سالانه 140 زمین لرزه بالای چهار ریشتر در ایران روی می دهد

تهران- ایرنا- رئیس مركز زلزله نگاری كشور گفت: سالانه 140 زمین لرزه با قدرت بالای چهار ریشتر در نقاط مختلف ایران روی می دهد.

به گزارش ایرنا علی مرادی روز جمعه در دیدار گروه تهرانگردی با حضور احمد مسجد جامعی از اعضای سورای اسلامی شهر تهران از مؤسسه ژئوفیزیك ایران وابسته به دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: زلزله های بالاتر از پنج ریشتر در شهرها و زلزله بالای چهار و نیم ریشتر در روستاها خسارت هایی را وارد می كنند.
وی با بیان اینكه مردم معمولا زلزله هایی با قدرت بالای چهار ریشتر را درك می كنند گفت: در سطح كشور یكی از حوادث كه به عنوان شاخص مطرح بوده زلزله است.
مرادی با اشاره به ثبت زلزله ها در این مؤسسه افزود: در شهر تهران زلزله هایی با قدرت شش دهم ریشتر قابل ثبت شدن است.
وی تأكید كرد: از 40 سال گذشته تاكنون در شهر تهران امكان وقوع زلزله وجود دارد و آخرین زلزله ای كه خسارت جدی در تهران وارد كرد مربوط به سال 1830 میلادی است.
مرادی گفت: سالانه در كشور 12 زلزله بالای پنج ریشتر و یك زلزله بالای شش ریشتر اتفاق می افتد.

* موزه دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی شود
احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در برنامه تهرانگردی این هفته با حضور در دانشگاه صنعتی شریف پیشنهاد تشكیل موزه این دانشگاه را مطرح كرد.
وی گفت: این دانشگاه امسال پنجاهمین سال فعالیت خود را آغاز كرده است.
مسجدجامعی افزود: سال 1344 دستور ساخت این دانشگاه صادر شد و در سال 45 نیز دانشجو گرفت.
وی خاطرنشان كرد: این دانشگاه در اولین سال فعالیت خود 326 دانشجو داشت و امروزه این تعداد به 900 دانشجو در مقطع كارشناسی، 900 دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد و 200 دانشجو در مقطع دكترا ارتقا یافته است.
عضو شورای شهر تهران افزود: رشته های اولیه كه در این دانشگاه تدریس می شده شامل رشته های شیمی، ریاضی و برق بوده است.
مسجدجامعی با اشاره به طراحی و ساخت سردر جدید دانشگاه شریف گفت: طرح سردر جدید برای این دانشگاه از بین طرح های مختلفی كه معماران طراز اول كشور ارسال كرده اند طرح دكتر شهاب الدین ارفعی برگزیده و ساخته می شود.
وی در ادامه برنامه تهرانگردی خود با حضور در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: همزمان با راه اندازی این پژوهشگاه بانك اطلاعات پژوهشگاه نیز شكل گرفت.
احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران در هفته پژوهش برنامه تهرانگردی خود را به دیدن پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، دانشگاه صنعتی شریف، مؤسسه ژئوفیزیك ایران، نشریه نجوم، انجمن نجوم و موزه علم اختصاص داد.
تهرام/9353/7244/1831