دنیا ایران هسته ای را پذیرفت /
«عماد» موشكی كاملا متعارف است

تهران - ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، موشك «عماد» را یك موشك كاملا متعارف توصیف كرد و گفت:‌ امروز به نقطه ای رسیده ایم كه دنیا پذیرفته جمهوری اسلامی ایران یك كشور هسته ای است.

به گزارش ایرنا، سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی مالك اشتر افزود:‌ امروز دنیا شاهد است كه با مقاومت و ایستادگی ملت ایران، یكی از بزرگترین توطئه های نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران شكست خورد و حقانیت دولت و ملت ایران به رغم شیطنت های فراوان برای جهانیان به اثبات رسید.
وی با بیان اینكه نظام سلطه هیچگونه تمایلی نسبت به دستیابی جمهوری اسلامی به توسعه روزافزون و سطوح عالی پیشرفت واقتدار ندارد، گفت: در این مسیر، از تمامی ظرفیت ها و امكانات خود بهره گرفته اند تا ضمن ایجاد مانع در مسیر پیشرفت جمهوری اسلامی ایران، حركت كشور را برای رسیدن به قله های تعالی، متوقف یا كند كنند.
سردار دهقان با بیان اینكه در میدان نبرد، هر كدام از طرفین اگر میدان مانور را با دقت شناسایی و ارزیابی و سطوح بالاتر دانش، فناوری و توسعه را در اختیار بگیرند، به همان میزان، میدان عمل رقیبان یا دشمنان را محدود خواهند كرد، افزود: می خواهیم به این نقطه برسیم و در مسیری حركت كنیم كه دیگران نتوانند به دلیل نیاز ما، ایده ها و خواسته های خود را به ما تحمیل كنند، یعنی به موضع انتخاب برسیم و در یك نقطه تعامل قرار بگیریم.

** در بخش دفاع همواره درصدد حركت به جلو هستیم
وزیر دفاع تصریح كرد: كسی می تواند معامله كند كه چیزی در اختیار داشته باشد، كسی می تواند با دیگران تعامل داشته باشد كه قدرت بده بستان داشته باشد. در بخش دفاع همواره این مهم را وجهه همت خود قرار داده ایم كه باید در حوزه ها و عرصه هایی به سمت جلو حركت كنیم كه دشمن درصدد است ما را در همان جا محدود كند.
سردار دهقان افزود: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از بخش های صنایع دفاعی به این نقطه رسیده كه صاحبان صنایع پیشرفته دنیا با مشاهده پیشرفت های خیره كننده كشور، فورا پیشنهاد همكاری می دهند یا به این توانمندی های ارزشمند اقرار می كنند در حالیكه آنها چند سال گذشته، هیچگاه تصور نمی كردند كه این وضعیت در مجموعه صنایع دفاعی ایران وجود داشته باشد.
وزیر دفاع گفت: به میزانی كه ظرفیت ها و توانمندی های خود را بالا می بریم، قدرت چانه زنی ما نیز بالا خواهد رفت و در این صورت است كه می توانیم بنشینیم، مذاكره كنیم، حرف بزنیم و قدرت مانور داشته باشیم.
سردار دهقان تصریح كرد: در موضوع هسته ای نیز همین حالت در كشور شكل گرفت، دنیا حاضر نبود كمترین دانش و كمكی را در این موضوع در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد و همواره اگر تصور می كرد فردی، موسسه ای، سازمانی در سطح داخلی یا بیرونی در این زمینه فعالیتی می كند، آنها را با انواع تهدیدها و محدودیت ها مواجه می كردند زیرا نمی خواستند كه به این جایگاه برجسته دست پیدا كنیم.
سردار دهقان افزود: توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در انرژی صلح آمیز هسته ای موجب شد كه واقعیت هسته ای كشور را بپذیرند، البته آنها هیچ گاه مایل به اینكه ما را به عنوان یك كشور هسته ای بپذیرند، نبودند.
وزیر دفاع گفت: اصل بر این بود كه این توان از ما گرفته شود و همه آنچه در این زمینه به دست آوردیم را از دست ما بگیرند. آنها حتی جنایت بارترین كار یعنی ترور دانشمندان را انجام دادند، اما جمهوری اسلامی ایران موفق شد این دانش و فناوری را بومی و در داخل توسعه و به پایه ای برساند كه بصورت درون زا هر روز توسعه پیدا می كند.
سردار دهقان افزود: امروز ملت ما با سربلندی تمام می گوید، آنچه مسئولان آنها ادعا كردند حقیقتی است كه وجود دارد، اگر رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی فتوا می دهند كه به سمت سلاح هسته ای نمی رویم، نرفته ایم.
وزیر دفاع تصریح كرد: بالاخره شورای حكام سازمان انرژی اتمی به اتفاق آرا قطعنامه ای را صادر و اعلام كرد كه ایران اسلامی هیچگونه انحراف در فعالیت هسته ای نداشته است و هیچ فعالیت اعلام نشده ای نیز در ایران وجود ندارد.
سردار دهقان گفت: در عین حال بعضی در داخل و عده ای در بیرون مطرح می كنند كه با توجه به اینكه جمهوری اسلامی ایران برجام را پذیرفته، پس محدودیت هایی را در فعالیت های نظامی نظیر موشكی، تست ها، عملیات ها و مانورها پذیرفته است اما نشان دادیم به رغم برخی محدودیت ها در قطعنامه 2231، مسیر فعالیت های تحقیقاتی، پژوهشی، توسعه ای و تولیدی را با همه تست ها و همه ابعادش انجام می دهیم.

