۲۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۰:۰۲
کد خبر: 81881506
T T
۰ نفر
بزرگداشت ملی آیت الله شیخ مجتبی قزوینی برگزار شد

قزوین- ایرنا- همایش بزرگداشت ملی متاله قرآنی آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی روز چهارشنبه با حضور حجت‌الاسلام حبیب‌الله احمدی قزوینی‌ خراسانی فرزند این عالم ربانی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از روحانیون استان‌های خراسان رضوی، قم و تهران در سالن فرهنگیان قزوین برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این مراسم گفت: شهر قزوین در طول تاریخ شاهد رشد و تربیت شخصیت های برجسته دینی، علمی و هنری بوده كه هر یك افتخاری برای این سرزمین محسوب می شوند و یكی از این ستارگان آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی است.
دكتر مهدی احمدی افزود: بزرگداشت این عالم ربانی جزو مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان بود و با پیگیری مسئولان تلاش كردیم تا در حد بضاعت خود بتوانیم بخشی از حق این عالم برجسته را ادا كنیم.
دبیر برگزاری این همایش با بیان اینكه آیین بزرگداشت این عالم ربانی
یك برنامه ملی است، تصریح كرد: با توجه به نیاز جوانان امروز به الگوهای رفتاری، شایسته است كه عالمان دینی را به نسل جوان امروزی بشناسانیم.

** آیت الله شیخ مجتبی قزوینی عالمی ربانی بود
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آیت الله شیخ مجتبی قزوینی عالمی ربانی و متاله بود كه علاوه بر علوم در اخلاق هم زبان زد خاص و عام بودند.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد نیز در مراسم بزرگداشت آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی با اشاره به شخصیت علمی این عالم بزرگ دینی اظهار داشت: ایشان از جمله عالمانی بودند كه در بین مجتهدان و فقهای قرن حاضر تاثیرات شگرفی در عرصه های علمی داشتند.
وی اظهاركرد: مفتخرم كه در دوران خردسالی چندین بار به محضر حاج شیخ مجتبی قزوینی شرفیاب شده و ساعت هایی را در محضر ایشان بوده‌ام.
حجت الاسلام ابوترابی فرد ادامه داد: این شخصیت در وادی علم و عمل، تهذیب و اصلاح نفس و تربیت شاگردان شخصیت استثنایی بود و به معنای واقعی كلمه آثار توحید در چهره و اعمال و رفتار ایشان تجلی داشت.
وی اضافه كرد: یكی از بهترین شاگردانی كه محضر ایشان را به شایستگی درك كرد و قدرشناس محضر او بود، استاد ارجمند محمدرضا حكیمی است كه در همان سال ها شاهد حضور او در محضر استاد و احترام به مقام رفیع علمی او بودیم.
وی خاطرنشان كرد: محمدرضا حكیمی برای استاد خویش در فهم عمیق مبانی فلسفه و حكمت جایگاه ویژه ای قائل بوده و بارها بر این موضوع تاكید داشته است.
حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینكه یكی از راههای احیای اندیشه های اصیل اسلامی گذشته، بازخوانی راه و روش بزرگان دین و عالمان در طول تاریخ است و برگزاری كنگره علمی را یكی از گام های مهم در راستای توجه بیشتر به مسائل علمی و پژوهشی می دانم، افزود: این اقدام را در راستای تكریم علم و عالم بویژه شناساندن شخصیت آیت الله شیخ مجتبی قزوینی به حوزویان و جامعه با ارزش است.
وی یادآور شد: كتاب گنج الفرقان این عالم بزرگوار كه در پنج جلد نگاشته و تدوین شده است نماد اخلاص و صدق بوده كه علاوه براین ساده ‌زیستی از نكات بارز زندگی این عالم ربانی بوده است.
یكی از اساتید حوزه و از شاگردان آیت الله شیخ مجتبی قزوینی در این مراسم با اشاره به ابعاد مختلف شخصیت این عالم فرزانه گفت: این عالم ربانی دارای شخصیتی كم‌نظیر و بی بدیل بود كه امیدواریم ما بتوانیم با یاری خداوند متعال شخصیت این بزرگوار را شناسایی و در راه شناخت شخصیت متعالی این عالم بزرگ جهان تشیع گام برداریم.
آیت الله سید جعفر سیدان افزود: شخصیت هایی كه از دوران زندگی شان بهره شایسته گرفته اند و دارای محصول ارزنده علم، عمل و فضیلت بوده است و توانسته اند كیفیت زندگی شان را با كمك پرورگار متعال و لطف معصومین در سطح بسیار چشمگیر مفید رسانده باشند، می توان از نفسیات، خلقیات و روحیات و هم از مكتوبات و آثار مكتوبه علمی و هم از شاگردان این چهره ها صحبت كرد.
