هيات داوران مسابقات قرآني مدهامتان خواستار بين المللي شدن اين مسابقات شد

اصفهان - ايرنا - هيات داوران دهمين دوره مسابقات قرآني مدهامتان كانون هاي فرهنگي هنري مساجد كشور با صدور بيانيه اي خواستار بين المللي اين مسابقات شد.

به گزارش ايرنا، در بيانيه اين هيات كه پنجشنبه شب در مراسم اختتاميه مسابقات قرآني مدهامتان كانون هاي فرهنگي هنري مساجد قرائت شد، با ابراز رضايت از سطح كيفي مسابقات، بين المللي شدن اين رقابت ها را خواستار شد.
در بخشي از اين بيانيه آمده است: اكنون كه با تائيدات خداوند متعال و توجهات حضرت صاحب الامر(عج)، نداي روحبخش قرآن كريم در قالب هنرهاي قرآني و مسابقاتي وزين همراه با رقابتي سالم و زيبا تحت عنوان مدهامّتان در شهر شهيد پرور و هنرخيز اصفهان طنين انداز شده است، هيأت داوران اين دوره از مسابقات با سپاس از خداوند قادر حكيم در خصوص برگزاري اين دوره از مسابقات قرآني مواردي چند را به استحضار حاضران گرامي مي رساند.
1- هيات داوران ضمن تشكر از كليه مسئولان و مديران استان، دست اندركاران و عوامل اجرايي كه از ماهها قبل با تلاش هاي بي دريغ خود شرايط برگزاري اين دوره از مسابقات را فراهم نمودند، سپاس ويژه خود را تقديم ستادعالي كانونهاي فرهنگي هنري مساجد كشور، مديركل اداره فرهنگ و ارشاداسلامي اصفهان و دبيرخانه كانونهاي فرهنگي مساجد اصفهان مي نمايد.
2 - اين دوره از مسابقات در حالي به اتمام رسيدكه شاهد ارتقاء سطح كيفي و كمي مسابقات در ابعاد مختلف آن از جمله حضور قاريان ، مرتلان، و حافظان ممتاز در اين مسابقات، حضور داوران ممتاز و بين المللي و استفاده از فناوري روز در نحوه داوري،محاسبه و اعلام امتيازات بوديم.
3- يكي از ويژگي هاي اين دوره، نظارت سيار مؤثر بر روند برگزاري و داوري و رسيدگي به موقع و پاسخگويي به متسابقين عزيز بود كه با حضور هيأت محترم نظارت محقق گرديد.
4- در اين دوره براي نخستين بار شاهد حضور خواهران گرامي از 25 استان كشور در رشته هاي حفظ 20جزء و كل قرآن كريم بوديم كه توسط هيأتي از داوران ممتاز از استانهاي خراسان رضوي، تهران، اصفهان و خوزستان مورد ارزيابي قرار گرفتند اين حضور را به فال نيك گرفته و اميدواريم در سالهاي آينده اين حضور پررنگ تر شود.
5- هيات داوران با تاكيد بر برگزاري كيفي تر اين مسابقات در سالهاي آينده، در راستاي منويات رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله العظمي خامنه اي(مدظله العالي) پيشنهادهايي به شرح زير تقديم مي دارد.
6- از ديگر مزيت هاي اين دوره، آزمون تفسيرهمراه با برگزاري كارگاه هاي آموزشي با موضوعات مهارتهاي كلاس داري، آشنايي با روش برداشت از قرآن و قالبهاي بيان تفسير بودكه با لطف خداوند متعال موجب غناي هرچه افزون تر اين دوره از مسابقات گرديد.
الف) با توجه به توانمندي و علاقه مندي مجموعه مديريت استان اصفهان پيشنهاد مي گردد كه اين مسابقات در سال آينده به صورت بين المللي و يا حداقل منطقه اي با حضور مساجد ديگر كشورهاي اسلامي و يا كشورهاي همسايه جمهوري اسلامي برگزار و زمينه را براي حضور قاريان، حافظان و مرتلان ديگر كشورها در جمهوري اسلامي ايران فراهم نمايد.
ب) با توجه به نياز مبرم آموزشي در زمينه هاي مختلف قرآني پيشنهاد مي گردد تا كارگاه هايي به فاصله سه ماه پيش از برگزاري اين مسابقات براي متسابقين برگزار تا رفع ايرادات فني، شاهد مسابقاتي با كيفيت بسيار بالاترباشيم.
ج) با عنايت به پيشرفت روز به روز فن آوري و امكان استفاده از فضاي مجازي در حال حاضر، پيشنهاد مي شود تا در سالهاي آينده در كنار برگزاري مسابقات به شكل حضوري، مسابقاتي هم در فضاي مجازي براي افراد علاقه مندي كه امكان حضور ندارند طراحي شده تا تعداد بيشتري از خوان گسترده قرآن بهره مند گردند.
د) با توجه به تاكيدات رهبر معظم انقلاب مبني بر توجه به مفهومي خواندن قرآن، تاسيس رشته اي جديد در جنب مسابقات با عنوان قرائت مفهومي يا معنا گرا با ضوابط ويژه خود پيشنهاد شده و اميد است از سالهاي بعد در مسابقات اجرايي شود.
دهمين دوره مسابقات قرآني مدهامتان كانون هاي مساجد سراسر كشور با حضور 300 شركت كننده از روز چهارشنبه به مدت سه روز در اصفهان برگزار شد و نفرات اول هر بخش اين رقابت ها به مسابقات بين المللي اوقاف راه يافتند.
مهد/ 7137/ 2093