59/9درصد علل مهاجرت روستائیان بیكاری است

یاسوج - ایرنا- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با تاكید بر اینكه حدود 60درصد از حاشیه نشین ها در كشور روستایی هستند، گفت: 59/9 درصد علت مهاجرت روستائیان به شهر بیكاری و درآمد ناكافی است.

به گزارش ایرنا، سید ابوالفضل رضوی روز جمعه در نشست كارگروه توسعه روستایی و عشایری كهگیلویه وبویراحمد افزود: توزیع ناعادلانه و نامتوازن اعتبارات و ایجاد تبعیض خدمات شهری و روستایی از دیگر عوامل عمده در افزایش روز افزون مهاجرت روستاییان به شهرها است.
وی تصریح كرد: بر اساس آمار از سال 1335 تا 1393 نیز حدود 34 هزار روستا معادل یك سوم روستاهای كشور خالی از سكنه شدند و به حاشیه شهرها و كلان شهرها پناه آورده اند.
وی با بیان اینكه بین 11 تا 14 میلیون نفر هم اكنون حاشیه نشین در استانهای كشور سكونت دارند، افزود: مسئولان و متولیان امنیتی ، انتظامی و قضایی به جای تشكیل جلسات اضطرای شورای تامین در استان ها و شهرستان ها و هزینه هایی كه برای كاهش معضلات و ناهنجاری های اجتماعی درحاشیه شهرها می كنند صرف خدمات دهی و امكانات بیشتر به روستاییان كنند.
رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عزم دولت و معاونت توسعه روستایی رئیس جمهوری در حمایت و تقویت تعاونی های اشتغالزا و تولیدی در روستاها، گفت: راه تحقق این مهم اعتماد كردن و باور داشتن مردم و جوامع روستایی است.
وی با بیان اینكه اجرای این طرح در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ، سند توسعه راهبردی كشور در افق 1404 و توصیه ها و تاكیدهای مقام معظم رهبری و همچنین از آرمان های والای امام (ره)است، گفت: این طرح بر اساس یك كاربرنامه ریزی شده ، كارشناسی و تحقیق های میدانی به مرحله ابلاغ و اجرا رسیده است.
رضوی با تبیین بخشی از فرایندهای توسعه ای ، گفت: رویكرد دولت یازدهم در اجرای برنامه ها و همچنین تاكیدها و راهبردهای توسعه ای از سوی رهبری بر خلاف گذشته گفتاری نیست، بلكه عملیاتی است.
وی با بیان مصداق هایی از اجرای موفقیت آمیز طرح مشاركتی تعاونی روستائیان در استان های مختلف یادآور شد: یكی از ایرادهای اساسی در اجرای این طرح كاهش شمار خانوار ها از 25 به حدود 10 خانوار است.
رضوی تاكید كرد: یكی از مزایا و اهداف مهم در راستای افزایش تعداد خانوارها برای تشكیل تعاونی ها، نظارت بهتر برهزینه كرد تسهیلات و سرمایه موجود اعضا است.
وی تاكید كرد: هم اكنون بیش از 220 هزار شركت تعاونی در كشور تشكیل شده كه بخش عمده ای از آنها كمتر از هفت نفر عضو دارند اما نه اثرگذاری و كارایی آنها در اقتصاد كشور ملموس و نه نحوه هزینه كردها برای خود اعضا مشخص بوده است.
رضوی با تشریح جزئیات اجرای این طرح، گفت: به تعاونی های بین 20 تا 50 نفر عضو 60 درصد وام تا سقف هفت میلیارد و 500 میلیون ریال، تعاونی های 50 تا 99 نفر عضو با 65 درصد وام تا سقف 10میلیارد ریال و تعاونی های 100تا 149 نفر با 70درصد تا سقف 20 میلیارد ریال پرداخت می شود.
وی ابراز داشت: تعاونی های بین 150تا 199خانوار نیز با 75درصد تسهیلات تا سقف 30میلیارد ریال و 200 خانوار به بالا با سهم آورده 20درصد تا 80 درصد تسهیلات بدون سقف پرداخت خواهد شد.
وی كارمزد این تسهیلات را نیز كتر از سه درصد و دوره بازپرداخت آن را برای برای تعاونی های 200 خانوار به بالا حدود چهار تا پنج سال اعلام كرد.
رضوی همچنین از اختصاص مبلغ یكهزار میلیارد تومان در سال جاری برای اجرای این طرح در سطح روستاهای كشور خبر داد.
'' اختصاص مبلغ 30 میلیارد ریال برای توسعه راه های روستایی كهگیلویه وبویراحمد
معاون توسعه مناطق محروم و روستایی نهاد ریاست جمهوری همچنین در این نشست از اختصاص مبلغ 30 میلیارد ریال برای بهسازی و آسفالت راه های روستایی كهگیلویه وبویراحمد خبر داد.
وی با مقایسه آماری برخی شاخص های توسعه ای این استان نسبت به میانگین كشوری نیز، گفت: استان كهگیلویه وبویراحمد از حیث جمعیت روستایی رتبه پنجم كشور را دارا است.
رضوی تصریح كرد: به لحاظ جمعیت كل استان با حدود 700 هزار نفر جمعیت نیز رتبه 29 كشور ، از نظر تعداد روستاها رتبه 21 و از حیث جمعیت بی سوادی 25 درصد میانگین كشوری را دارا است.
وی ابراز داشت: بر اساس اطلاعات مركز آمار ایران حدود 43 درصد روستاهای این استان زیر 20 خانوار و 32 درصد بالای 20 خانوار هستند.
رضوی شمار كل روستاهای این استان را دو هزار و 232 مورد و روستاهای دارای سكنه را نیز یكهزار و 676 روستا اعلام كرد و گفت: از این تعداد 735 روستا بالای 20 خانوار است.
وی یادآور شد: بر اساس مركز آمار ایران نیز نرخ بیكاری در جمعیت روستایی استان 18.2 درصد است.
رضوی تصریح كرد: پراكندگی و سخت گذر بودن روستاهای كهگیلویه وبویراحمد نیز موجب شده تا این استان به لحاظ برخی شاخص ها و خدمات بویژه در آبرسانی و گازرسانی نسبت به سایر مناطق كشور به مراتب پایین تر باشد.
وی با بیان اینكه بیش از 93 درصد تولیدات كشاورزی كشور در مناطق روستایی است، گفت: بر اساس آمارهای ارائه شده میزان ارزش افزوده تولیدات در روستاها در بخش صنعت و معدن نیز 51.9درصد و خدمات 10.1درصد است.
3016/1662