۲۴ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۱۴
کد خبر: 81878787
۰ نفر
12درصد مردم دنيا دچار سردرد ميگرني هستند

تهران - ايرنا - رئيس انجمن سردرد گفت: آمار ها نشان مي دهد كه ابتلا به سردردهاي ميگرني به‌طور ميانگين در سطح دنيا 12 درصد است اما به تفكيك جنسيت 17 درصد زنان جوان و شش درصد مردان به اين سردردها مبتلا مي‌شوند.

به گزارش گروه علمي ايرنا از انجمن سردرد، دكتر منصوره تقا افزود:درهر شرايطي سردرد به سراغ انسان مي‌آيد، خواه عللي با منشاء دروني درميان باشد، خواه مسائل رواني و تنش‌ها فرد را درگير كند.
وي ادامه داد: بيش از 90درصد افراد بشر در زندگي سردرد را تجربه مي كنند، سردرد به عنوان دومين علت شايع درد بشر پرمعنا جلوه مي‌كند.
متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب ( نورولوژي) اضافه كرد : سردردهاي ميگرني اغلب به صورت دوره‌اي بوده و بيشتر در سن جواني بروز مي‌كند. دردهاي ميگرني معمولا يك طرفه هستند و اگر دو طرفه باشند، در يك طرف سر بيشتر احساس مي‌شوند. اين درد به صورت كوبشي بوده و در بسياري از موارد همراه با تهوع است.
وي اظهار كرد : سردرد ميگرني ممكن است در نواحي اطراف چشم بيشتر از ساير مناطق باشد يا در ناحيه پيشاني و شقيقه‌اي شدت بيشتري داشته باشد. سردرد به آرامي شروع مي‌شود و حدود 20 دقيقه به‌شدت خود مي‌رسد و در زمان شدت چند ساعت مي‌ماند و بعد از آن آرام آرام از شدت درد كاسته مي‌شود و به سمت بهبودي مي‌رود و معمولا نور شديد، سروصدا و حركت باعث تشديد سردرد مي‌شود.
رييس انجمن سردرد گفت :در بسياري از زنان مبتلا به ميگرن در زمان عادت ماهيانه اين سردردها افزايش پيدا كرده و بعداز يائسگي رو به كاهش مي رود. در دوران بارداري نيز در اكثر موارد كاهش سردردهاي ميگرني مشاهده مي شود.
متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب ياداور شد :سردرد ميگرني قابل پيشگيري است افرادي كه زمينه ابتلا به اين نوع سردرد را دارا هستند، با تمهيدات خاصي مي‌تواند مانع از بروز آن يا حداقل كاهش دفعات و مدت آن شوند. لذا پيشگيري اهميت دارد و تمركز اين سمينار هم بر روي همين مبحث و آگاهي مردم نسبت به‌ آن است.
رئيس اولين سمينار عمومي مردمي سردرد اضافه كرد : انجمن سردرد تصميم گرفته است تا مجموعه‌اي از سمينارهاي آموزشي را با موضوع سردرد در سطح عموم برگزار كند. اولين دوره اين سمينار با موضوع سردردهاي ميگرني كه از شايع‌ترين سردردها است، در تاريخ 26 آذرماه در فرهنگ‌سراي ارسباران برگزار مي‌شود.طبق برنامه‌ريزي‌ اين سمينارها به صورت فصلي خواهد بود و اميد مي رود كه در نقاط مختلف شهر برنامه‌هاي مشابه با عناوين گوناگون برگزار كنيم.
تقاء اظهار كرد : در اين سمينار دو سخنراني در مورد علائم و راهكارهاي مقابله با سردرد ميگرني و جنبه‌هاي رواني سردرد ميگرني ارايه مي شود.
وي افزود: در اين سمينار پانل پرسش و پاسخ با حضور اعضاي فعال انجمن سردرد كه از رشته‌هاي مختلف، مغز و اعصاب، روانپزشكي، طب فيزيكي و غيره، هستند به سوالاتي درخصوص سردردهاي ميگرني پاسخ داده مي شود.
وي گفت :سمينار فصلي سردرد با هدف آموزش پيشگيري و مقابله با سردرد برگزار مي‌شود و اساتيد به رايج‌ترين سوالاتي كه ذهن مردم را درگير كرده است، پاسخ مي‌دهند تا افراد عادي جامعه به عواملي كه مي‌تواند سردرد را ايجاد كند يا از آن پيشگيري كند آشنا شوند.
اين متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب افزود :چنانچه مردم از اين قبيل سمينارها استقبال كنند، ممكن است، به صورت ماهانه برگزار شود و نحوه اطلاع‌رساني به مردم با پوسترهايي در فرهنگ‌سراي ارسباران و خانه‌هاي فرهنگ اطراف است.
وي ادامه داد: موضوع سمينار بعدي سردردهاي تنشي يا هيجاني است. اين نوع سردرد از لحاظ شيوع حتي از سردرد ميگرني شايع تر است. سردرد تنشي در افرادي روي مي‌دهد كه استرس، افسردگي، بي خوابي و فشاركاري دارند. اين سردرد هم به صورت دوره‌اي و مزمن است. سردردي است كه تمام افراد را درگير مي‌كند.
اولين دوره اين سمينار با موضوع سردردهاي ميگرني تاريخ 26 آذرماه در فرهنگ‌سراي ارسباران برگزار مي شود.‌
علمي **1354**1440