۲۷ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۴۹
کد خبر: 81883679
۰ نفر
اردن صدها پناهجوی سودانی را اخراج كرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: اردن روز جمعه با وجود هشدارهای سازمان ملل اخراج صدها پناهجوی سودانی را از خاك خود آغاز كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای امنیتی اردن از هفته قبل حدود 800 پناهجوی سودانی را با هدف اخراج از این كشور در یك مكان گرد هم آورده بودند. این نیروها سپس با یورش به اردوگاه موقت این افراد در امان (پایتخت) آن ها را بازداشت كردند.
بر اساس اظهارات محمد مومنی سخنگوی دولت اردن، روند اخراج پناهجویان سودانی از بامداد امروز اغاز شده و اكثر آن ها تا پایان امروز اخراج خواهند شد.
به گزارش ایوف مك دونل سخنگوی آژانس پناهجویان در اردن، تا ظهر امروز ( جمعه) سه فروند هواپیما 340 تبعه سودان از اردن خارج كردند.
یك فعال سودانی كه از نزدیك با برخی از بازداشت شدگان در تماس است گفت كه اعتراض اخیر این افراد با واكنش خشونت آمیز نیروهای امنیتی این كشور مواجه شد.
بر اساس اظهارات وی، نیروهای اردنی علیه معترضان از گاز اشك آور استفاده كرده و به ضرب و شتم آن ها پرداختند.
آژانس پناهجویان سازمان ملل در گذشته به اردن درباره غیرقانونی بودن این اقدام هشدار داده و تلاش كرده بود از اخراج پناهجویان سودانی كه غالبا در كشورشان با تهدید مواجه هستند جلوگیری كند.
مك دونل گفت كه آژانس پناهجویان سازمان ملل بیش از 3 هزار و 500 سودانی را در اردن ثبت نام كرده است.
وی همچنین یادآور شد كه همه افراد ثبت نام شده در این نهاد از حمایت بین المللی برخوردارند و 70 درصدشان اهل منطقه آشوب زده دارفور هستند.
این مقام سازمان ملل افزود: اگر نگوییم همه، بیشتر افراد اخراج شده در این آژانس ثبت نام كرده بودند.
خاورم**9156** شبد ** 1095