آشنا: مستند باید موضوعات ملی را با نگاه انتقادی روایت كند

تهران- ایرنا- مشاور فرهنگی رییس جمهوری، ساخت مستندهای انتقادی را از نساختن آن بهتر دانست و گفت: مستند باید موضوعات ملی را با نگاه انتقادی روایت كند.

حسام الدین آشنا شب گذشته در حاشیه تماشای مستند «مادر كشی» در جشنواره سینماحقیقت در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا اظهار داشت: معضلات زیست محیطی را می توان با مستندهای خوش ساخت نشان داد.
وی افزود: موضوع این مستند محیط زیست نیست بلكه سیاست گذاری محیط زیست است. این كه ما چه تصمیم هایی گرفتیم و چه تصمیم هایی نگرفتیم كه نتیجه آن وضعی شده كه اكنون با آن مواجه هستیم.
مستند مادركشی علل مختلف به وجود آمدن بحران آب در ایران را بررسی می‌كند. كمیل سوهانی كارگردان این اثر سال گذشته نیز با مستند بلند «جای خالی» در جشنواره فیلم فجر حضور داشت.
آشنا گفت: این مستند از ما سوال می كند كسانی كه تصمیم گرفتند و آن ساز و كارهایی كه این تصمیمات را اجرا كردند، آیا پاسخگو هستند یا خیر؟
مشاور فرهنگی رییس جمهوری با تمجید از مستند مادركشی، افزود: این مستند نمونه‌ای از آثاری است كه موضوعات ملی را با نگاه انتقادی روایت كرده است.
مركز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی كشور، نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت از 22 آذر اغاز و تا 28 آذرماه با شعار حقیقت بهترین راهنماست در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران در حال برگزاری است.
فراهنگ**9246**1027