وی اضافه كرد: آیت الله شیخ مجتبی قزوینی به واقع از جمله معدود شخصیت های ممتاز است و قزوین از مراكزی است كه شخصیت های ارزنده مهم و كم نظیری دارد.
آیت الله سیدان افزود: شیخ مجتبی قزوینی از نظر علمی، پرورش شاگردان ممتاز، خلقیات و روحیات، فردی فوق العاده بود كه آثارشان گفتنی و سرمشقی برای سطوح مختلف است.
وی ادامه داد: ایشان بسیار مستعد و باهوش و تسلط قوی بر فقه، اصول و مسائل كلامی، فلسفی و مكتب اشراق داشتند به گونه ای كه آثاری كه در اختیار است به صورت شگفت انگیز سلطه ایشان را بر مسائل علمی می رساند.
آیت الله سیدان اضافه كرد: همت ایشان بر این بود براساس مكتب وحی مطالب را بررسی كنند و آنچه با افكار بشری سازگار نیست مشخص كنند و از نظر بحث عقلی اثبات آنچه با مكتب وحی است را تثبیت كنند.
وی خاطرنشان كرد: این عالم ربانی به ‌ویژه در علوم فلسفی، حكمت و متاله اشراف كامل داشت كه درك این امر برای بسیاری از عالمان در این عرصه كه ورود كرده‌اند سخت است.
در حاشیه این مراسم از مقالات برتر در رابطه با شخصیت این عالم ربانی تقدیر شدند.
در ادامه این برنامه سپاسنامه‌ای برای تقدیر از زحمات سالیان متمادی آیت‌الله هادی باریك‌ بین از طرف شورای فرهنگ عمومی كشور اهدا شد.
آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی فرزند مرحوم شیخ احمد تنكابنی از علمای وارسته و دانشوران بلند پایه قرن چهاردهم هجری و از اركان اصلی مكتب تفكیك است.
وی در سال 1278 شمسی در یكی از روستاهای قزوین بدنیا آمد، دروس مقدماتی و ادبیات را در قزوین فرا گرفت و پس از تكمیل ادبیات عرب، سطوح عالیه فقه و اصول در حوزه های علمیه قزوین و تهران، برای تكمیل تحصیل به همراه پدر عازم نجف اشرف شد و از محضر بزرگانی چون سید محمد كاظم یزدی، میرزا محمد تقی شیرازی، میرزا محمد حسین نایینی بهره جست.
پس از بازگشت به وطن، دو سال در قزوین ماند و با افكار مرحوم آیت الله سید موسی زرآبادی قزوینی آشنا شد و به سیر و سلوك روی آورد.
مدتی بعد به قم رفت و مدتی از محضر آیت الله شیخ عبدالكریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم استفاده برد و سپس به مشهد رفت در محله دریادل جنب تكیه و مسجد علی اكبریها سكونت یافت و ضمن اقامه نماز در مسجد مروی ها از معارف بلند بزرگانی چون آقا بزرگ حكیم، میرزا محمد آقازاده، شیخ اسدالله عارف یزدی، شیخ موسی خوانساری، میرزا مهدی غروی اصفهانی استفاده كرد و شاگردان برجسته ای را در مكتب فكری خود پرورش داد.
ایشان معارف قرآنی و دوره سطح و خارج فقه و اصول را برای عموم طلبه ها و متون فلسفی از جمله اشارات و اسفار اربعه را برای خواص به روش اجتهادی و همراه نقد تدریس می كرد.
در بین سالهای 1329 تا 1334 شمسی تفسیر 'بیان الفرقان' را در پنج جلد به رشته تحریر در آورد و رساله ای در معرفه النفس، رساله هایی در نقد اصول یازده گانه ملاصدرا شیرازی و آثاری در برخی از علوم غریبه نوشت.
او زندگی بسیار ساده ای داشت و نمونه ای مجسم از پرهیزكاری و پارسایی بود و از طلبه های درس خوان به شایستگی حمایت می كرد.
این عالم وارسته روز 22 ذی الحجه سال 1386 ه.ق مصادف با 14 فروردین 1346 شمسی چشم از جهان فروبست و به رحمت الهی واصل گردید و در جانب غربی صحن عتیق امام رضا (ع) به خاك سپرده شد.
7389/ 6128 /1596