنوب افغانستان، قصد تصرف اين استان را داشت، اما نيروهاي امريكايي برخلاف توافق نامه امنيتي كه مي بايست در نبردها تنها نقش مشورت به نظاميان افغان را ايفا كنند، وارد جنگ شد و مانع تصرف طالبان شد.
احتمال مي رود سفر وزير دفاع امريكا به افغانستان در ارتباط با حضور دوباره نيروهاي امريكايي در نبردها صورت گرفته باشد.
آساق*1610** 3404