۲۷ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۵۶
کد خبر: 81883549
۰ نفر
باهنر:  برجام 30تا40درصد مشكلات اقتصادي را حل مي كند

اصفهان – ايرنا – نائب رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: 30تا40 درصد مشكلات ما با برجام و 70تا 60 درصد با تدبير، شجاعت و تصميم گيري مناسب حل مي شود .

به گزارش ايرنا، محمد رضا باهنر روز جمعه در نشست عمومي جامعه اسلامي مهندسين استان اصفهان با عنوان ' تبيين ابعاد سياسي، فرهنگي و اقتصادي نفوذ در داخل كشور' با اشاره به درگيري پرونده هسته اي ايران از 12 سال پيش تا كنون، گفت: درست است كه با برجام يك سري مسيرها باز مي شود ولي رشد اقتصادي، حل مساله بيكاري و ركود، نيازمند خرد، پيگيري، شجاعت در تصميم گيري و عمل و پرهيز از اقدامات پوپوليستي است.
دبير كل جامعه اسلامي مهندسين گفت: بزرگترين راه حل مشكلات اقتصادي ايران، توجه به اقتصاد مقاومتي است زيرا اقتصاد ما بايد در برابر اقتصاد جهاني مقاوم باشد و بحران هاي طبيعي و غير طبيعي اقتصادي بر آن تاثير گذار نباشد.
وي تصريح كرد: براي پيشگيري از نفوذ اقتصادي راهي جز اقتصاد مقاومتي وجود ندارد و لذا در برنامه ششم توسعه بايد سايه سنگيني از اقتصاد مقاومتي حاكم شود.
نائب رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مختومه شدن پي ام دي، گفت: چاره اي جز مختومه شدن مساله پي ام دي وجود نداشت زيرا به نفع دو طرف است كه تعهدات خود عمل كنند.
وي گفت: شواهد، امارات و شرايط نشان مي دهد ايران نمي خواهد برجام منتفي شود و آمريكا هم نمي خواهد برجام منتفي شود.
باهنر با اشاره به راي مثبت خود به برجام، اظهار كرد: آنچه قرار بود در زمينه هسته اي بگيريم به دست آورده ايم، زيرا فناوري هسته اي را به دست آورده ايم و به رسميت شناخته شد اما مساله برجام نبايد باعث مشعوف شدن ما شود و گمان كنيم همه مشكلات اقتصادي با رفع تحريم ها حل مي شود.
وي افزود: غني سازي 20 درصدي را نيز براي رآكتور تهران و قدرت چانه زني بيشتر مي خواستيم كه ديگر حتي اگر اجازه غني سازي بيشتر را داشته باشيم قبل از توليد بايد به دنبال بازار آن باشيم كه نمي دانيم آيا براي ما صرفه اقتصادي دارد يا خير.
دبير كل جامعه اسلامي مهندسين گفت: جاي پاي ايران در رابطه با ادامه غني سازي محكم شده است و بر اساس برجام سوخت هر تعداد نيروگاه هسته اي كه داشته باشيم براي ما تامين مي شود.
او افزود : رهبر معظم انقلاب اسلامي از سالهاي بعد از جنگ خطر نفوذ را با عناويني مانند تهاجم فرهنگي و امثال آن گوشزد مي كردند .
وي ادامه داد: اگر خوش بينانه به دولت سازندگي نگاه كنيم به رغم فعاليت هاي موثر اين دولت درعرصه سازندگي، توليد و اقتصاد، در عرصه فرهنگي گمان مي كردند اين فضاي فرهنگي دفاع مقدس يك فضاي طبيعي و ماندگار است و نيازي به حراست ندارد.
دبير كل جامعه اسلامي مهندسين افزود: اين مساله منجر شد كه مراجع فكري فرزندان ما تغيير كند و به جاي مسجد، روحانيت و خانواده هاي شهدا ، مراجع فكري ديگري جايگزين شدند كه نتيجه آن دوم خرداد شد.
