به افراد دچار سكته مغزی قرص فشار خون ندهید

تهران - ایرنا - استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران و متخصص مغز و اعصاب گفت: همراهان افرادی كه دچار سكته مغزی شده‌اند به آنها قرص فشار خون ندهند.

دكتر محمدرضا قینی روز جمعه در حاشیه برگزاری سومین همایش روز ملی آتروسكلروز (تصلب شرایین) در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: افرادی كه دچار سكته مغزی می‌شوند، فشار خون آنها بالا می‌رود كه در این موارد همراهان آنها سریعا قرص فشار خون می‌دهند، در حالی كه این كار موجب تشدید لخته‌های خون در مغز می‌شود و می‌تواند جان بیمار را به خطر بیاندازد.
وی اظهار داشت: در این مواقع همراهان باید با كمال خونسردی اورژانس را در جریان گذاشته و یا بیمار را به نزدیك‌ترین مركز درمانی انتقال دهند.
این پزشك متخصص با اشاره به این كه ارائه آموزش‌های لازم و كافی برای مردم در مواجهه با افرادی كه دچار سكته مغزی شده‌اند بسیار مهم است، ادامه داد: خوددرمانی برای بیماران سكته مغزی عوارض شدیدی داشته و علائم بیماری را تشدید می‌كند.
وی با بیان این كه در دنیا سكته مغزی برای افراد 45 سال به بالا رخ می‌دهد، اضافه كرد: متاسفانه این رقم در كشور ما زیر 45 سال است و هشداری برای مردم ما می‌باشد.
قینی با بیان این كه خوشبختانه داروهای بیماران سكته مغزی در كشور قابل دسترس هستند، گفت: ما از لحاظ داروهای بیماران سكته مغزی چه داخلی و وارداتی ، مشكلی نداریم اما با برداشته شدن تحریم‌ها داروهای جدیدتر به بازار كشور می‌آیند و با قیمت مناسب‌تری به بیماران عرضه می‌شود.
استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران اقدامات درمانی به بیماران سكته مغزی را در كشور نیز خوب ارزیابی كرد و گفت: به مردم توصیه می‌كنیم كه از دادن هر نوع دارویی به افرادی كه دچار سكته مغزی می‌شوند، خودداری كنند و اقدامات درمانی را به نیروهای متخصص در این زمینه بسپارند.
فراهنگ ** 9022 ** 3053 /1449