قديمي‌ترين اثر هنري ساخته دست بشر در غار يافته لرستان است

سايت خبري يافته لرستان در مطلبي با عنوان قديمي‌ترين اثر هنري ساخته دست بشر در غار يافته لرستان است نوشت: قديمي‌ترين اثر هنري ساخت دست بشر با 40 هزار سال قدمت؛ در استان لرستان و در 25 كيلومتري جنوب غربي خرم‌آباد در يك غار آهكي به نام يافته در ايران كشف شده‌ است.

در ادامه مطلب آمده است:سال‌هاست بسياري بر اين باورند كه قديمي‌ترين آثار هنري ساخت دست بشر در غار آلتاميرا در اسپانيا، يا غارهاي شووه، كركس و ولاسكو در فرانسه است. در ديواره‌ها و سقف غارهاي آلتاميرا و ولاسكو تصاوير حيوانات نقاشي شده كه تاكنون به عنوان قديمي‌ترين آثار هنري ساخته دست بشر در جهان شناخته مي‌شدند. با اين همه اما كهن‌ترين قدمتي كه تاكنون به آثار اين غارها نسبت داده مي‌شد مربوط به 32 هزار سال پيش است.
قديمي‌ترين اثر هنري ساخته دست بشر در غار 'يافته' لرستان استسنگ‌نگاره‌هاي رنگين (Pictograph) كشف شده با قدمت 40 هزار ساله در غار 'يافته' اما همه اين معادلات را بر هم مي‌زند.
محمد ناصري‌فرد متخصص نقوش صخره‌اي و نويسنده كتاب‌هاي 'سنگ‌نگاره‌هاي ايران' و 'موزه هاي صخره‌اي هنرهاي سنگي' عنوان مي‌كند: سنگ‌نگاره‌هاي رنگين كشف شده غار يافته در 25 كيلومتري جنوب خرم‌آباد دست كم متعلق به 40 هزار سال پيش است.
پروفسور مارسل اُت (Perfessor Marcel Ot)، استاد پيش از تاريخ دانشگاه لي‌يژ در بلژيك در بازديدي كه از اين غار داشت و روي اين آثار آزمايش كربن‌سنجي و سن‌سنجي را انجام داد نيز با قاطعيت سن دقيق آن‌ها را به 40 هزار سال پيش مربوط دانسته است.
با توجه به همين آثار پروفسور مارسل اُت حتي معتقد است خاستگاه اوليه بشر نه مربوط به آفريقا بلكه به منطقه آسيا و به احتمال زياد به ايران بر مي‌گردد.
علاوه بر اين در رابطه با ديگر آثار تاريخي كه گفته مي‌شود قدمتي بيشتر از سنگ نگاره هاي غار 'يافته' دارند همه مبتني بر گمانه‌زني و نظريه‌هاي تاييد نشده است، اما با توجه به اين كه رنگين نگاره‌هاي غار 'يافته' همچنان موجود هستند شرايط براي گروه‌هاي دانشگاهي از هر جاي دنيا فراهم است كه روي آن‌ها آزمايش سن‌سنجي انجام دهند.
بر اساس گفته هاي اين محقق، غار 'يافته' و ديگر غارهاي تاريخي در لرستان مانند غار ميرملاس سنگ‌نگاره‌هايي مربوط به 12 هزار سال پيش را در خود دارند. نخستين كاوش علمي در غار 'يافته' در سال 1965 توسط باستان شناس آمريكايي فرانك هول انجام گرفت. البته قبل از اين هم عده اي وارد اين غارها شده بودند اما هدف آن‌ها تحقيق روي اين سنگ‌نگاره‌ها نبود بلكه آن‌ها به دنبال دفينه هاي ارزشمند وارد اين غار شده بودند.
ناصري‌فرد اشاره مي‌كند: من اولين بار در سال 1384 به غار 'يافته' رفتم كه متاسفانه آثار و سنگ نگاره‌هاي ارزشمند و بي‌نظير آن از طريق اسپري رنگ و آسيب‌هاي ديگر و همچنين عوامل طبيعي مانند نفوذ آب در حال از بين رفتن كامل بود.
به گفته اين پژوهشگر، در آزمايش‌ها مشخص شد اين رنگين‌نگاره‌ها داراي تركيب‌هايي از جنس گل اخرا، خون حيوانات و عصاره برخي از گياهان است.
كاوش‌هاي باستان‌شناسي كه در سال 1384 در غار 'يافته' لرستان آغاز شد، با همكاري دانشگاه ليژ بلژيك و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور و به منظور شناسايي بقاياي انسان‌هاي فرهنگ اوريناسي در ايران بود. فرهنگ اوريناسي مربوط به شكارچيان اوليه است كه در دوران پارينه سنگي جديد از 40 هزار تا 18 هزار سال پيش مي‌زيستند. اين انسان‌ها اولين انسان‌هايي هستند كه ابزار سازي پيشرفته و تيغه‌سازي را شروع مي‌كنند. تا كنون در مناطق خاورميانه، افغانستان و اروپا شواهدي از سكونت اين انسان‌ها به دست آمده است.
بر اساس آزمايشات سن‌سنجي دانشگاه ييل آمريكا، ابزار‌هاي به دست آمده از اين غار، متعلق به حدود 40 هزار تا 28 هزار سال پيش است. غار 'يافته' بيش از دو متر رسوبات باستان شناختي اواخر عصر يخ (دوره پارينه سنگي جديد) را در خود دارد.
مارسل ات، سرپرست گروه ديرينه‌شناسان بلژيكي غار 'يافته' در رابطه با اين غار گفته است: در مطالعات انجام شده شباهت‌هاي فراواني ميان مصنوعات سنگي و فرهنگ اوريناسي اروپا وجود دارد. تا پيش از اين كاوش‌ها، برخي از متخصصان فرهنگ اوريناسي، پارينه سنگي جديد را مختص اروپا و حاشيه شرقي مديترانه مي‌دانستند. در كاوش‌هاي اين غار، علاوه بر مصنوعات سنگي، تعدادي آويز و مهره هاي تزييني از جمله دو صدف دريايي سوراخ شده، دو قطعه دندان گوزن و يك قطعه هماتيت كه به شكل آويز درآمده، يافت شده است.
اين اشيا از نشانه هاي بارز فرهنگ اوريناسي مقارن با حضور نخستين انسان‌هاي پارينه سنگي جديد در اروپا و خاور نزديك است.
به اعتقاد ديرين‌شناسان، لرستان به دليل داشتن شرايط مساعد آب و هوايي، محيط مناسبي براي استقرار بشر در زمان‌هاي پيش از تاريخ بوده است.
اين استان به دليل كوهستاني بودن غارهاي مسكوني فراواني داشته كه در اين ميان تا كنون غارهاي يافته، گرارجنه، كنجي، قمري و پاسنگر مورد كاوش قرار گرفته است.
منبع:سايت خبري يافته