استفاده از فناوری نانو در كرم های ضد آفتاب برای محافظت هرچه بیشتر پوست

تهران- ایرنا- محققان در حال توسعه كرم های ضد آفتابی هستند كه در آن از فناوری نانو استفاده شده است و پوست را به طور كامل در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می كند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس، كرم های ضدآفتاب كنونی حاوی تركیباتی هستند كه اشعه ماورای بنفش (UV) مضر خورشید را فیلتر می كنند؛ ولی زمانی كه این تركیبات از طریق پوست جذب شده و وارد جریان خون می شوند، عوارض جانبی به همراه دارند؛ این تركیبات در بافت سینه و ادرار دیده می شوند و می توانند سبب اختلال در عملكرد طبیعی برخی هورمون ها شوند.
همچنین قرارگرفتن فیلترهای اشعه UV در برابر نور خورشید، می تواند سبب آسیب به سلول ها، بافت ها و پروتئین DNA و نیز تشكیل تومور شود.
محققان دانشگاه ییل برای حل این مشكل چاره ای اندیشیده اند و دارورسانی با استفاده از فناوری نانو و ویژگی های مولكولی و سلولی پوست را تركیب كرده اند. در این روش، با استفاده از نانوذراتی كه خاصیت چسبندگی دارند، تركیبات فیلتركننده UV به سطح پوست می چسبند و وارد بدن نمی شوند.
دارورسانی با استفاده از نانوذرات چسبنده ایمن ترین گزینه در ساخت كرم های ضد آفتاب است كه علاوه بر افزایش نقش حفاظتی، مانع از ورود این تركیبات به بدن می شوند. محققان بر این باورند كه این محصول در آینده ای نزدیك در دسترس عموم قرار می گیرد.
اشعه ماورای بنفش خورشید مهمترین عامل سرطان پوست است. سرطان پوست یكی از شایع ترین انواع سرطان، به ویژه در آمریكا است. رایج ترین نوع سرطان پوست ملانوم نام دارد. بر اساس گزارش مركز كنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه بیش از 66 هزار نفر در آمریكا به این عارضه مبتلا می شوند.
هزینه درمان ملانوم در آمریكا سالانه حدود 8.1 میلیارد دلار برآورد شده است.
علاوه بر نور خورشید، عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناك و كشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از:
• بیماری پاركینسون
تحقیقات اخیر نشان می ‌دهد كه رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پاركینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست.
• استعمال دخانیات
استعمال هرگونه مواد مخدر باعث كاهش سیستم ایمنی فرد و در نتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می ‌شود.
• پیوند عضو
معمولا برای بیمارانی كه مورد پیوند عضو قرار گرفته ‌اند تا سال ها داروهایی تجویز می شود كه بدن آنها عضو جدید را قبول كند و به اصطلاح پیوند پس نزند. بیشتر این داروها باعث كاهش سیستم دفاعی بدن می شوند و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهند.
• رادیوتراپی
رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یكی دیگر از عوامل خطرزا است.
مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد كه استفاده از كرم ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند بدن را به طور كامل در برابر سرطان پوست محافظت كند.
استفاده از كرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت های خاصی انجام شود تا اثربخش باشد. استفاده از لباس آستین بلند، دستكش، كلاه، عینك آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از كرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی و ملانوم موثر است.
استفاده از كرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 توصیه شده است و لازم است هر 2 ساعت یك بار تجدید شود. افرادی كه پوست روشنی دارند بیشتر در معرض سرطان پوست هستند. استفاده از كرم ضد آفتاب برای نوزادان و كودكان نیز الزامی است.
نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Materials منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1834