۲۷ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 81883305
۰ نفر
همه پرسی تغییر قانون اساسی در روآندا

تهران – ایرنا – همه پرسی تغییر قانون اساسی روآندا به منظور فراهم كردن امكان تمدید دوره ریاست جمهوری پال كاگامه از بامداد امروز (جمعه) آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در صورت تایید تغییردر قانون اساسی روآندا، كاگامه قادر خواهد بود پس از پایان دومین دوره خود در قدرت، همچنان نامزد ریاست جمهوری شود و احتمالا تا سال 2034 بر مسند قدرت خواهد بود.
كاگامه 58 ساله از سال 2000 رسما رییس جمهوری بوده است، اما وی عملا از زمانی كه نیروهای شورشی تحت امرش در سال 1994 وارد كیگالی (پایتخت) شده و به نسل كشی این كشور خاتمه دادند، قدرت را به دست داشته است.
آمریكا و دیگر حامیان غربی كاگامه با اقدامش در زمینه تغییر قانون اساسی برای ادامه حكومتش مخالفت كرده اند.
این جدیدترین نمونه تلاش حاكمان دیرپای آفریقایی برای باقی ماندن بر مسند قدرت است. پیش تر نیز اقدامات مشابهی در بروندی و جمهوری كنگو صورت گرفته كه به بروز خشونت و ناآرامی در این كشورها منجر شده است.
تاكنون هیچ گونه ناآرامی كه به این اقدام مرتبط باشد، در روآندا گزارش نشده است.
خبرگزاری رویترز افزود: به نظر می رسد رای دهندگان روآندایی از تلاش كاگامه برای تمدید دوره قدرتش حمایت خواهند كرد، چرا كه آن ها وی را عامل پایان یافتن قتل عامی می دانند كه به كشته شدن حدود 800 هزار نفر از اعضای قوم توتسی و اعضای میانه رو قوم هوتو منجر شد.
قوم هوتو اكثریت و قوم توتسی اقلیت را در جمعیت روآندا تشكیل می دهند.
دولت كنونی روآندا توانسته است موفقیت هایی را در زمینه تحولات اقتصادی و اجتماعی به دست آورد اما گروه های حقوق بشری آن را به تحمیل خفقان بر رسانه ها و جناح مخالف متهم می كنند؛ اتهاماتی كه دولت آن ها را رد كرده است.
حزب سبز دمكراتیك كه حزبی كوچك اما تنها حزب مخالف واقعی این كشور محسوب می شود، تلاش كرد تا از طریق قانونی مانع از اجرای همه پرسی و تغییر در قانون اساسی شود، اما دادگاه روآندا این اعتراض را رد كرد.
این حزب همچنین به نداشتن فرصت برای برگزاری كارزار تبلیغاتی علیه تغییر قانون اساسی اعتراض كرده است.
دولت انتقادها را در این زمینه رد كرده و می گوید كه این همه پرسی در پاسخ به درخواست عمومی مردم این كشور كه در قالب توماری با 3 میلیون و 700 هزار امضا تحویل پارلمان این كشور 11 میلیون نفری شد، صورت می گیرد.
كاگامه كه آخرین بار در انتخابات 2010 پیروز شد تاكنون برای باقی ماندن در صحنه قدرت اظهار نظر قطعی نكرده اما در این زمینه اعلام آمادگی كرده است. چنانچه قانون اساسی روآندا تغییر كند، وی می تواند یك دوره هفت ساله و دو دوره پنج ساله دیگر در قدرت باقی بماند.
خاورم**9156**1917

سرخط اخبار جهان