سن ابتلا به عوارض چاقی به 10 تا 19 سال كاهش یافته است

تهران- ایرنا- رئیس پنجمین كنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: عوارض ناشی از چاقی در گذشته در سنین بالای 30 سال بروز می كرد، اما اكنون با توجه به شیوع چاقی در بین كودكان و نوجوانان سراسر جهان، سن ابتلا به عوارضی مانند دیابت و فشار خون به حدود 10 تا 19 سال رسیده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر 'فریدون عزیزی' روز چهارشنبه در پنجمین كنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران با اشاره به این كه بیش از 24 میلیون نفر از جمعیت حدود 75 میلیونی ایران مبتلا به اضافه وزن و یا چاقی هستند، افزود: مقابله با چاقی كودكان نباید به نوجوانی موكول شود، بلكه باید از دو تا سه سالگی آغاز و در سنین سه تا پنج سالگی با جدیت پیگیری شود.
وی افزود: هر چه سن افزایش یابد، مقابله با چاقی سخت تر می شود، به همین جهت دبیركل سازمان جهانی بهداشت اعلام كرده است كه كشورها باید اقدامات پیشگیرانه خود را از سنین كودكی و مدرسه آغاز و برنامه های مدونی در این زمینه طراحی كنند.
عزیزی ادامه داد: آمارها نشان می دهد هیچ یك از كشورها نتوانسته اند به طور كامل روند چاقی را متوقف كنند، زیرا سبك زندگی افراد تغییر كرده و رژیم غذایی ناسالم در بین جوامع افزایش یافته است. با توجه به این امر، رسانه ها و صنایع غذایی باید در جهت كاهش چاقی قدم های لازم را بردارند؛ صنایع غذایی باید به سمت تولید غذای سالم بروند و در سطح مدارس و جامعه نیز لازم است كه اقدامات زیربنایی صورت گیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
رییس پژوهشكده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در رابطه با عوارض چاقی در كودكان اظهار كرد: چاقی در كودكی زمینه ساز بروز دیابت نوع 2، سكته های قلبی عروقی، ناباروری، فشار خون بالا و همچنین مشكلات روانی در سنین بالاتر می شود.
وی با بیان این كه چاقی كودكان در حوزه نظام سلامت كشور به عنوان یكی از مسائل اساسی مطرح است، افزود: علاوه بر این كه لازم است والدین از دوران كودكی فرزندان، اقدامات لازم را برای پیشگیری از چاقی آنها انجام دهند، جامعه نیز باید با ایجاد محیطی مناسب از بروز چاقی و عوارض ناشی از آن كه می تواند بار سنگین هزینه های درمانی و اجتماعی را بر افراد و نظام سلامت كشور وارد كند، برنامه ریزی كند.
عزیزی به لزوم مراقبت های لازم پیش از دوران بارداری اشاره كرد و گفت: سلامت مادران و پدران به ویژه مادران پیش از بارداری در پیشگیری از بروز چاقی در كودكان بسیار حائز اهمیت است، بنابراین باید اختلالات احتمالی در مورد میزان ویتامین ها، كم وزنی و تغذیه ناسالم مادر قبل از لقاح و بارداری مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: توجه به دیابت دوران بارداری، تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری، زایمان طبیعی، شیردهی، مواد غذایی مورد مصرف مادر در دوران شیردهی و همچنین تغذیه اصولی كودكان در سال های اول زندگی می تواند از جمله عوامل موثر در پیشگیری از چاقی در كودكان باشد.
رئیس كنگره پیشگیری و درمان چاقی گفت: توجه به مجموع موارد ذكر شده در كنار اقدامات كلان دولتی و رسانه ای می تواند نقش موثری در پیشگیری از چاقی و عوارض و هزینه های ناشی از آن داشته باشد.
عزیزی به انجام یك بررسی در زمینه رشد چاقی در جوامع در سطح دنیا اشاره كرد و گفت: نتایج بررسی روی 28 میلیون نفر در سراسر جهان در چهار دهه اخیر نشان می دهد كه اضافه وزن و چاقی به شدت رو به افزایش است؛ اضافه وزن و چاقی از 22 كیلوگرم به 24 كیلوگرم در مقیاس BMI رسیده است و حدود سه درصد از جمعیت افرادی كه در سطح جهان شاخص BMI كمتر از 18 داشته اند، كاهش یافته است و جمعت افراد چاق با BMI معادل 30 حدود 7 تا 8 درصد افزایش یافته است.
وی با بیان این كه چاقی به عنوان عامل مرگ 2.8 میلیون نفر در سال شناخته شده است، افزود: بررسی ها نشان می دهد اگر از این روند پیشگیری نشود تا سال 2025 ، 18 درصد افراد دنیا مبتلا به چاقی با BMI بالای 30 خواهند بود.
پنجمین كنگره پیشگری و درمان چاقی ایران امروز 25 آذر ماه با حضور جمعی از متخصصان و صاحب نظران این حوزه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد آغاز شد. این كنگره تا 27 آذر ماه ادامه دارد.
علمی ** 1834 ** 9314**2017