افخم، نخستین سفیر زن بعد از انقلاب اسلامی وارد مالزی شد

كوالالامپور – ایرنا - 'مرضیه افخم' نخستین سفیر زن بعد از انقلاب اسلامی روز چهارشنبه وارد كوالالامپور پایتخت مالزی محل ماموریت خود شد تا براساس برنامه وزیر امور خارجه 'روابط بین دو كشور را هرچه گسترده تر و جدی تر و مستحكم تر' كند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهوری نیز انتصاب افخم به عنوان نخستین سفیر زن بعد از انقلاب اسلامی برای تصدی سفارت در كشور مالزی را نمادی از توانمندی بانوان دانسته بود.
وی روز چهارشنبه وارد كوالالامپور شد و مورد استقبال قرار گرفت تا به گفته دكتر 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه، نخستین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران در 'كشور بسیار مهم، دوست و برادر مالزی روبط بین دو كشور را هرچه گسترده تر، جدی تر و مستحكم تر' كند.
سفیر جدید ایران در مالزی، آشنایی و ارتباط بین رسانه های ایران و مالزی را یكی از حوزه های بالقوه همكاری دو كشور می داند.
'محمدجلال فیروزنیا' سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در مالزی حدود 13 ماه پیش در پایان ماموریت خود به كشور بازگشت و 'مجید صفار' به عنوان كاردار موقت، مدیریت سفارت كشورمان و مناسبات دو كشور را برعهده داشت.
افخم پیش از انتخاب به عنوان سفیر ایران در مالزی، سخنگوی وزارت امور خارجه بود و پیش از آن نیز ریاست مركز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه را بر عهده داشت.
وزیر امور خارجه تاكید دارد: بسیار مهم بود تجربه نخستین بانوی ایرانی، تجربه ای موفق باشد و مطمئن هستم از این تجربه در سفارت مالزی هم استفاده خواهند كرد.
'پرویز اسماعیلی' معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری نیز انتخاب افخم برای سفارت مالزی را انتخابی راهبردی و در مسیر ارتقای روابط دو كشور دانست و گفت: با توجه به جایگاهی كه خانم افخم در دستگاه دیپلماسی ایران دارد و استقبالی كه كشورهای مختلف و مالزی از این انتخاب كرده اند، انتظار می رود روابط دو كشور به سطح مطلوب بازگردد.
مناسبات تجاری میان ایران و مالزی طی سال های اخیر و در دوران تحریم های ناعادلانه غرب كاهش یافت و ارزش مبادلات دو كشور در سال 2014 به حدود 740 میلیون دلار رسید كه بیش از 30 درصد به نسبت سال 2013 كاهش داشت.
این در حالی است كه ایرانیان به عنوان دومین گروه پرجمعیت گردشگران مالزی از غرب آسیا در سال 2014 بوده و با 72 هزار و 264 گردشگر حدود 159 میلیون و 476 هزار و 324 دلار درآمد برای دولت مالزی ایجاد كردند.
هم اكنون حدود پنجهزار جوان ایرانی نیز در دانشگاه های مالزی تحصیل می كنند.
آساق**1611