دبیر كل آموزش عالی مالزی: توسعه علمی ایران به رغم تحریم ها مایه افتخار جهان اسلام است

كوالالامپور - ایرنا – دبیر كل آموزش عالی مالزی روز شنبه در نشستی برای ارائه گزارش پیشرفت های علمی و تحقیقاتی كشورمان، توسعه علمی ایران را به رغم اعمال تحریم ظالمانه غرب مایه افتخار جهان اسلام دانست.

به گزارش ایرنا، پروفسور داتوك 'اسما اسماعیل' دبیر كل آموزش عالی مالزی در دیدار 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیابا تاكید بر اهمیت و اعتبار رتبه بندی 'اسكریماگو' Scrimago Journal & Country Ranking، ایران را مایه افتخار دنیای اسلامی دانست و گفت: اینكه ایران به رغم شرایط تحریم توانسته جایگاه علمی برتر آسیا را حفظ كند، باعث خوشحالی است. ضمن آن كه تركیه به همراه مالزی نیز جزء كشورهایی هستند كه همواره در رتبه بندی های جهانی درخشیده اند.
رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شرق آسیا در این دیدار گزارشی از پیشرفت های علمی و تحقیقاتی كشورمان و نیز رتبه دانشگاه های ایران براساس رتبه بندی های بین المللی ارائه كرد.
در این نشست كه به درخواست دبیر كل آموزش عالی مالزی و در محل وزارت علوم این كشور برگزار شد، قنبری با بیان روند توسعه و تحقیقاتی ایران، گفت: به رغم تحریم های ظالمانه و غیرانسانی كه در 10 سال گذشته بر ایران اعمال شد، رشد و توسعه علمی ایران همواره روند صعودی داشته است.
وی گفت كه براساس رتبه بندی اسكریماگو كه از سوی اسكوپوس پشتیبانی شده و همه ساله رتبه پیشرفت علمی كشورها براساس افزایش مقالات علمی و ارایه آن ها برای انتشار صورت می گیرد، ایران در 10 سال گذشته دستكم هر دوسال یك پله رشد داشته است.
وی با اشاره به اینكه رتبه علمی ایران در سال 2010 در جهان 18 بود و این رتبه در سال 2012 به 17 و در سال 2014 به 16 رسید، گفت كه ایران در تمامی این سال ها در آسیا پس از كشورهای چین، هند و ژاپن به همراه كشورهای كره جنوبی در رده چهارم تا پنجم قرار داشته است.
این درحالی است كه در مقام مقایسه، تركیه و مالزی در این رتبه بندی همواره پس از ایران قرار داشته و به عنوان مثال مالزی همواره و به صورت ثابت رتبه 23 جهان را از آن خود كرده است.
قنبری باغستان در ادامه گفت كه یكی دیگر از شاخص های پیشرفت علمی، تغییرات صورت گرفته در افزایش تولید مقالات علمی و ارایه آن ها به مجلات علمی بین المللی است كه در این خصوص نیز براساس گزارش موسسه تامسون رویترز، ایران به همراه چین، هند، مالزی و استرالیا جزء پنج كشور برتر جهان بوده اند و بیشترین پیشرفت را در افزایش تعداد مقالات علمی داشته اند.
به گفته رایزن علمی ایران در شرق آسیا؛ همین گزارش در خصوص میزان افزایش تولیدات علمی ایران می گوید كه تعداد مقالات علمی و تحقیقاتی ایران از سال 2005 تا 2010 چهار برابر و از سال 2010 تا 2015 دوبرابر شده است.
قنبری در ادامه موضوع رتبه دانشگاه ها براساس رتبه بندی 'كیو.اس' را مطرح كرد و گفت: در آخرین رتبه بندی ارائه شده از سوی كیو.اس دو دانشگاه صنعتی شریف و تهران به ترتیب رتبه بندی های 471-480 و 551-500 را كسب كرده اند.
این درحالی است كه در رشته های موضوعی، رشته های مهندسی دانشگاه تهران رتبه 151 تا 200 و رشته های داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران نیز رتبه 101 تا 150 را در سطح جهان كسب كرده اند.
وی با اشاره به 10 دانشگاه برتر ایران كه همواره مورد توجه سایر رتبه بندی های جهانی از جمله شانگهای، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و ... بوده اند، یادآور شد كه این رتبه بندی ها به رغم شرایط تحریم ظالمانه بوده كه برسر رشد علمی و تحقیقاتی محققان و دانشگاهای ایران اعمال شده و مانع حضور موثرتر آن ها در این رتبه بندی ها می شود.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا همچنین لیستی با نام 67 مجله علمی ایرانی با نمایه آی.اس.آی را به دبیركل آموزش عالی مالزی ارایه داد كه نشان دیگری از پیشرفت علمی ایران است.
دبیركل آموزش عالی مالزی نیز در ادامه به ایجاد تغییر در روند رتبه بندی دانشگاه ها اشاره كرد و گفت: از دیدگاه ما نیز رتبه بندی كیو.اس به رغم اینكه دانشگاه های مالزی رتبه های خوبی كسب كرده اند، بیشتر معیار كمی است كه براساس انتشار مقالات 'آی.اس.آی' به زبان انگلیسی و با پرداخت هزینه حاصل می شود.
وی همچنین با اشاره به سیاست های جدید وزارت آموزش عالی مالزی از توجه بیشتر به مقالات و مجلات اسكوپوس در مقابل آی.اس.آی خبر داد و گفت: مزیت دیگر مجلات علمی با نمایه اسكوپوس این است كه برخلاف مجلات علمی با نمایه آی.اس.آی، لزوما نباید به زبان انگلیسی باشد.
وی گفت كه هم اكنون در مالزی چند مجله علمی به زبان مالایی منتشر می شود كه در اسكوپوس نمایه شده و ترجیح این است كه نتایج علمی و تحقیقاتی محققان مالزی در مجلات كشور منتشر شوند و به عنوان مرجع علمی مورد استناد قرار گیرند.
بر همین اساس وی خواستار دریافت لیست مجلات علمی ایران با نمایه اسكوپوس شد كه بتواند مورد استفاده محققان و اساتید مالزیایی قرار گیرد.
دبیر كل آموزش عالی مالزی حدود سه ماه پیش پس از تاكید رایزن علمی ایران در شرق آسیا بر 'دیپلماسی علمی ایران' مبتنی بر توسعه همكاری های علمی و تحقیقاتی با كشورهای جهان، خواستار دریافت گزارش جامعی از پیشرفت های علمی و تحقیقاتی ایران شده بود.
'اسما اسماعیل' در پایان این نشست با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 و لغو تحریم های بین المللی علیه كشورمان، موضوع تشكیل كمیته همكاری های علمی بین دو كشور را مطرح كرد كه مورد استقبال رایزن علمی ایران قرار گرفت.
وی همچنین از 'محمد فریس جزلان بن راملی' مسئول حوزه توسعه همكاری های بین الملل این وزارتخانه خواست آخرین وضعیت همكاری های دو كشور را با همكاری رایزن علمی پیگیری و موضوع تشكیل این كمیته را با جدیت دنبال كند.
مالزی در حال حاضر با كشورها و قطب های مهم علمی همچون آمریكا، انگلیس، استرالیا، چین و تركیه دارای كمیته های مشترك توسعه همكاری های علمی و تحقیقاتی است كه هر یكسال نشست برگزار كرده و موضوعات مورد علاقه را دنبال می كنند.
در پایان این نشست رایزن علمی ایران دو گزارش لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران و استعلام دانشگاه های مالزی از این رایزنی در ارتباط با جذب دانشجویان ایران را ارایه كرد.
آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان