بنیاد حقوق بشر تركیه توافق آنكارا و تل آویو را محكوم كرد

استانبول - ایرنا - بنیاد حقوق بشر و كمك های بشردوستانه تركیه و بانی اعزام كشتی كمك رسانی مرمره آبی به غزه در بیانیه ای توافق آنكارا و تل آویو برای آشتی را محكوم و آنرا اقدامی به ضرر مردم منطقه ارزیابی كرد.

به گزارش ایرنا در این بیانیه كه روز جمعه از سوی رسانه ها منتشر شد ، بنیاد حقوق بشر و كمكهای بشردوستانه تركیه اعلام كرد كه در صورت امضاء توافقنامه یاد شده مردم تركیه ، فلسطینی ها و كل منطقه خاور میانه متضرر خواهند شد.
یك مقام وزارت خارجه تركیه پنجشنبه شب ، توافق تركیه و رژیم صهیونیستی را برای آشتی و حل و فصل اختلافات ناشی از حمله نظامیان صهیونیست به كاروان كمك های بشردوستانه برای غزه ، تایید كرد.
وی گفت: تركیه و اسرائیل درباره آشتی به توافق رسیدند و در چند روز آینده در این مورد توافقنامه ای به امضا خواهد رسید.
رسانه های رژیم صهیونیستی نیز از توافق طرفین برای عادی سازی روابط خبر دادند.
بانی اعزام كشتی كمك رسانی به غزه در بیانیه خود با محكوم كردن این توافق، افزود: هرگونه توافقی با رژیم صهیونیستی را پیش از آن كه محاصره غزه پایان یابد قبول ندارد و برای خاتمه محاصره غزه به مبارزات خود ادامه خواهد داد.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه نیز دو روز پیش گفته بود كه آشتی تركیه با رژیم صهیونیستی به نفع هر دو طرف و به سود منطقه خواهد بود.
در حمله نیروهای صهیونیست به كشتی مرمره آبی كه حامل كمك های بشردوستانه به مردم غزه بود ، 9 شهروند تركیه كشته و شماری زخمی شدند.
تركیه خواهان عذرخواهی رژیم صهیونیستی ، پرداخت غرامت و لغو محاصره غزه شده بود.
خاورم ** 2010 ** شبد ** 1095