پلیس نپال 50 تظاهركننده را در كاتماندو بازداشت كرد

دهلی نو- ایرنا- پلیس نپال روز پنجشنبه بیش از 50 تظاهر كننده را در مقابل سفارت هند در كاتماندو پایتخت این كشور بازداشت كرد.

به گزارش ایرنا، این افراد با حمل پارچه نوشته هایی و سردادن شعارهایی خواستار رفع محدودیت از سوی هند برای صدور سوخت و كالاهای اساسی به این كشور شدند.
هند ارسال سوخت، دارو و كالاهای اساسی به نپال را به دنبال اعتراض گروه اقلیت مدهسی به قانون اساسی جدید این كشور كه در ماه سپتامبر (شهریور) به تصویب رسید محدود كرد.
مدهسی ها می گویند، در قانون اساسی جدید، نپال به صورت غیرعادلانه ای به هفت ایالت تقسیم شده است واین تقسیم بندی باعث شده است كه آنها سهم كمتری در كرسی های مجلس داشته باشند.
هند كه روابط نزدیكی با مدهسی ها دارد از دولت نپال خواسته است به درخواست آنها برای داشتن ایالتی بزرگتر و كرسی های پارلمانی بیشتر توجه كند.
این درخواست هند از سوی مقامات نپالی به دخالت در امور داخلی این كشور تعبیر و به شدت محكوم شد.
كشور محصور در خشكی نپال بیشتر سوخت و كالاهای مورد نیاز خود از قبیل دارو را از هند تامین می كند.
از ماه اوت (مرداد) تاكنون دست‌كم پنجاه نفر در تظاهرات در نپال كشته شده اند.
مرز هند و نپال از 2 ماه گذشته به دنبال تهدید حمله به كامیون های حامل مواد غذایی و سوخت از سوی معترضان مخالف مدهسی قانون اساسی جدید نپال بسته شد.
به دنبال بسته شدن مرز هند و نپال و كمبود شدید كالاهای اساسی و سوخت، مقام های كاتماندو بارها از مقام های چینی خواستند كه مرز میان دو كشور كه براثر زمین لرزه مرگبار اردیبهشت ماه امسال بسته شده بود را برای ورود كالاهای اساسی باز كند.
روابط هند و نپال به دنبال بسته شدن مرز دو كشور و قطع ورود كالاهای اساسی و فراورده های سوختی به این كشور تیره شد.
برخی كارشناسان، روی كار آمدن احزاب كمونیست متمایل به چین در نپال را از علل تیره شدن روابط هند و نپال می دانند.
نظام سیاسی نپال از سال 2006 دچار مشكل شده است . احزاب سیاسی این كشور طی این سال ها موفق به توافق بر سر پیش نویس قانون اساسی نشدند.
زلزله چند ماه پیش تلنگری برای سیاستمداران این كشور بود كه اختلافات را كنار گذاشته و به توافقی بر سر قانون اساسی برسند اما اعتراض ها همچنان ادامه دارد.
شبس*آساق*1600*1613

سرخط اخبار جهان