دانشگاهها به بی دینی و حوزه به تحجر متهم نشود

همدان - ایرنا - مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گفت: دانشگاه ها را نباید به بی دینی و حوزه را به تحجر متهم كرد.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا طالقانی سخنران پیش از خطبه نماز جمعه این هفته شهر همدان بیان كرد: وحدت حوزه و دانشگاه به معنای وحدت در هدف است و در اینصورت به اهداف ترسیم شده دست می یابیم.
وی اضافه كرد: هدف حوزه و دانشگاه تربیت افراد مومن و متخصص است با این توصیف كه دانشگاه باید متخصص متعهد و با تقوا برای به كمال رساندن جامعه تربیت كند.
وی اظهار كرد: بخش اعظمی از علوم دانشگاهی علوم غیر انسانی است ولی علومی كه در حوزه تدریس می شود علوم انسانی و این دو در كنار یكدیگر جمع نمی شوند با این وجود اگر هدف حوزه و دانشگاه یكسان باشد می توان نیروی متعهد و متدین تربیت كرد.
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد همدان به ذكر مولفه های وحدت حوزه و دانشگاه پرداخت و گفت: این دو بخش باید با یكدیگر همدل و رفیق باشند نه اینكه با یكدیگر حس رقابت داشته باشند.
حجت الاسلم طالقانی تصریح كرد: فعالان در حوزه نباید دانشگاهیان را به بی دینی و دانشگاهیان افراد حوزوی را به تحجر محكوم و متهم كنند.
وی اضافه كرد: علت اینكه برخی افراد این رویه را در دانشگاه و حوزه در پیش گرفته اند این است كه از احوالات دیگر بی خبر هستند.
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد همدان تاكید كرد: همانگونه كه در حوزه علمیه به سمت دانشگاه باز است در دانشگاه نیز به سمت حوزه باز است.
وی تصریح كرد: برخی دانشگاه را به بی بند و باری متهم می كنند در حالیكه یكی از پر رونق ترین اعتكافها مربوط به دانشگاه است و حضور و استقبال دانشجویان در مناطق جنگی بسیار زیاد است.
وی گفت: حوزه امروز نیز نسبت به گذشته متفاوت است بگونه ای كه به علوم روز و چندین زبان مجهز بوده و در كشورهای خارجی اقدام به تبلیغ می كنند.
وی مولفه دوم وحدت حوزه و دانشگاه را تلاش برای تهذیب نفس و تخلق به اخلاق حسنه برشمرد و گفت: تهذیب نفس كلید واژه اتحاد و وحدت حوزه و دانشگاه است.
وی اضافه كرد: همراهی علم و دین در كنار یكدیگر از دیگر مولفه های وحدت حوزه و دانشگاه به شمار می رود بدین معنا كه حوزه و دانشگاه هیچگاه مقابل یكدیگر نیستند.
وی علت حمله نظامیان به مركز تشییع در نیجریه و زخمی كردن شیخ زكزاكی، محبت شیعیان این كشور به اهل بیت (ع) ذكر كرد.
وی افزود: شیخ زكزاكی 25 میلیون انسان را با مكتب اهل بیت (ع) آشنا كرده به این منظور وهابیون عربستان به علت نگرانی از گرایش روز افزون به اسلام و تشییع این دسیسه را طراحی كردند.
وی از دولتمردان و وزارت امور خارجه ایران خواست پیگیر وضعیت شیعیان نیجریه و وضعیت زكزاكی تا زمان آزادی این شخصیت و برخورد با مسببان اصلی این جنایت شد.
روز شهادت آیت الله مفتح از روحانیون برجسته كشور به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است
7526/6993