عراقچی: اگر مصوبه مجلس نمایندگان  امریكا مغایر برجام باشد اقدام می كنیم

تهران - ایرنا - سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام از بررسی ابعاد مصوبه اخیر مجلس نمایندگان امریكا در ایران خبر داد و گفت اگر این مصوبه در مورد سفر اتباع چهار كشور از جمله ایران مغایر مفاد برجام باشد درباره آن اقدام می كنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در حاشیه نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اكو به خبرنگاران گفت: مصوبه اخیر ابعاد مختلف حقوقی دارد. در حال بررسی آن هستیم. اگر خلاف مفاد برجام باشد درباره آن اقدام خواهیم كرد، البته هنوز این مصوبه نهایی نشده است.
وی افزود: در حال مشورت با كشورهای 1+5 و هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه هستیم.
مجلس نمایندگان آمریكا روز سه‌شنبه گذشته با 407 رای موافق در برابر تنها 19 رای مخالف، به بهانه مقابله با تهدید تروریسم، طرحی را تصویب كرد كه در صورت تبدیل به قانون، سفر افرادی را كه اخیرا در یكی از چهار كشور ایران، عراق، سوریه و سودان حضور داشته‌اند به آمریكا، محدود می‌كند.
بر اساس این طرح، شهروندان 38 كشور «دوست آمریكا» كه مطابق قوانین این كشور در حال حاضر بدون اخذ روادید تا سقف 90 روز می‌توانستند وارد خاك آمریكا می‌شوند، در صورتی كه در 5 سال گذشته به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر كرده باشند، بایستی مورد بررسی قرار گیرند.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام درباره ارزیابی خود از پیش نویس قطعنامه شورای حكام گفت این پیش نویس با مشورت ایران تنظیم شده قطعنامه اماده است و باید منتظر باشیم تا در حلسه هفته جاری شورا درباره ان تصمیم گیری شود.
عراقچی بسیاری از فشارها و قطعنامه ها را بر اساس پاره ای ادعاها ارزیابی كرد و گفت: اكنون در گزارش امانو امده كه ایران برنامه نظامی هسته ای نداشته و مورد خلاف و انحرافی در مواد هسته ای ایران وجود ندارد كه این نكته همه ادعاهای گذشته را باطل می كند.
معاون وزیر امور خارجه افزود: در گزارش امانو امده ایران تا قبل از2003مطالعاتی در بخشهای نظامی انجام داده است كه ما ان را قبول نداریم و این را اعلام كردیم و باز هم اعلام می كنیم . وقتی شورا به گزارش امانو صحه بگذارد پرونده برای همیشه بسته می شود.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت : این قطعنامه المانها و مولفه های لازم را برای بستن پرونده موسوم به پی ام دی دارد و ان شاالله به همین شكل كه اماده شده در24اذرتصویب شود.
وی اضافه كرد: پس از تصویب این قعطنامه ، دستور كار شورای حكام درباره ایران عوض می شود و این بیانگر این است كه نقشه راه ایران و آژانس تكمیل شده و پرونده پی ام دی به تاریخ می پیوندد.
عراقچی گفت: آنها پرونده ای را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد كرده بودند و ادعاهایی مطرح كرده بودند كه با گزارش اقای امانو و تصویب قطعنامه در شورای حكام برای همیشه بسته می شود.
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار داشت: در پیش نویس قطعنامه ای كه اعضای 1+5 برای ارائه به شورای حكام آژانس آماده كرده اند هیچ نگرانی از برنامه هسته ای ایران حتی در مورد گذشته بیان نشده است و ادعای نگرانی در این قطعنامه وجود ندارد.
رییس ستاد پیگیری برجام وزارت امور خارجه خاطرنشان كرد:ادعاهایی كه در گذشته در مورد فعالیتهای هسته ای ایران صورت گرفته بود كنار گذاشته می شود و فصل مهمی از ادعاهای غربی ها علیه فعالیتهای هسته ای ایران بسته می شود.
معاون وزیر امور خارجه درپاسخ به سوالی درباره لغو توافق ایران و آرژانتین در پرونده آمیا گفت : توافقی كه میان ایران و آرژانتین به امضا رسیده هنوز وارد مرحله اجرایی نشده و ایران در حال جمع بندی حقوقی آن است.
وی افزود: این موضوع را بخش اروپا و امریكای وزارت خارجه پیگیری می كند .این پرونده داستانی طولانی دارد. توافقی كه صورت گرفته جدید نیست. توافقی كه بین ایران و ارژانتین به امضا رسیده هنوز وارد مرحله اجرایی نشده و ایران در حال جمع بندی حقوقی آن است.
2021**1553

سرخط اخبار سیاست