وي دوم خرداد را به زلزله اي شش ريشتري تشبيه كرد و افزود: اگر چه اين زلزله خرابي ها و هزينه هايي به همراه داشت ولي از يك زلزله هشت ريشتري جلوگيري كرد و منجر به اتحاد، تفاهم و تغيير ادبيات اصولگريان در مواجهه با نسل جوان شد.
باهنر اظهار كرد: دشمن همواره از دو حربه فشار و نفوذ استفاده كرده است و تلاش مي كند با فشار و جنگ اهداف خود را پياده كند ولي وقتي نتوانست به حربه نفوذ متوسل مي شود.
وي با اشاره به سختي ها و فشارهاي هشت سال دفاع مقدس، گفت: كشور ما از ابتداي انقلاب با برخي تحريم ها مواجه بوده است و همه معتقدند كه اين تحريم ها درعرصه هاي دفاعي، هسته اي و فناوري هاي نو، قطعي، خشن و جدي بوده است ولي در عين حال در اين عرصه پيشرفت هاي قطعي، جدي و بهتري داشته ايم.
نائب رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: صنعت خودرو سازي ما با توجه به پيشينه 50 ساله، امروز در وضعيت بسيار بدي است ولي در عرصه هايي مانند فناوري هسته اي كسي در دنيا نيست كه معتقد باشد ايران به اين فناوري دست نيافته است.
باهنر با اشاره به خطر نفوذ در سياست، گفت: آمريكا در دشمني با نظام اسلامي ايران لحظه اي
دست برنمي دارد و اگر به اين نتيجه برسد كه از راه جنگ يا بهره گيري از سلاح اتمي يا نفوذ يا تحريم، امكان محدود كردن ايران اسلامي وجود دارد اين كار را انجام مي دهد و نهايتا مي خواهد ايران را خفه كند.
دبير كل جامعه اسلامي مهندسين تصريح كرد: آمريكا مي داند اگر ايران را آزاد گذارد، يكي پس از ديگري سنگرها را فتح مي كنيم و لذا همواره براي ما محدوديت ايجاد مي كند و از سوي ديگر جمهوري اسلامي ايران نيز پيامي دارد كه بايد به جهان ابلاغ كند.
وي تصريح كرد: قطعا كساني كه نمي دانند آمريكا دشمن بالقوه و بالفعل نظام ماست و از اين دشمني غفلت مي كنند، در معرض نفوذ بيشتري هستند.
نائب رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: اگر چه رژيم صهيونيستي غده سرطاني است، ولي امروز بزرگترين مصيبت جهان اسلام آل سعود و تفكرات آنهاست كه با پول و جان مسلمانان، جنگ نيابتي را به زمين هاي اسلامي آورده است.
وي با اشاره به انتخابات پيش رو، گفت: امروز مراجع فكري بسيار تغيير كرده است و فضاي مجازي تاثير بسياري دارد ولذا بايد به جاي پوستر و امثال آن بايد از طريق فضاي مجازي به دنبال راهي بود.
باهنر تصريح كرد: مهم آن است كه از اين ابزار خوب استفاده شود و پيام متناسب با فرهنگ، شرع، اخلاق وعرف جامعه توليد شود و به مخاطب خود منتقل شود.
* وضعيت اصولگرايان :
وي گفت: وضعيت اصولگرايان در اين دوره متفاوت است، زيرا پيش از اين رقابت بين اصولگرايان بود ولي در اين دوره رقابت اصلاح طلبان نيز اضافه شده است و لذا نيازمند وحدت بيشتري هستيم.
دبير كل جامعه اسلامي مهندسين گفت: جلسه مشترك بين آيات موحدي كرماني، يزدي و مصباح يزدي برگزار شده است و وحدت اصولگرايي در دو سوم استان ها مورد توجه قرار گرفته است.
وي گفت: قصد دخالت در امور استان ها را نداريم و لذا در خصوص اصفهان دوستان استان را به وحدت توصيه مي كنم و اطمينان مي دهيم كه تهران قصد دخالت ندارد.
7134/گ / 1339/1662