ردپاي ميتراييسم بر مسيحيت در سينما حقيقت

تهران- مستند سينمايي «مهر و مسيح» آخرين ساخته محمد مقدم كه به بررسي تبار شناسي اديان كهن جهان مي پردازد، در جشنواره سينما حقيقت رونمايي خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سينمايي ايرنا، مستند مهر و مسيح كه مرحله توليد آن حدود هشت سال زمان برده است و در در 11 كشور جهان فيلمبرداري شده، درباره آيين كهن ايراني مهر يا ميتراييسم و تاثير آن بر مسيحيت است.
«مهر» كه در غرب به «ميترا» معروف است، ايزدي مذكر بوده كه نامش به وضوح در نوشته هاي حك شده بر كتيبه هاي عصر هخامنشي آمده و به احتمال قوي تا قبل از ظهور و تسلط رسمي دين زرتشتي اصلي ترين ايزد ايرانيان و مردمان غرب آسيا بوده است.
اينكه چرا اين آيين كهن در روزگار باستان مورد اقبال قرار مي گيرد و نامش همسان و در جاهايي مترادف با خورشيد مي آيد و ايزد فروغ و پيمان لقب مي گيرد، از جمله محورهايي است كه در اين مستند پاسخ داده مي شود.
مقدم كه آثاري چون عروسك باراني، ناي بند، اريسمان- ماهي و .... را در كارنامه هنري خود دارد درباره اين فيلم به ايرنا گفت: مقدمات و تحقيقات اوليه ساخت «مهر و مسيح» از سال 74آغاز شد و ايده اوليه آن از كشف چند مهركده باستاني در ايران بين سال‌هاي 46 تا 77 به ذهنم رسيد.
وي افزود: شخصا در شماري از اين كشفيات مانند كشف غار دخمه هاي نياسر كاشان، دخمه هاي دستكنده كال جني و منطقه خَروي طبس، نقش داشتم و به اتفاق همكاران و دوستان باستان شناسم به شناسايي و معرفي چند نيايشگاه منتسب به آيين مهر پرداختم.
اين مستندساز ادامه داد: همين ماجراجويي هاي ميداني به مطالعات عميق تري درباره آيين هاي كهن ايراني و آسيايي انجاميد و بيشتر از همه، آيين مهر و سپس رابطه و تاثير انكارناپذير آن بر دين مسيح باعث شد كه در دهه هشتاد به فكر ساختن مستندي راجع به پيدايش و تكوين آيين مهر و تاثير آن بر ساير اديان و فرهنگ ها بيفتم.
مقدم با اشاره به اينكه براي ساختن فيلم، مطالعات وسيع و سفرهاي بي وقفه اي به نقاط مختلف ايران، آسياي ميانه، هند، تركيه، عراق، سوريه، كشورهاي حوزه قفقاز و سرانجام اروپا انجام شد، توضيح داد: نتيجه اين تحقيقات ساخته شدن مستندي دو قسمتي به نامهاي «مهر» و «مهر و مسيح» است.
وي ادامه داد: قسمت اول كه درباره آيين مهر و تاثير آن بر تاريخ اجتماعي و فرهنگ ايران است هنوز آماده نمايش نشده، اما قسمت دوم كه زودتر آماده نمايش شده با نام «مهر و مسيح»، به منشأ آيين مهر و تاثير اين آيين بر ديانت مسيح مي پردازد.
كارگردان مستند «عروسك باراني» گفت: دين در اين فيلم فرصتي است مغتنم براي علاقه مندان به مطالعات تاريخ و اديان تا با گوشه هاي كمتر ناشناخته شده آييني كهني كه مهد آن ايران بوده آشنا شوند؛ آييني كه روزگاري جهان گستر شد و به دلايلي رو به افول رفت ولي تاثيرش را مي توان در خرده فرهنگهاي سنتي و آييني و اديان رايج امروزي، بخصوص مسحيت، به وضوح مشاهده كرد.
مقدم گفت: «مهر و مسيح» قرار است براي نخستين بار در بخش مسابقه نهمين دوره جشنواره فيلم مستند سينما حقيقت رونمايي شود.
از جمله عوامل اين فيلم عبارتند از: موسيقي: ملك ايرج پناهي؛ طراحي صحنه و لباس: آناهيتا كاشف؛ تصويربردار و محقق حوزه قفقاز: حامد كاظم زاده؛ گوينده گفتار متن: عليرضا دولتشاهي؛ ويرايش پژوهش و گفتار: پريسا مقدم؛ مدير توليد و دستيار كارگردان: خسرو محمودي اشاره كرد.
به گزارش ايرنا، اين مستند فردا سه شنبه 24 آذر ساعت 9 و 45 در سينما سپيده 1 و روز جمعه 27 آذر در سينما فلسطين ساعت 22 به نمايش درخواهد آمد.
فراهنگ**9246**1027