باهنر:  برجام 30-40درصد مشكلات اقتصادی را حل می كند

اصفهان – ایرنا – نائب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: 30-40 درصد مشكلات ما با برجام و 70تا 60 درصد با تدبیر، شجاعت و تصمیم گیری مناسب حل می شود .

به گزارش ایرنا، محمد رضا باهنر روز جمعه در نشست عمومی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان با عنوان ' تبیین ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نفوذ در داخل كشور' با اشاره به درگیری پرونده هسته ای ایران از 12 سال پیش تا كنون، گفت: درست است كه با برجام یك سری مسیرها باز می شود ولی رشد اقتصادی، حل مساله بیكاری و ركود، نیازمند خرد، پیگیری، شجاعت در تصمیم گیری و عمل و پرهیز از اقدامات پوپولیستی است.
دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین گفت: بزرگترین راه حل مشكلات اقتصادی ایران، توجه به اقتصاد مقاومتی است زیرا اقتصاد ما باید در برابر اقتصاد جهانی مقاوم باشد و بحران های طبیعی و غیر طبیعی اقتصادی بر آن تاثیر گذار نباشد.
وی تصریح كرد: برای پیشگیری از نفوذ اقتصادی راهی جز اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و لذا در برنامه ششم توسعه باید سایه سنگینی از اقتصاد مقاومتی حاكم شود.
نائب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مختومه شدن پی ام دی، گفت: چاره ای جز مختومه شدن مساله پی ام دی وجود نداشت زیرا به نفع دو طرف است كه تعهدات خود عمل كنند.
وی گفت: شواهد، امارات و شرایط نشان می دهد ایران نمی خواهد برجام منتفی شود و آمریكا هم نمی خواهد برجام منتفی شود.
باهنر با اشاره به رای مثبت خود به برجام، اظهار كرد: آنچه قرار بود در زمینه هسته ای بگیریم به دست آورده ایم، زیرا فناوری هسته ای را به دست آورده ایم و به رسمیت شناخته شد اما مساله برجام نباید باعث مشعوف شدن ما شود و گمان كنیم همه مشكلات اقتصادی با رفع تحریم ها حل می شود.
وی افزود: غنی سازی 20 درصدی را نیز برای رآكتور تهران و قدرت چانه زنی بیشتر می خواستیم كه دیگر حتی اگر اجازه غنی سازی بیشتر را داشته باشیم قبل از تولید باید به دنبال بازار آن باشیم كه نمی دانیم آیا برای ما صرفه اقتصادی دارد یا خیر.
دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین گفت: جای پای ایران در رابطه با ادامه غنی سازی محكم شده است و بر اساس برجام سوخت هر تعداد نیروگاه هسته ای كه داشته باشیم برای ما تامین می شود.
او افزود : رهبر معظم انقلاب اسلامی از سالهای بعد از جنگ خطر نفوذ را با عناوینی مانند تهاجم فرهنگی و امثال آن گوشزد می كردند .
وی ادامه داد: اگر خوش بینانه به دولت سازندگی نگاه كنیم به رغم فعالیت های موثر این دولت درعرصه سازندگی، تولید و اقتصاد، در عرصه فرهنگی گمان می كردند این فضای فرهنگی دفاع مقدس یك فضای طبیعی و ماندگار است و نیازی به حراست ندارد.
دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین افزود: این مساله منجر شد كه مراجع فكری فرزندان ما تغییر كند و به جای مسجد، روحانیت و خانواده های شهدا ، مراجع فكری دیگری جایگزین شدند كه نتیجه آن دوم خرداد شد.
وی دوم خرداد را به زلزله ای شش ریشتری تشبیه كرد و افزود: اگر چه این زلزله خرابی ها و هزینه هایی به همراه داشت ولی از یك زلزله هشت ریشتری جلوگیری كرد و منجر به اتحاد، تفاهم و تغییر ادبیات اصولگریان در مواجهه با نسل جوان شد.
باهنر اظهار كرد: دشمن همواره از دو حربه فشار و نفوذ استفاده كرده است و تلاش می كند با فشار و جنگ اهداف خود را پیاده كند ولی وقتی نتوانست به حربه نفوذ متوسل می شود.
وی با اشاره به سختی ها و فشارهای هشت سال دفاع مقدس، گفت: كشور ما از ابتدای انقلاب با برخی تحریم ها مواجه بوده است و همه معتقدند كه این تحریم ها درعرصه های دفاعی، هسته ای و فناوری های نو، قطعی، خشن و جدی بوده است ولی در عین حال در این عرصه پیشرفت های قطعی، جدی و بهتری داشته ایم.
نائب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: صنعت خودرو سازی ما با توجه به پیشینه 50 ساله، امروز در وضعیت بسیار بدی است ولی در عرصه هایی مانند فناوری هسته ای كسی در دنیا نیست كه معتقد باشد ایران به این فناوری دست نیافته است.
باهنر با اشاره به خطر نفوذ در سیاست، گفت: آمریكا در دشمنی با نظام اسلامی ایران لحظه ای
دست برنمی دارد و اگر به این نتیجه برسد كه از راه جنگ یا بهره گیری از سلاح اتمی یا نفوذ یا تحریم، امكان محدود كردن ایران اسلامی وجود دارد این كار را انجام می دهد و نهایتا می خواهد ایران را خفه كند.
دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین تصریح كرد: آمریكا می داند اگر ایران را آزاد گذارد، یكی پس از دیگری سنگرها را فتح می كنیم و لذا همواره برای ما محدودیت ایجاد می كند و از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران نیز پیامی دارد كه باید به جهان ابلاغ كند.
وی تصریح كرد: قطعا كسانی كه نمی دانند آمریكا دشمن بالقوه و بالفعل نظام ما است و از این دشمنی غفلت می كنند، در معرض نفوذ بیشتری هستند.
نائب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: اگر چه رژیم صهیونیستی غده سرطانی است، ولی امروز بزرگترین مصیبت جهان اسلام آل سعود و تفكرات آنها است كه با پول و جان مسلمانان، جنگ نیابتی را به زمین های اسلامی آورده است.
وی با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: امروز مراجع فكری بسیار تغییر كرده است و فضای مجازی تاثیر بسیاری دارد ولذا باید به جای پوستر و امثال آن باید از طریق فضای مجازی به دنبال راهی بود.
باهنر تصریح كرد: مهم آن است كه از این ابزار خوب استفاده شود و پیام متناسب با فرهنگ، شرع، اخلاق وعرف جامعه تولید شود و به مخاطب خود منتقل شود.
* وضعیت اصولگرایان :
وی گفت: وضعیت اصولگرایان در این دوره متفاوت است، زیرا پیش از این رقابت بین اصولگرایان بود ولی در این دوره رقابت اصلاح طلبان نیز اضافه شده است و لذا نیازمند وحدت بیشتری هستیم.
دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین گفت: جلسه مشترك بین آیات موحدی كرمانی، یزدی و مصباح یزدی برگزار شده است و وحدت اصولگرایی در دو سوم استان ها مورد توجه قرار گرفته است.
وی گفت: قصد دخالت در امور استان ها را نداریم و لذا در خصوص اصفهان دوستان استان را به وحدت توصیه می كنم و اطمینان می دهیم كه تهران قصد دخالت ندارد.
./7134/گ / 1339