** سخت ترین مذاكرات را طی دو سال گذشته انجام دادیم
وزیر دفاع افزود: جمهوری اسلامی ایران در این دو سال سخت ترین مذاكرات را در جنبه حقوقی و سیاسی و فنی انجام داد و نظام سلطه با اتكا به عكس های ماهواره ای، سیستم های جاسوسی و سناریو پردازی درصدد پرونده سازی علیه كشور بودند تا ایران و ملت ایران را به عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی در افكار عمومی جهان معرفی كنند و به اتكای آن شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم ها و محدودیت را علیه ما اعمال كنند. اما ملت ایران و دانشمندان و متخصصان كشور در این مسیر، با مقاومت بی نظیر خود مسیر ترقی و پیشرفت را طی كرد و برای برداشتن این محدودیت ها وارد مذاكره شد.

** دنیا ایران هسته ای را پذیرفته است
سردار دهقان با بیان اینكه امروز به نقطه ای رسیده ایم كه دنیا پذیرفته كه ما یك كشور هسته ای هستیم، در بازار جهانی هسته ای به عنوان یك عضو فعال می توانیم حضور داشته باشیم و در چرخه دریافت مواد، غنی سازی و فروش آنها رسما قرار بگیریم، گفت: آنهایی كه نمی خواستند بپذیرند كه ایران اساسا قابلیت هسته ای داشته باشد، امروز كشور را در باشگاه هسته ای جهان پذیرفته اند كه می تواند مواد دریافت كند، غنی سازی كند و در بانك جهانی سوخت هسته ای آن را به فروش برساند و حتی خریدار آب سنگین تولیدی را از ما دارند. علاوه بر این همه قابلیت های خود را حفظ كرده ایم و تحقیقات و توسعه را بدون محدودیت انجام می دهیم.
وزیر دفاع تصریح كرد: مهمتر از همه آمریكا و كشورهای معاند با جمهوری اسلامی ایران باید یك سئوال را جواب بدهند، به چه دلیل مستند و با كدام سند یا مدركی، 10 سال، دوازده سال ملت ایران را تحت فشار قرار داده اند و امروز اثبات شد ضمن اینكه جمهوری اسلامی ایران انحرافی در فعالیت های هسته ای خود ندارد بلكه فعالیت اعلام شده ای خارج از چارچوب آژانس نیز ندارد و مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام می كند قبل از سال 2003 برخی مطالعات نظری انجام شده و در دوره های بعدی هیچ سند و مدرك معتبری كه حاكی از انحراف از فعالیت های ایران باشد وجود ندارد.

** موشك عماد كاملا متعارف است
سردار دهقان با بیان اینكه موشك عماد یك موشك كاملاً متعارف است، خاطر نشان كرد: در اوج فشار و جوسازی كه آنها به راه انداختنه بودند، آزمایش موشك عماد را انجام دادیم و برد و وضعیت آن را اعلام كردیم. هدف ما از انجام این آزمایش این بود كه می خواستیم یك چیز را به دنیا بگوییم كه جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع ملی خود عمل می كند و هیچكس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی تواند برای ملت و كشور ما تعیین تكلیف كند و هیچ محدودیتی را در این قضیه نخواهد پذیرفت.
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز یكشنبه 19 مهر 1394 موشك دوربرد «عماد» نسل جدید موشك های بالستیك زمین به زمین را با موفقیت آزمایش كرد.

** دفاع را حق مسلم خود می دانیم
وی ادامه داد: از روز اولی كه برجام پذیرفته شد تا امروز حتی یك لحظه، یك روز، یك ساعت، نه تنها آزمایشات مختلف ما عقب نیافتاده، نه تنها رزمایش ها، كارهای تولیدی و پژوهشی را محدود نكردیم، بلكه ابایی از اعلام آن نیز نداشتیم، زیرا دفاع را حق مسلم و پذیرفته شده خود می دانیم و برای دفاع از كشور هرگونه سلاح و تجهیزات متعارف را كه لازم باشد طراحی، تولید و عملیاتی خواهیم كرد.
براساس اعلام اداره كل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، وزیر دفاع گفت: البته این همه توفیقات حاصل نمی شد مگر با لطف حضرت باری تعالی و توجهات حضرت ولی عصر(عج)، ارواح مطهر امام عزیز و شهدای گرانقدر و هدایت های مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت عزیز و مقاوم ایران و نیز عناصر قدرتی كه در سطح ملی ایجاد شده است كه ما را در جایگاهی در عالم قرار داد كه همه قدرتمندان با این كیفیت عقب نشینی كنند و در مذاكراتی سخت، حقوق ملت خود را استیفا كنیم و اجازه ندهیم حقوق ملت ایران تضییع شود و امروز دنیا شاهد است كه با مقاومت و ایستادگی ملت ایران یكی از بزرگترین توطئه های نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران شكست خورد و حقانیت دولت و ملت ایران به رغم شیطنت های فراوان برای جهانیان به اثبات رسید.
اجتمام(1) ** 7029 ** 1071

سرخط اخبار سیاست