گسست میان نخبگان دینی و دانشگاهی راه نفوذ دشمن است

مشهد- ایرنا- امام جمعه مشهد گفت: گسست بین نخبگان دینی و دانشگاهی جامعه را دچار تعارض و عدم تعادل كرده و راه نفوذ دشمن را باز می كند.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) با بزرگداشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه و گرامیداشت یاد شهید مفتح افزود: وحدت حوزه و دانشگاه بسیار ارزشمند است زیرا اصل اساسی در پیروزی و تداوم انقلاب بوده و موجب انسجام مردم ایران است.
وی اظهار كرد: ایران در طول تاریخ بویژه بعد از اسلام مهد رشد علم و توسعه فناوری و دارای توان بسیار فكری، فلسفی و علمی بوده و ابو علی سینا، رازی ها و بیرونی ها و صدها چهره بی نظیر دیگر در تاریخ بشریت تربیت كرده است كه همه این چهره ها در نتیجه آمیخته بودن با علوم دینی و اسلامی بوده است.
وی گفت: در دوره قاجار به مرور گسست بین علوم تجربی و انسانی با علوم دینی شروع شد و رضاخان كه به خواست دشمنان این سرزمین بر سرنوشت این ملت حاكم شد فرمان داد تا حوزه ها جمع آوری شده و دانشگاه های جدید به عنوان مهد علوم روز شكل بگیرند.
امام جمعه مشهد با بیان اینكه امروز برخی تاریخ دانشگاه در ایران را 70 ساله می دانند افزود: این تصور ننگ آور است زیرا نخستین دانشگاه های دنیا در ایران بوده اند و نمونه آن جندی شاپور و بعد از اسلام تمام مدارس نظامیه و حوزه های علمیه است كه فناوران بزرگی جون بیرونی، ابن سینا و امثال آنان از دل آنها بیرون آمدند.
وی اظهار كرد: دشمن برای دست یافتن بر این جامعه و چپاول داشته های ما نخستین محور عمل خود را ایجاد تشتت و گسست بین نخبگان دانشگاهی و دینی قرار داد كه با پیروزی انقلاب اسلامی این بساط برچیده شد و شهید مطهری و شهید مفتح در ایجاد این پیوند نقش محوری ایفا كردند.
وی گفت: وحدت بین حوزه و دانشگاه موجب شد دشمن تا به امروز به هدف استكباری خود نرسد.
آیت الله علم الهدی افزود: اگر امروز استادی در دانشگاه حركت های ناهنجار و ضد دینی انجام می دهد یا در كلاس درس ریاضی در قالب تحلیل سیاسی روحانیت را هدف قرار می دهد یا برخی جریان های سیاسی كه عده ای دانشجوی ناآگاه و جوان را به حركت های ناهنجار ضد دینی در محیط فرهنگی دانشگاه تحریك می كنند، همه اقداماتی حساب شده است كه می خواهند گسست در جامعه ایجاد كنند.
وی ادامه داد: همچنین سخنرانی های افراد فتنه گر كه در فتنه 88 خود را نشان داده اند در محیط دانشگاه همه حركت های دشمن در جهت ایجاد گسست بین حوزه و دانشگاه است زیرا هر چه دشمن تا امروز در این كشور سیلی خورده از وحدت حوزه و دانشگاه بوده است.
امام جمعه مشهد اظهار كرد: مبادا سیاست زدگی دانشگاهها را فرا گیرد و برخی فكر كنند اگر جریان ها، شعائر و مسائل دینی در دانشگاه حاكم شد و ناهنجاری های دینی از دانشگاه براندازی شد، این به سود یك جریان سیاسی خاص برای نفوذ در دانشگاه است.
وی گفت: نگذارید سیاست زدگی بر دانشگاه حاكم شود و در مرحله بعد برای اجرای مطامع سیاسی، جریان ها به پای دین چسبیده و بخواهند دین را از دانشگاه براندازند.
وی افزود: دقت داشته باشید كه مساله بی حجابی دختر دانشجو در محیط دانشگاه و بستر دین را از زیر پای دانشجو جمع كردن، یك جریان و توطئه شیطانی دشمن برای گسست نخبگان و روحانیت از دانشگاه و جدایی دین از محیط آكادمیك است.
امام جمعه مشهد عنوان كرد: مسئولان دانشگاه با دغدغه این مسائل را دنبال كنند زیرا دشمن می داند اگر دانشگاه را مقابل روحانیت قرار داده و وحدت آنها را به هم بزند می تواند شكاف و گسست در نخبگان ایجاد كرده و از این طریق در همه ابعاد و بخش های جامعه نفوذ كند.
وی با بیان اینكه دشمن به این نتیجه رسیده است كه برای رسیدن به اهداف خود باید روحانیت را از بین ببرد اظهار كرد: نمود آن جنایتی است كه در نیجریه علیه روحانی برجسته شیعه این كشور و كشتار 500 انسان بی گناه بدون هیچ دلیل و منطق انجام شد و همه دنیا و حقوق بشر فقط به تماشا نشستند.
وی گفت: كشتار و قتل عام مظلومانه شیعیان نیجریه ثابت كرد سازمان های ملل و دفاع از حقوق بشر همه عناصر دست ساز و تامین كننده مطامع استكباری آمریكا بر روی كره زمین هستند.
نمازگزاران مشهد پس از اقامه نماز جمعه در اعتراض به كشتار شیعیان در نیجریه و در حمایت از روحانی برجسته این كشور شیخ زكزاكی دست به راهپیمایی زدند.
آنان در طول مسیر راهپیمایی با شعارهایی از قبیل 'زكزاكی تنها نیست'، 'ابوالفضل علمدار، زكزاكی را نگه دار'، 'مرگ بر آمریكا' و 'مرگ بر اسرائیل' از رهبر جنبش اسلامی نیجریه و مسلمانان مظلوم این كشور حمایت كردند.
در پایان این مراسم بیانیه پایانی راهپیمایان توسط دختر شیخ ابراهیم زكزاكی قرائت شد.
1906 / 6053