دست وهابیون و اسرائیل در كشتار شیعیان نیجریه قابل رویت است

شهرری ـ ایرنا ـ امام جمعه شهرستان ری، فاجعه كشتار اخیر شیعیان در نیجریه را مصیبت بزرگ جهان اسلام و تشیع خواند و گفت: دست اسرائیل و وهابیون سعودی در كشتار شیعیان نیجریه به وضوح قابل رویت است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید علی شاهچراغی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان ری در جمع نمازگزاران در مصلی بزرگ ری با اشاره به فاجعه اخیر كشتار شیعیان در نیجریه گفت: متاسفانه در این حادثه تلخ صدها شیعه را در ایام اربعین به قتل رساندند و مانند فاجعه منا در گورهای دسته جمعی دفن كردند.
وی با اشاره به زندگی سخت 15 میلیون شیعه در كشور نیجریه اظهاركرد: این نخستین بار نیست كه چنین اتفاقاتی برای شیعیان در كشور نیجریه رخ می دهد و در گذشته نیز ارتش نیجریه چنین كارهایی را حتی در مقابله با مسیحیان این كشور انجام داده است و خانه های آنها را آتش زده اند.
خطیب جمعه ری با اشاره به سوابق درخشان شیخ ابراهیم زكزاكی رهبر شیعیان نیجریه و یادآوری اینكه این شخصیت مسلمان در پاریس خدمت امام شیعه شد، خاطرنشان كرد: در روز قدس سال گذشته سه پسر او را و در حادثه چند روز گذشته نیز همسر و همچنین پسر شیخ زكزاكی را به شهادت رساندند.
وی اقدامات ارتش نیجریه و همچنین گروه تروریستی بوكوحرام در قتل شیعیان این كشور گفت: بوكوحرام ها در نیجریه مانند سگ های ولگرد و جانیان بالفطره ای هستند كه بدتر از داعش به جان مسلمانان و مسیحیان كشور نیجریه افتاده اند و همان جنایتی كه در سوریه داعش انجام می دهد این گروهك تروریستی در آفریقا انجام می دهد.
شاهچراغی با تاكید بر اینكه، كشتار شیعیان نیجریه نتیجه هم پیمانی اسرائیل و وهابیون سعودی است، اظهاركرد: پادشاه فاسد و افیونی سعودی پس از فاجعه نیجریه با رییس جمهور این كشور تلفنی صحبت و از كشتار شیعیان این كشور حمایت كرده است.
خطیب جمعه ری گفت: رئیس جمهوری بی عرضه نیجریه دم از اسلام می زند اما در كشورش چنین جنایاتی اتفاق می افتد، اگرچه ما مطمئین هستیم اینها نشانه های پایان عمر هر حكومتی است كه متوسل به این جنایات می شود.
وی با اشاره به سكوت تاسف بار كشورهای اسلامی در قضیه كشتار شیعیان نیجریه بیان كرد:همانطور كه مراجع بزرگوار اسلام كشتار شیعیان نیجریه را محكوم كرده اند همه مسلمانان بایستی این جنایات را محكوم كنند.
خطیب ری در بخش دیگری با اشاره به بسته شدن پرونده ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران در شورای حكام آژانس بین الملی موسوم به PMD اساس این پرونده سازی مبنی بر قصد ایران برای دستیابی به بمب اتم را تنها یك دروغ و تهمت علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی خواند.
وی خاطرنشان كرد:دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی 14 سال اینگونه پرونده سازی راعلیه ایران تكرار كردند و قطعنامه هایی را نیزعلیه ما در شورای امنیت تصویب كردند.
شاهچراغی با تاكید براینكه، جمهوری اسلامی ایران بر اساس مبانی شرعی هیچگاه به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نبوده است، گفت: به هرصورت ایستادگی و مقاومت ملت ایران، وفاق موجود در سران نظام درسایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به نتیجه رسید و غرب تسلیم شد، اما در عین حال باید مراقب بود كه دشمن از راه دیگری به كشور ضربه وارد نكند.
امام جمعه شهرستان ری در ادامه، بسته شدن پرونده ایران در شورای حكام آژانس را یك پیروزی بسیار بزرگ دانست و گفت: بایستی از دكتر روحانی و همچنین تیم مذاكره كننده كشور تشكر كرد.
شاهچراغی در عین حال افزود: البته حرف ما این است كه این پیروزی متعلق به تمامی آحاد ملت و مردم ایران است و نبایستی به نفع گروه و جناحی و فردی و همچنین بهره گیری های سیاسی به خصوص در انتخابات های آینده مصادره شود چراكه این مقاومت ملت است كه جواب داده و هرجا كه ملت ایستاده اند این پیروزی ها جواب داده است.
وی در ادامه به سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری به شهرستان ری اشاره كرد و با بیان اینكه، طبق اعلام رسانه ها قرار است وی روز چهارشنبه دوم دیماه به شهرستان ری سفر كند، ابراز امیدواری كرد مردم در آئین استقبال از رئیس جمهوری حضور جدی داشته باشند.
امام جمعه شهرستان ری افزود: به هر صورت استقبال از مسوولان نظام استقبال و اعتنا به اصل نظام است و مشروعیت رئیس جمهوری نیز از نظام و رهبری است، چراكه حكم وی از سوی رهبری تنفیذ می شود.
شاهچراغی در ادامه با تاكید بر اینكه، مردم شهرری مردمی صبور و متدینی هستند، اظهار كرد: بنده از آن روزی كه وارد شهرری شده ام مشكلات عدیده ای را شاهد و ناظر بوده ام كه این مشكلات همواره در جلسات اداری شهر نیز مطرح شده است.
وی در ادامه اظهار كرد: البته توقع نیست كه با سفر رئیس جمهوری به شهرستان ری همه مشكلات شهر رفع شود اما امیدواریم كه حداقل دو سه مشكل اساسی و عمده شهرستان ری بعنوان گلوگاه پایتخت رفع شود.
1836 / 6139