كم آبی با روش های نوین آبیاری در كشور مدیریت می شود

كرج-ایرنا- معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به مشكلات خشكسالی و بحران آب دركشور، گفت: كم آبی را با استفاده از روش های جدید آبیاری در بخش كشاورزی مدیریت خواهیم كرد.

علیمراد اكبری روز جمعه درحاشیه بازدید از هشتمین نمایشگاه تخصصی تجهیزات آبیاری كشاورزی كشور در كرج در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: یكی از روش های آبیاری كشاورزی روش میكرو بوده كه در ابعاد مختلف مقرون به صرفه شناخته شده است.
وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی قرار است سالانه تا 500 هزار هكتار از اراضی كشاورزی كشور مجهز به سیستم های جدید آبیاری از جمله سیستم میكرو شود.
اكبری در مقایسه روش آبیاری میكرو و بارانی گفت: در روش میكرو علاوه بر اینكه در مصرف آب صرفه جویی می شود، میزان برداشت محصول چند برابر افزایش می یابد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهارداشت: رویكرد این وزارتخانه بر استفاده از روش های مناسب آبیاری برای مدیریت بهینه آب معطوف شده است.
وی با بیان اینكه دولت تدبیر و امید دیگر به دنبال سد سازی در كشور نیست،افزود: در برنامه ششم توسعه، ساماندهی منابع آبی از برنامه های اولویت دار است.
اكبری تاكید كرد كه حتی وزارت جهاد كشاورزی به دنبال آن است تا گیاهان پرمصرف به لحاظ آب را به مزارع كشت گلخانه ای انتقال دهد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به چگونگی برداشت آب از منابع سطحی و زیر زمینی كشور در برنامه ششم توسعه برای بخش كشاورزی گفت: قرار است وزارت جهاد كشاورزی به روش حجمی از وزارت نیرو آب تحویل بگیرد كه دراین روش مصرف آب مدیریت می شود.
وی با اشاره به توانمندهای صنعتی كشور در تولید تجهیزات آبیاری اظهار داشت: تلاش براین است كه برخی مزارع همزمان به سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی مجهز شوند.
معاون آب وخاك وزارت جهاد كشاورزی با بیان اینكه روش آبیاری میكرو و قطره ای تاكنون بیشتر در آبیاری باغ ها مورد استفاده قرار می گرفت،گفت: تلاش براین است تا مزارع گندم و سایر غلات با این روش ها آبیاری شود.
اكبری بیان داشت: تاكنون یك میلیون و 450 هزار هكتار از اراضی كشاورزی ایران زیر پوشش سیستم های جدید آبیاری قرار گرفته است كه در سال جاری 55 هزار هكتار از اراضی كشور زیر پوشش آبیاری تحت فشار رفت.
معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی، رویكرد این معاونت را هدفمند سازی بخش كشاورزی و آبیاری در سال های آینده توصیف كرد.
وی با بیان اینكه تمام تجهیزات ساخته برای بخش كشاورزی به لحاظ كیفی با استانداردها مورد سنجش قرار می گیرد، گفت: وزارت جهاد كشاورزی در این بخش نظارت كامل دارد.
معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خسارت های فراوان در بخش فرسایش خاك در كشور اظهار داشت:لایحه حفاظت از خاك در كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و منتظر ابلاغ آن هستیم.
وی ادامه داد: براساس این مصوبه باید وضعیت خاك در كشور اصلاح و بهبود یابد و از فرسایش بی رویه آن جلوگیری شود.
اكبری گفت : قرار است در برنامه ششم توسعه كشور عملیات حفاظت، بهبود و اصلاح دو میلیون و 500 هزار هكتار از اراضی
كشور انجام شود.
این مسئول بیان كرد: سالانه در هر هكتار زمین در ایران 17 تن خاك براثر فرسایش از بین می رود كه در این بخش خسارات زیادی متحمل می شویم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی تاكید كرد كه باید برای جلوگیری از این رویه اقدامات پیشگیرانه و فراگیر انجام شود.
اكبری بخش دیگری از سخنانش را به اهمیت هشتمین نمایشگاه تخصصی تجهیزات آبیاری كشور در كرج اختصاص داد و گفت: برپایی این نمایشگاه بیانگر ظرفیت ها و توانمندی های فناوران و تولیدكنندگان كشور است.
وی افزود: باید از این ظرفیت ها برای بهبود روش های كشت و آبیاری استفاده بهینه كنیم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت : امروز زمان آن فرا رسیده تا صنعتگران و بهره برداران برای تغییر در روش های كاشت،داشت و برداشت محصول در كنار هم قرار گیرند و بخش كشاورزی را متحول كنند.
هشتمین نمایشگاه تخصصی تجهیزات آبیاری كشور كه از چهار روز پیش در محل نمایشگاه های میدان امام خمینی (ره) كرج دایر شده عصر جمعه به كار خود پایان می دهد.
این نمایشگاه با هدف معرفی جدیدترین سیستم ها و تجهیزات آبیاری در كرج برپا شد كه مورد استقبال كشاورزان و تولید كنندگان قرارگرفت.
بخشی از تشكیلات اداری و اجرایی وزارت جهاد كشاورزی از جمله معاونت آب و خاك، موسسه های علوم دامی، سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات اصلاح و تولید نهال و بذر، بانك ملی ژن گیاهی ایران و موسسه بیوتكنولوژی در كرج مركز استان البرز استقرار دارند.ك/3
7410/1535