ایجاد زیرساخت ها به تنهایی مانع مهاجرت روستائیان نیست

یاسوج - ایرنا- استاندار كهگیلویه وبویراحمد با تاكید بر اینكه ایجاد زیرساخت های آب،برق، گاز در شرایط كنونی پشتوانه قوی برای جلوگیری ازمهاجرت روزافزون روستائیان به شهرها نیست، خواستار راهكارهای علمی ، راهبردی و كارشناسی در این راستا شد.

به گزارش ایرنا، سید موسی خادمی روز جمعه در نشست كارگروه توسعه روستایی و عشایری كهگیلویه وبویراحمد با حضور معاون توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: باید به دنبال راهكارها و راهبردهای توسعه پایدار در روستاها و ایجاد رغبت برای نگهداری آنها متناسب با شرایط كنونی جامعه بود.
وی با بیان اینكه شرایط موجود و پیش بینی آینده همچنان از افزایش روزافزون این مهاجرت ها و خالی شدن مناطق روستایی و عشایری از سكنه حكایت دارد، افزود: هنوز این موضوع كه آیا توسعه روستا به عنوان یك اولویت و اصل مهم نظام باید در دستور كار متولیان امر باشد یا خلاف آن قابل هضم برای بسیاری از دست اندركاران امر نیست.
خادمی اظهار كرد: امروزه باید به این سئوال اساسی پاسخ داده شود ،اینكه یك فرد روستایی آیا بر اثر گرفتاری و ناتوانی مالی قادر به آمدن در شهر نیست یا بر اساس انتخاب و گزینش خود، با توجه به شرایط و امكانات موجود در روستا خواهان سكونت و ادامه زندگی در روستا است.
وی ابراز داشت: البته تاكید و رویكرد اصلی دولت یازدهم همواره علاوه بر توسعه زیرساخت ها و ارائه امكانات و خدمات متوازن به روستاها بر روی نگهداری مردم در روستاها و حتی مهاجرت معكوس نیز اهتمام دارد.
خادمی با اشاره به برگزاری كنفرانس ملی توسعه روستایی با محوریت معاونت توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری ، گفت: این استان با توجه به شمار و سهم عمده حمعیت روستایی و عشایری ، شرایط میزبانی مطلوبی برای برگزاری این همایش دارد.
معاون عمرانی استاندار كهگیلویه وبویراحمد نیز در این نشست با توجه به شرایط و شاخص های توسعه ای این استان نسبت به میانگین كشوری گفت: در بسیاری از حوزه ها رتبه این استان همچنان پایین است.
پژمان نیك اقبالی پراكندگی و سخت گذر بودن را دلیل عمده در پایین بودن برخی شاخص ها دانست و گفت: البته شاخص های رفاهی زندگی مردم بویژه در مناطق روستایی این استان پس از پیروزی انقلاب متحول شده و قابل مقایسه با دوران پیش از انقلاب نیست.
وی بیان كرد: در حالی كه پیش از انقلاب تنها 18 روستای این استان از نعمت اب آشامیدنی سالم برخوردار بودن اما اكنون حدود یكهزار و 470 روستا بهره مند از این نعمت هستند.
وی گفت: تا قبل از انقلاب حدود 30 روستای استان از نعمت برق بهره مند بودند اما روستاهای برق دار استان اكنون به بیش از یكهزار و 708 روستا رسیده است.
نیك اقبالی با بیان برخی شاخص های توسعه ای و خدماتی در این استان نسبت به میانگین كشوری نیز گفت: از مجموع یكهزار و 791 كیلومتر راه های روستایی فاقد آسفالت در كشور حدود 7.46 درصد آن مربوط به این استان است.
وی گفت: حدود 4.29 درصد از روستاهای فاقد مخابرات و تلفن، سه درصد واحدهای مسكونی غیرمقاوم و چهار درصد روستاهای فاقد آب آشامیدنی در كشور مربوط به استان كهگیلویه وبویراحمد است.
نیك اقبالی با اشاره به ابلاغ 960 میلیارد ریال اعتبار استانی مصوب در بودجه سال 94 برای دهیاری ها، گفت: تاكنون حدود 260 میلیارد ریال آن نیز به دهیاری های استان تخصیص داده شده است.
معاون عمرانی استاندار كهگیلویه وبویراحمد همچنین سه حوزه محروم استان را شامل مارگون، دیشموك و چیتاب اعلام كرد و خواستار توجه جدی دولت یازدهم بویژه معاونت توسعه مناطق محروم و روستایی ریاست جمهوری برای رفع كمبودها و محرومیت ها در این مناطق شد.
3016/1662