كم آبي با روش هاي نوين آبياري در كشور مديريت مي شود

كرج-ايرنا- معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به مشكلات خشكسالي و بحران آب دركشور، گفت: كم آبي را با استفاده از روش هاي جديد آبياري در بخش كشاورزي مديريت خواهيم كرد.

عليمراد اكبري روز جمعه درحاشيه بازديد از هشتمين نمايشگاه تخصصي تجهيزات آبياري كشاورزي كشور در كرج در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، اظهار داشت: يكي از روش هاي آبياري كشاورزي روش ميكرو بوده كه در ابعاد مختلف مقرون به صرفه شناخته شده است.
وي ادامه داد: طبق برنامه ريزي قرار است سالانه تا 500 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور مجهز به سيستم هاي جديد آبياري از جمله سيستم ميكرو شود.
اكبري در مقايسه روش آبياري ميكرو و باراني گفت: در روش ميكرو علاوه بر اينكه در مصرف آب صرفه جويي مي شود، ميزان برداشت محصول چند برابر افزايش مي يابد.
معاون وزير جهاد كشاورزي اظهارداشت: رويكرد اين وزارتخانه بر استفاده از روش هاي مناسب آبياري براي مديريت بهينه آب معطوف شده است.
وي با بيان اينكه دولت تدبير و اميد ديگر به دنبال سد سازي در كشور نيست،افزود: در برنامه ششم توسعه، ساماندهي منابع آبي از برنامه هاي اولويت دار است.
اكبري تاكيد كرد كه حتي وزارت جهاد كشاورزي به دنبال آن است تا گياهان پرمصرف به لحاظ آب را به مزارع كشت گلخانه اي انتقال دهد.
معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به چگونگي برداشت آب از منابع سطحي و زير زميني كشور در برنامه ششم توسعه براي بخش كشاورزي گفت: قرار است وزارت جهاد كشاورزي به روش حجمي از وزارت نيرو آب تحويل بگيرد كه دراين روش مصرف آب مديريت مي شود.
وي با اشاره به توانمندهاي صنعتي كشور در توليد تجهيزات آبياري اظهار داشت: تلاش براين است كه برخي مزارع همزمان به سيستم هاي آبياري قطره اي و باراني مجهز شوند.
معاون آب وخاك وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه روش آبياري ميكرو و قطره اي تاكنون بيشتر در آبياري باغ ها مورد استفاده قرار مي گرفت،گفت: تلاش براين است تا مزارع گندم و ساير غلات با اين روش ها آبياري شود.
اكبري بيان داشت: تاكنون يك ميليون و 450 هزار هكتار از اراضي كشاورزي ايران زير پوشش سيستم هاي جديد آبياري قرار گرفته است كه در سال جاري 55 هزار هكتار از اراضي كشور زير پوشش آبياري تحت فشار رفت.
معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي، رويكرد اين معاونت را هدفمند سازي بخش كشاورزي و آبياري در سال هاي آينده توصيف كرد.
وي با بيان اينكه تمام تجهيزات ساخته براي بخش كشاورزي به لحاظ كيفي با استانداردها مورد سنجش قرار مي گيرد، گفت: وزارت جهاد كشاورزي در اين بخش نظارت كامل دارد.
معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به خسارت هاي فراوان در بخش فرسايش خاك در كشور اظهار داشت:لايحه حفاظت از خاك در كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده و منتظر ابلاغ آن هستيم.
وي ادامه داد: براساس اين مصوبه بايد وضعيت خاك در كشور اصلاح و بهبود يابد و از فرسايش بي رويه آن جلوگيري شود.
اكبري گفت : قرار است در برنامه ششم توسعه كشور عمليات حفاظت، بهبود و اصلاح دو ميليون و 500 هزار هكتار از اراضي
كشور انجام شود.
اين مسئول بيان كرد: سالانه در هر هكتار زمين در ايران 17 تن خاك براثر فرسايش از بين مي رود كه در اين بخش خسارات زيادي متحمل مي شويم.
معاون وزير جهاد كشاورزي تاكيد كرد كه بايد براي جلوگيري از اين رويه اقدامات پيشگيرانه و فراگير انجام شود.
اكبري بخش ديگري از سخنانش را به اهميت هشتمين نمايشگاه تخصصي تجهيزات آبياري كشور در كرج اختصاص داد و گفت: برپايي اين نمايشگاه بيانگر ظرفيت ها و توانمندي هاي فناوران و توليدكنندگان كشور است.
وي افزود: بايد از اين ظرفيت ها براي بهبود روش هاي كشت و آبياري استفاده بهينه كنيم.
معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار داشت : امروز زمان آن فرا رسيده تا صنعتگران و بهره برداران براي تغيير در روش هاي كاشت،داشت و برداشت محصول در كنار هم قرار گيرند و بخش كشاورزي را متحول كنند.
هشتمين نمايشگاه تخصصي تجهيزات آبياري كشور كه از چهار روز پيش در محل نمايشگاه هاي ميدان امام خميني (ره) كرج داير شده عصر جمعه به كار خود پايان مي دهد.
اين نمايشگاه با هدف معرفي جديدترين سيستم ها و تجهيزات آبياري در كرج برپا شد كه مورد استقبال كشاورزان و توليد كنندگان قرارگرفت.
بخشي از تشكيلات اداري و اجرايي وزارت جهاد كشاورزي از جمله معاونت آب و خاك، موسسه هاي علوم دامي، سرم سازي رازي، موسسه تحقيقات اصلاح و توليد نهال و بذر، بانك ملي ژن گياهي ايران و موسسه بيوتكنولوژي در كرج مركز استان البرز استقرار دارند.ك/3
7410/1535